Depka aneb Situace, která vás srazila na kolena

Tento článek je na světě náhodou a rozhodla jsem se ho napsat, abych velmi zřetelně poukázala na fakt, že nelze pohlížet na problémy jediným (mylně objektivním) způsobem. Bohužel nežijeme v růžové prospěšné bublině, i když já osobně se snažím v ní pobývat se synem co nejčastěji a tak se občas stane, že jsem svědkem různých diskuzí v běžném i virtuálním světě.

Velmi přínosná je sonda do jakékoli skupiny na sociální síti, kde se sdružují lidé, kteří řeší potíže a problémy. Bohulibé sdílení, řekl by leckdo. Neprospěšně ovlivňování podvědomé mysli, napsala bych já. Odsuzování, porovnávání a následné bagatelizování problémů ostatních lidí je velmi častým jevem, který v zásadě uškodí všem zúčastněným.

Ostatně podobné přitahuje vždy podobné a stejné přitahuje vždy stejné. Zákon přitažlivosti nedělá výjimky a pracuje neustále a to ať se nám to líbí nebo ne.

Dokud neotevřeme mysl a neuvěříme odlišnosti a rozkolísanosti emocí a energie u jednotlivých lidí, přátel, známých nebo spolupracovníků, nebudeme se nikdy na jejich potíže dívat férovým pohledem. A pokud to tak je, měli bychom se zříct veškerých rad a doporučení, které můžou ve výsledku víc uškodit, než pomoct.

Ale k věci.

Představte si, že se cítíte psychicky zcela na dně. Nic vás nebaví.

Často je vám do pláče, který se střídá s apatií. Často jen tak sedíte, neschopni ničeho a koukáte do zdi nebo před sebe, aniž byste vnímali, co je před vámi. Nemáte chuť se jít nikam bavit a už vůbec ne jen tak být s přáteli. Místo setkání s kamarádkou se raději se zásobou papírových kapesníků zavrtáte pod peřinu.

Vaší každodenní a velmi častou činností je probírání toho, jak vám je blbě s kýmkoli, kdo je po ruce a kdo je ochotný naslouchat. Někdy cítíte, že už toho mají nejbližší lidé kolem vás po krk, ale nemůžete přestat, protože to, co vás srazilo na kolena zaměstnává vaše myšlenky celý den a vy to nějak potřebujete dostat ze sebe ven.

Točíte se v neprospěšném kruhu, nevidíte žádné světlo na konci tunelu a ani nemáte sílu něco změnit. Naopak.

Cítíte, že jste v permanentním stresu a nevíte, jak z toho ven. Ubíhají dny a vám je hůř a hůř. I když víte, co cítíte, dostává se vám reakcí, díky nimž se za to stydíte a snažíte sami sebe racionálně přesvědčit, že jiní lidé jsou v mnohem horších situacích, než vy.

Ano, to jsou. Někteří. Ale ve chvíli, kdy vnímáte, že pouze ,,přežíváte“ opravdu není sobectvím, abyste se zaměřili na sebe a přestali se srovnávat s lidmi, kteří na druhé straně zeměkoule díky zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. Na to není tato doba vhodná.

Přesto bojujete o každou minutu, kdy dokážete odklonit myšlenky od bolestného tématu, sami se sebou. Někdy to jde snadněji, někdy to nejde vůbec a vy se učíte žít v rozpoložení, které vás likviduje a ničí.

Skoro každý si někdy podobný stav prožil. Tudíž věřím, že víte velmi dobře, jaké to je. Jenže, nyní si zkuste představit, že přesně tento stav (který popisuji výše) bez větších odchylek a v podobné intenzitě nastal po těchto zcela (na první pohled) nesrovnatelných událostech:

 • u první ženy po rozchodu s letitým partnerem, který ji opustil bez varování ze dne na den a odešel za její sestrou
 • u druhé ženy po hádce s kolegyní v práci o termín dovolené

Koho z vás nyní nenapadlo, že ta druhá paní je minimálně nenormální? Nebo máte na jazyku jiný výraz?

V zásadě jde o to, že hranice, která určuje co je a co není pro nás ještě únosné, je u každého z nás naprosto odlišná. Neznám ani dva lidi, kteří by po nějaké specifické životní ,,ráně“ reagovali úplně stejně a cítili se naprosto stejně.

Je to nemožné. Depka je krizí, protože neznáte způsob, jak na vzniklou konkrétní situaci zareagovat. A jak se jí přizpůsobit.

Pokud tento stav trvá dlouho, rozvíjí se postupně krize:

 1. Některé z nich souvisí s přirozeným postupováním našeho života a jsou zkrátka spojeny s nutností se přizpůsobit jiným životním rolím. Může jít o nástup do první práce, narození prvního potomka nebo třeba odchod do penze.
 2. Potom máme krize, které jsou neočekávané, většinou náhlé a rozboří náš život jako domeček z karet. To jsou běžné zátěžové životní krize (rozchod, rozvod, úmrtí, nemoc) a poté ty, co jsou traumatické (znásilnění, přepadení, živelné katastrofy).

Faktem je, že každá jedna krize, která v lidské bytosti spustí emoce a pocity, které jsem popsala výše, je ze subjektivního pohledu jedince stejně důležitá, ať už se to může z pohledu okolí jevit jakkoli absurdně.

Proč má každý jedinec, na té jeho vlastní osobní ose, úplně jinde spouštěcí bod neprospěšného žití?

Každý z nás se v průběhu svého života musel vyrovnat s jinými náročnými situacemi. To se podařilo díky realizaci potřebných kroků, které vedly z konkrétní krize ven a nebo díky pomoci a podpoře přátel, známých a rodiny.

Jsou to naučené a vyzkoušené strategie zvládání obtížných životních etap, které každý z nás svým vlastním a jedinečným způsobem používá k tomu, aby se mu udělalo lépe, depka odezněla a krize zmizela v nenávratnu.  Každému z nás pomáhá něco jiného a každý z nás má, díky prožitým zkušenostem, v sobě zásobárnu svých osobních vyzkoušených postupů.

Někdo preferuje aktivity o samotě a v klidu (poslech oblíbené hudby, sledování pořadu v TV nebo meditace), jiný se cítí lépe, když o svém trápení může s někým mluvit a dostat to ze sebe tzv. ven. Hodně lidí provozuje na střídačku oboje a zkouší, co bude mít lepší dopad na potlačení neprospěšných pocitů a emocí.

Právě ve chvíli, kdy naše starosti, které nás akutně trápí sdílíme s někým jiným, jsem vysledovala poměrně hojně rozšířený nešvar. BAGATELIZOVÁNÍ. POROVNÁVÁNÍ. ODSUZOVÁNÍ.

Je to destruktivní osa, která vede k umocnění negativních pocitů u člověka, který hledá podporu a potřebuje se něčeho zachytit.

Pro představu, pokud vám bude kamarádka s vážnou tváří líčit, jak se pohádala s kolegyní, která jí neumožnila čerpat dovolenou v termínu, na kterém se shodla s manželem, máte dvě možnosti. Buď ji vyslechnout a ukonejšit prudké emoční výkyvy a nebo pokládat otázky, které směřují přímo k řešení (Ptala jsi se vedoucí, zda byste nemohly čerpat dovolenou obě? Zkusila jsi s kolegyní promluvit o tom, že Tvůj manžel má s jiným termínem v práci potíže?).

Nejčastěji se děje to, že začneme realizovat neprospěšnou osu BPO.

BAGATELIZUJEME

Prosím Tě, o nic nejde, neřeš to.

Dej si doma víno a pusť to z hlavy!

Hoď to za hlavu a už o tom nemluv.

POROVNÁVÁME

Děti v Africe nemají co jíst a ty řešíš takovou blbost.

Já mám sama po rozvodu, dvě děti na krku a ty se zaobíráš termínem dovolené?

Nechápu, proč o tom vůbec mluvíš, sousedka má rakovinu a to je problém!

ODSUZUJEME

Jsi slaboch, že nezvládáš takovou maličkost.

Co ti rodiče předali, že se neumíš postavit k normální situaci?

Tvůj život bude stát za dvě věci, když si tohle tolik bereš.

Existují lidé, které dokáže totálně psychicky rozložit rozvod na několik let. A znám lidi, kteří se z něj oklepou za dva měsíce a vrhnou se do nového vztahu. Jsou lidé, kteří přišli o dítě a dokázali to nejen ustát, ale ještě tuto tragédii přetočit do pomoci druhým lidem. A znám lidi, kteří si po podobné tragické události vzali život.

Někoho rozhodí finanční potíže, jiného rozchod s partnerem, dalšího hádka s kolegyní. Nesuďme, prosím.

Nikdy nevíte, jaké situace má ten konkrétní člověk za sebou, v čem vyrůstal, z čeho měl možnost čerpat zkušenosti v průběhu života a kdo formoval jeho pohled na svět. Tyto faktory utváří vždy naprosto originální a nenapodobitelnou směs.

Jak poznáme, že je krize zvládnutelná a kdy je lepší si říci o pomoc?

Vyhledat pomoc odborníka, kouče, mentora, psychologa nebo psychiatra, je vhodné vždy, když psychické potíže po delší době vůbec neustupují nebo se dokonce dále zhoršují, i když se snažíme něco pro sebe dělat. Pokud jste rozhodnuti to zvládnout, můžete ještě vstoupit do Mojí akademie štěstí.

V případě traumatizujících událostí se vyhledání odborné pomoci stává spíše nutností, i když znám výjimky, kdy lidé i velmi neprospěšné stavy zvládli sami.

Pravdou je, že to veskrze jsou lidé, kteří jsou duchovně zaměřeni nebo se zaobírají aktivně osobním rozvojem.

Při akutních psychických potížích, které nezvládáte, je vždy dobré využít krizová centra, která jsou provozována jako sociální služba. Zde je obvykle personál složen ze sociálních pracovníků a psychologů, kteří dokážou i po telefonu zvládnout první nápor emoční nestability společně s vámi a domluvit poté konkrétní a pro vás specifický, přínosný postup.

Pokud vnímáte, že vás opanovala úzkost, vnímáte třas, kolísavý tlak, svírání na hrudi, pocení a jiné příznaky akutního stresu, neváhejte si říct o pomoc. V závažnějších případech se mohou vyskytnout také myšlenky na sebevraždu a tehdy je velmi důležité, aby člověk vyhledal co nejdříve odbornou pomoc.

Psychické poruchy vznikají kombinací toho, jak je člověk odolný, co má vrozeného a v jaké kondici je jeho centrální nervový systém. A pak je tam přímá souvislost s aktuální zátěží, kterou prožíváme. Kromě toho může duševní porucha vzniknout i dlouhodobým nadměrným stresem, se kterým si zkrátka člověk neumí sám poradit.

Nikdy neodkládejte prosbu o pomoc, pokud cítíte, že se váš emoční stav stále zhoršuje a to ani v případě, že díky několika ,,dobře míněným“ radám od přátel, známých nebo jiných lidí máte utkvělý pocit, že TUTO SITUACI byste přece měli zvládnout levou zadní a sami.

Co následuje po zvládnutí krize?

Každá náročná situace, každá naše depka, zkrátka období, kdy si sáhneme až na dno je nejen obrovskou zkouškou, ale i zcela zásadní příležitostí. Každý z nás zažil pocit, kdy měl pocit, že to nezvládne a když se po letech otočil přes rameno zpět do minulosti, tak se nad tehdejšími pocity někdy i pousmál. Většinou také dokážeme zhodnotit, co důležitého jsme díky tehdejší situaci získali, jaká z ní pramení zkušenost a čím byla pro náš život přínosná.

Díky prožitým zkušenostem se posouváme v našem životě dopředu a vděčíme jim za to, že stejné chyby neopakujeme pořád dokola.

Kromě toho úspěšné překonání jakékoli krize mimo jiné posílí sebedůvěru a vlastní pocit sebehodnoty. A to jsou základní atributy, spolu se sebeláskou, díky nimž můžeme začít směřovat k plnohodnotnému a šťastnému žití.

Pokud se nyní nacházíte v nějaké neprospěšné situaci právě vy, zpozorněte, vždy máte možnost volby.

Můžete se rozhodnout situaci zvládnout a učinit v souladu s tímto záměrem první krok. A je nyní nepodstatné, zda tento krok povede ke konzultaci s někým, kdo vám pomůže vlít sílu do žil, donutí vás přečíst to, co vám pomůže nebo si půjdete zaběhat do lesa, protože již z minulosti víte, že přesně to vám osobně pomáhá.

Jestli se vám snaží svůj problém popsat někdo z vašeho okolí, mějte uši nastražené.

A pokud nemůžete podat pomocnou ruku, můžete člověka nasměrovat tam, kde ji najde. Už to je velmi významné v očích někoho, kdo třeba zrovna toto ráno přemýšlel o tom, jaký má jeho život smysl.

Od srdce do srdce, Baru

PS: stáhněte si zdarma meditaci, která vás dokáže každé ráno během pár minut prospěšně vyladit a umlčet neprospěšné myšlenky ZDE

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • e-Kniha POROZCHODNÍK

  Tvůj vztah skončil a nevíš jak dál?

   

   

 • e-Kniha SAMA S MIMINKEM ANEB JAK NAJÍT KLÍČ K ÚSMĚVU

  Jsi těhotná nebo jsi porodila miminko a nemáš partnera?

 • program STOP – ZAČNI JINAK

  Tvůj život se nevyvíjí tak jak chceš?

  TRANSFORMACE STOP -ZAČNI JINAK

 • NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
 • MEDITACE ZDARMA

  Máš nějaké trápení?
   

   

 • CO VÁS ZAJÍMÁ?
 • UVIDÍME SE NA FACEBOOKU
 • INSTAGRAM
  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: There is no connected account for the user 7100769891 Feed will not update.

 • SLEDUJTE NA YOUTUBE
 • TAHÁK PROTI NEGACÍM

  Pokud cítíte, že Vám okolí bere energii, a nevíte jak se bránit, mám pro vás tahák do kapsy zdarma
   

 • E-book DETOX TĚLA NESTAČÍ

  Zde najdete základní rozlišení a pojmy, jenž vám objasní rozdíl mezi detoxem fyzické schránky a komplexní očistou vašeho já.