DETOXIKUJ ŽIVOT - BARBORA ENGLISCHOVÁ

6 signálů, že jde o zbabělce aneb Proč se cítíš špatně?

Dnes už vím, že to bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat. Ale tenkrát jsem si myslela, že tak nějak končí svět. Odcházím těhotná od partnera. To pozadí nikoho až tak moc nezajímalo.
Je tak ubíjející skládat střípky z historie a představovat si, jak to bylo, než … se zvedla opona a upustil škrabošku na zem.

Když člověk opouští (ať už osobní nebo nesnesitelný pracovní) vztah z důvodu ponižujícího chování partnera, může přesto klást vinu sám sobě. O to zbabělcům jde.

Zasadit do naší mysli negativní semínko. Z tohoto semínka vyklíčí negativní pocit. A z nich vyrostou pořádně odolné záporné myšlenky, které okupují celý náš vnitřní svět.

Proto si v nemocných vztazích nevěříme a máme strach je opustit. Přitom přesně to musíme učinit.

Na startovní čáře našeho života jsme všichni stejní. Slabí a chybující. Ale časem se tento výchozí stav mění. Bohužel ne u každého.

Zajímá vás jak souvisí nastavení mysli se vším ostatním co se ve vašem životě děje? Stáhněte si můj eBook ZDARMA.

 1. První skupina lidí sílí. Každou překonanou překážkou, každou napravenou chybou, kterou nám seslal Vesmír.
 2. Druhá skupina lidí slábne. Pěstuje si představu, že vlastní chyby nevidí. A tak chyby neustále opakuje, překážky obchází a tudíž nedochází k žádnému posunu ani poučení.

A, NEUSTÁLE VÁS KRITIZUJE NA VEŘEJNOSTI

Zbabělci partnera neustále kritizují. Za zavřenými dveřmi se snaží vzbudit pocity provinění. Na veřejnosti vypráví o partnerových chybách a s gustem se nechávají litovat, eventuálně se koupou v oblíbeném pocitu sebelítosti, když jim někdo naslouchá a přikyvuje.

Bohužel zbabělec není schopný objektivního úsudku, tudíž mu to, že vás přikyvující osoba ani nezná (a přesto posuzuje) nepřijde vůbec divné. On se totiž málokdo proti podobným slovním výlevům postaví a to zbabělcům dává možnost poměrně slušného pole působnosti.

B, SOUDÍ VÁS

Je až s podivem jak jednoduché to je. Pokud nás někdo odsuzuje a soudí, měli bychom okamžitě zbystřit a hledat důvod, proč se to děje. Je to známka toho, že ten konkrétní člověk není ani silný ani ochoten podat pomocnou ruku.

Vynášet rychlé soudy je oblíbená disciplína zbabělců. Silný člověk, než se k něčemu podobnému uchýlí navštíví svou paměť a ta mu většinou připomene jeho historické přešlapy.

A kromě nich i to, co v té době nejvíc potřeboval – NE ODSOUZENÍ, ALE POMOC. Jestli vás partner neustále soudí, posuzuje co je ve vašem chování dobře a co již ne a neváhá sdílet své závěry s jinými lidmi tak máte co do činění se zbabělcem.

C, NESNESE NIKOHO S JINÝM NÁZOREM

Každý z nás má něco za sebou. Každá překážka, každá zkušenost a každý vyřešený problém formuje naší osobnost. Při pohledu přes rameno zpátky vždycky vidíme, jak nás tehdejší naprosto paralyzující situace posunula ve výsledku vpřed.

A o to tady na naší planetě jde. Polepšit se, jak říká můj dobrý přítel. Zbabělci milují přikyvovače a nesnesou odlišný pohled na svět. Cítí se potom nejistí. A nedovedou si uvědomit v jejich zúženém zorném úhlu, že odlišný, jiný, originální pohled na věc od kohokoliv jiného může náš obzor rozšířit, projasnit a obohatit.

D, NEPUSTÍ VÁS KE SVÉ PODSTATĚ

Ve vztahu platí pravidlo rovnováhy. Jednou je slabší jeden, jednou je slabší druhý. V takových chvílích je důležité si dodávat energii a vzájemně se podržet.

Ve chvíli kdy zbabělec nepřizná své slabší chvíle a neustále se staví na vítězný stupínek dokonalosti partnerovi nijak nepřidá. Ten se potom cítí nedůležitý a nemůže vnímat oboustrannou posilující interakci. Zbabělec se baví tím, že v protějšku vyvolal pocit nepotřebnosti.

E, SLABOST SCHOVÁVÁ ZA VAŠE PROVINĚNÍ

Pokud slyšíte každý den větu, která obsahuje v různých variacích obligátní ,,Ty za to můžeš“ máte jistotu. Zbabělec hledá chybu u partnera, nikdy ne u sebe.

Nejen, že má strach se podívat do svého nitra a najít spouštěč jeho chování, ale nejeví ani zájem u sebe zavinění hledat. Od toho má přece vás.

F, MSTÍ SE

Tam, kde vládne láska nemůže být tma. A tam kde láska chybí, černočerná tma roztahuje náruč. Člověk, který má zkušenosti ví, že je nutné do bolestných chvil vkládat pozitivní emoce. Lásku, porozumění a vcítění se do druhého.

Zbabělec miluje, když se cítíte špatně. Vnímá jak se nad vámi zavírá vodní hladina po každém jeho dalším slovu a přidává víc a víc. A když se (obrazně nebo opravdově) hroutíte, cítí silné uspokojení.

AUTORKA

 

Bára je publicistka, mentorka a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT.

Je autorkou jedinečného online programu Moje akademie štěstí. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strachPrvní pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • e-Kniha POROZCHODNÍK

  Tvůj vztah skončil a nevíš jak dál?

   

   

 • e-Kniha SAMA S MIMINKEM ANEB JAK NAJÍT KLÍČ K ÚSMĚVU

  Jsi těhotná nebo jsi porodila miminko a nemáš partnera?

 • program STOP – ZAČNI JINAK

  Tvůj život se nevyvíjí tak jak chceš?

  TRANSFORMACE STOP -ZAČNI JINAK

 • Nejnovější články
 • MEDITACE ZDARMA

  Máš nějaké trápení?
   

   

 • Co vás zajímá?
 • Uvidíme se na Facebooku
 • Instagram
 • Sledujte na Youtube
 • Tahák proti negacím

  Pokud cítíte, že Vám okolí bere energii, a nevíte jak se bránit, mám pro vás tahák do kapsy zdarma
   

 • E-book Detox těla nestačí

  Zde najdete základní rozlišení a pojmy, jenž vám objasní rozdíl mezi detoxem fyzické schránky a komplexní očistou vašeho já.