Jak z deprese ven aneb Schéma 3x P4S

Co pomáhá na deprese

Sedím na zemi v pokoji a pozoruji záclony, které vlají v průvanu. Černé myšlenky opanovaly mou mysl,  okolní svět mizí pod příkrovem bolestných pocitů a já jsem byla v depresi. Proč jsem na světě? Jaký má můj život smysl? Otázky, které můj mozek vysílá do prázdna, protože já na ně marně hledám odpovědi. Má právo na depresi člověk, kterému z vnějšího pohledu nic nechybí? Tuto otázku jsem si pokládala často v období, o kterém vám chci dnes napsat a poradit vám, co pomáhá na depresi.

Víte, co je deprese?

Abych vám mohla vše hezky vysvětlit, je důležité vědět, co vlastně deprese znamená. Deprese je psychické onemocnění, kdy nemáte na nic náladu, nemáte energii a ztrácíte vlastně zájem o život. Uzavíráte se sami do sebe a přemýšlíte o smyslu života a o smrti. U mě přišlo toto období někdy mezi rokem 2007 a 2008, kdy jsem pracovala ve státní sféře. Zdálo se, že mi ke štěstí nic moc nechybí. Jenže to byl obrovský omyl, protože:

  • Pokud člověk nemá zpracovanou minulost a mává rukou nad slovem sebeláska, tak mu životní štěstí nezaručí nic.
  • Pokud člověk nemá emoční tělo v rovnováze, může ho vykolejit každá vnější událost.
  • Dokud nejsme schopni převzít zodpovědnost za náš život, necháváme se litovat v roli oběti. A ta moc utěšená vážně není.
Pocit, že nemáte energii a ztrácíte vlastně zájem o život.
Pocit, že nemáte energii a ztrácíte vlastně zájem o život.

TIP: Sebeláska a jak se mít rád krok za krokem

Kniha Cesta k mému majáku

Jak se projevuje deprese

Někdy může být těžké si vůbec přiznat, že máte depresi, a to obzvlášť, když vám z pohledu okolí nic nechybí. Jaké má deprese příznaky?

  • Chybí vám v životě radost a neumíte si užívat každodenní aktivity,
  • pořád cítíte smutek, 
  • nevidíte smysl ve vašem životě a nemáte žádnou motivaci,
  • cítíte se nepotřebný a bezcenný,
  • oddalujete se od ostatních a jste častěji sami.

U žen a mužů se deprese projevuje trochu jinak

U každého z nás se může deprese projevit jinak. Navíc se příznaky deprese často lidí u mužů a žen. U mužů se deprese projevuje více agresivně, hlavní roli hraje vztek, popudivost a hrubým chováním. Zatímco deprese u žen se projevuje častými změnami nálad, pocitů a menstruačního cyklu, ale také bolestí hlavy a křečemi v těle. Také ženy nemálokrát trápí hlavně poporodní deprese, které mohou být obzvláště nebezpečné.

Proto je to u každého něco jiného, co pomáhá na depresi.
Proto je to u každého něco jiného, co pomáhá na depresi.

TIP: Depka aneb Situace, která vás srazila na kolena

Jak se deprese projevila u mě?

V mém nitru probíhal chaos a já si nadávala, že se rouhám…Byla jsem zdravá, měla jsem dobře placenou práci a milujícího partnera. Moje mysl si dělala co chtěla. Poukazovala na to, co se mi v životě nepodařilo a se sadistickým gustem vytahovala z šuplíku ,,nesplněné sny“ jeden po druhém. Seděla jsem a v mém mozku se bez mého přičinění odvíjel film, na který bych do kina dobrovolně rozhodně nešla. Hlavně jsem vůbec nevěděla, co pomáhá na depresi.

Deprese může potkat každého

Znám manažery, kteří se zhroutili pod náporem povinností, které si naložili na bedra. Znám maminku, která prožila laktační psychózu a odmítala dceru čtvrt roku. Znám atletku, která vyhořela na cestě za svým snem, sundala tenisky a hrabe se v záhonech. I když se jejich kroky v tu konkrétní dobu mohly zdát podivné, jak já jim rozuměla!

Ti všichni prostě vyplácali svou energii a zastavili se, až když neměli z čeho čerpat dál.

Nádrž na lidské pohonné hmoty ukazovala na nulu.
Nádrž na lidské pohonné hmoty ukazovala na nulu.

TIP: Nepřežívám, ŽIJU a stojí to za to

Jaký je rozdíl mezi depresí a úzkostí

Pokud si nejste jistí, jak to máte vy, je dobré zjistit, zda se jedná o depresi či úzkost. Protože úzkost je náhlá a krátkodobá a často přichází bez příčiny. Úzkost se projevuje podrážděností, nervozitou, nevolností, nespavostí a taky bušením srdce. Pokud tohle cítíme často, může jít také o panickou úzkost. Deprese je tedy něco jiného, projevuje se jinak a hlavně je dlouhodobá.

Proč lidé chtějí nechat ráno oči zavřené, vypnout mobil a zmizet? A co údajně pomáhá na depresi?

Zkusím vás vzít na cestu, díky které pochopíte, proč se cítíte tak nějak NA DVĚ VĚCI. Na cestu, díky které jsem dokázala krok za krokem změnit nejen své uvažování, ale díky přesměrování mysli i celý můj život. Možná čtete různé rady tipu cvičte, vysaďte cukr, zkuste se ponořit do ledu, zajděte na jógu nebo lidové ujasněte si, co chcete. Mezi tyto časté rady, co pomáhá na depresi, patří:

  • Pohyb a cvičení: Cvičení a pohyb by měl být součástí života každého z nás. Běh, procházky nebo jakýkoliv pohyb pomáhá vyvětrat hlavu, navíc tělo vyplavuje endorfiny, takže se pak cítíte lépe.. 
  • Čas pro sebe: Často v životě lidem chybí prostor pro své myšlenky, čas na sebe a to, co nás baví. I když je to náročné, zkuste si ve svém kalendáři na každý týden naplánovat něco, co vám udělá už radost a co už jste chtěli udělat dlouho.
  • Buďte mezi lidmi: Když jste sami, deprese se často prohlubuje a stav zhoršuje. Zkuste trávit více času s lidmi, se kterými se cítíte v bezpečí a se kterými je vám dobře.
  • Meditace: Meditace mohou být velmi účinné a zlepšují náš psychický stav. Jen je na to potřeba mít náladu, prostor a hlavně chtít s depresí něco udělat. 
  • Pobyt venku v přírodě: Sluneční paprsky nás mohou dobít jako baterky. Zvyšuje se produkce serotoninu a tím i naše nálada. Neseďte v depresi doma, ale zkuste jít ven.
  • Omezte návykové látky: Kouření a alkohol možná přináší krátkodobou úlevu, ale není to řešení. Spíše naopak depresi z dlouhodobého hlediska zhoršují.

Jasně, všechny vyjmenované věci pomáhají, bohužel faktem je, že pouze jako podpůrné prostředky. A pokud nebudete řešit příčiny do hloubky, samotné prostředky vám dlouhodobě nepomůžou. Mám to vyzkoušené.

Chcete si být už konečně jistí, že jdete tou správnou cestu ke štěstí?
Chcete si být už konečně jistí, že jdete tou správnou cestu ke štěstí?

TIP: 23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu

Lidé si namlouvají, že je nutné zažít emoční propady

Všichni jsme vychováváni v této absurditě. Ostatně kdo z nás někdy v dětství neslyšel něco jako ,,Někdy jsi nahoře a někdy jsi dole“. Tohle očekávání je problém s velkou číslovkou 1, protože pokud si v mysli necháme zakotvit podobné přesvědčení, těžko potom chápeme, o pár let později, že to tak být nemusí. A nemusí, vážně.

K zamyšlení: Nepleťme si to ale s klišé, které říká, že když v našem životě uděláme maximum pro to, aby vše fungovalo, budeme se cítí naplnění a šťastní. Tento paradox vyvolává akorát pocity skepse, provinění a prohlubuje úzkost ve chvíli, když tomu naše aktuální realita zrovna ani trochu neodpovídá (poněvadž, proč se necítím fajn, když mi relativně nic nechybí??).

Takže co pomáhá na depresi, abychom se cítili fajn a zároveň se nebičovali za to, když to nevyjde?

Odpověď, co pomáhá na depresi, je v online programu Moje akademie štěstí, kterou testovali nejen klienti, ale i psychologové a ostatní odborníci napříč naší republikou. Pokud chcete S.O.S. pomoc ihned, vylaďte si život podle schématu 3x P4S. O co jde?

Schéma 3x P4S
Schéma 3x P4S

Ve chvíli, kdy pochopíme co je třeba PUSTIT, POSÍLIT A PODPOŘIT si zadřeme tato 3P pod kůži a pokud v následujícím kroku použijeme 4S, která se skrývají pod jednotlivými péčky, máme nakročeno k tomu zcela změnit náš život.

Netvrdím, že je toto schéma samospásné pro každého, protože každý člověk je originál a nachází se v jiném bodě svého emočního karambolu a každému může být příjemné něco jiného, co pomáhá na depresi.

Je ale zřejmé, že pokud se dostanete do bodu, kdy uvidíte světlo na konci dlouhého tunelu alespoň slabě problikávat, může vám praktikování jednotlivých kroků pomoct. Díky přenastavení mého pohledu na život jako takový jsem nejtěžší období mého života zvládla s důstojností. 

TIP: Více si můžete přečíst v mém příběhu tady.

Jak se dostat do bodu zlomu

Ve chvíli, kdy se nacházíme v neprospěšném stavu, je nutné se dostat co nejrychleji do bodu zlomu. Bodem zlomu lze nazývat okamžik, kdy nám nejde vyloženě o život, ale dokážeme si objektivně připustit, že máme problém.

Začněte pracovat se svou myslí

V této chvíli (tzn. uvědomění si neprospěšného stavu) můžeme pomocí různých technik, co pomáhá na depresi, začít krůček po krůčku pracovat s naší myslí tak, aby ona sloužila nám a ne abychom nás držela v šachu jako otroky. Přesto vás možná napadají otázky, jako:

  • Proč, když objektivně víme, že se valná většina lidí ve světě nachází v horší situaci, vnímáme náš problém jako ten největší?
  • Proč nejsme schopni objektivně posoudit objem potíží a s chladnou hlavou je vyhodnotit a poté vyřešit?
  • Proč znovu a znovu necháme naše tělo omotávat tenkou lepivou pavučinou a stahovat do kozelce?

Pravděpodobně proto, protože jsme se ocitli v kruhu, který definují tyto pojmy:

  • SEBEKRITIKA = A PŘITOM POTŘEBUJEME SEBELÁSKU
  • STRACH A PŘITOM POTŘEBUJEME SÍLU
  • SEBEDESTRUKCE = NEZNALOST ZPRACOVÁNÍ EMOCÍ A PŘITOM POTŘEBUJEME STABILIZOVAT EMOČNÍ TĚLO
  • STRES  A PŘITOM POTŘEBUJEME SEBEUVĚDOMĚNÍ
Schéma 3x P4S - PUSTIT
Schéma 3x P4S – PUSTIT

1. SEBEKRITIKA A PŘITOM POTŘEBUJEME SEBELÁSKU

Proč se neustále hodnotíme, porovnáme a kritizujeme? Možná se nyní ptáte, kde vzniká nízké sebevědomí. Vzniká již v dětství. Pokud má dítě málo bezpodmínečné lásky, která je k psychickému vývoji naprosto stěžejní, dochází k nerovnováze v sebeuvědomování si sebe samého.

TIP: Řekněte NE srovnávání svých dětí aneb víme, co děláme?

Sebekritika začíná už v dětství, proč?

Pokud si musí dítě lásku zasloužit (samé jedničky, utřít prach, výkon ve sportovním oddíle atd.) nebo pokud je dokonce láska používána vyděračským způsobem (když budeš křičet nebudu tě mít ráda) vždy se to na něm podepíše. 

Takže se na nás podepsali rodiče, širší rodina, učitelé, vychovatelé, trenéři a všichni dospělí, kteří se podobným způsobem chovali. Nemějme jim to za zlé, věřte, že někteří to dělali z neznalosti, někteří sami postrádali lásku a neuměli to jinak zpracovat.

Někteří byli dokonce přesvědčeni o tom, že takový přístup je správný, poněvadž sami jiný neznali. Své nízké sebevědomí si zvyšovali podobným chováním na váš úkor, poněvadž sami v podobném modelu vyrůstali. Zavděčit se všem. 

Odpusťte jim, ať je možné se opět posunout o kus dál.

TIP: 5 důležitých tipů pro naplněný život dětí

Schéma 3x P4S - POSÍLIT
Schéma 3x P4S – POSÍLIT

Svět je naše zrcadlo

Pamatujme na to, že zrcadlíme. Svět kolem nás je naše nastavené zrcadlo. Tudíž většinou nám leží v žaludku lidé, kteří nám zrcadlí některou z našich negativních vlastností, kterou u sebe nevidíme. Ve chvíli, kdy neustále hodnotíme svět kolem, je nutné si uvědomit, že hodnocení okolí je hodnocením nás samotných. Nemá to s lidmi kolem vůbec nic společného a naše vědomí to vnímá. Každá taková myšlenka nebo ještě nevyslovená věta se vryje do našeho srdce.

A kdo má neomezený přístup do hloubky srdce? Pouze vy.

Zrcadlení - deprese
Co pomáhá na deprese 14

Zrcadlete to, co si sami přejete

Co zkusit začít žít život podle vlastních přestav zrcadlením toho, co si přeji? Pojďme zkusit do ostatních lidí zrcadlit to nejlepší a jejich odraz nechat poté působit na nás. Každý z vás a každý kolem vás prožívá utrpení v nějaké formě. Některé je viditelné (ztráta blízké osoby, rozchod s partnerem, náhlá ztráta zaměstnání, existenční problémy), ale o spoustě utrpení u druhých nemáte ani tušení. Jedinou jistotou je, že každý z nás nějaké utrpení prožívá, prožíval nebo prožívat bude.

2. STRACH A PŘITOM POTŘEBUJEME SÍLU

Strach je hrozivý pojem a je třeba si uvědomit, že je to naprostý protipól lásky. Dokáže zbrzdit naší přirozenost, lidskost, láskyplnost a svobodné uvažování. Vytváří napětí, omezování sebe i druhých a agresi. Rychle z nás odčerpává energii a nebere ohled na to, jak se cítíme.

Kromě toho tím, jak podporuje růst stresu, nás velmi rychlou zkratkou může doprovodit ke dveřím s nápisem SYNDROM VYHOŘENÍ. Překonání strachu vyžaduje velké množství (zarputilé) energie. Vzorce, které v sobě máte několik let nejde smazat během sekundy, ale lze je oslabit do takové míry, že se nakonec rozplynou.

TIP: Jak se zbavit strachu?

Nebojte se neúspěchu

Když lidé musí čelit něčemu, co vyžaduje úsilí, mají většinou chuť se hned vzdát. Buďte odhodlaní a vytrvejte, i když je nyní nemožné strach hned překonat. Nepleťte si strach a osudem. Pokud se bojíte neúspěchu, možná si začnete říkat, že vám osud nepřeje uspět a dosáhnout toho, co jste vždy chtěli.

Pravdou ale je, že zodpovědnost za svůj život máte pouze vy. 

deprese schema ziti3
Co pomáhá na deprese 15

Vy si vybíráte svou cestu

Vy sami si vybíráte cestu, po které vykročíte. Ignorujte lidi ve svém okolí, kteří váš strach jen podporují a říkají vám, že na to nemáte, že se nikdy nezměníte a jste bez šance to změnit. Naopak do svého života otevřete dveře lidem, kteří si přejí, abyste se svých strachů zbavili a dosáhli svého plného potenciálu.

Jak ze strachu vytěžit maximum?

Přesně to, z čeho máme strach, nás většinou zároveň zajímá. Proto se lidé dívají na hororové filmy, sledují býčí zápasy nebo skáčou padákem. Co kdybych vám řekla, že strach lze využít jako pozitivní energii?

Ve chvíli, kdy si v hlavě přepnete program na představu, že váš strach je obrovský zdroj energie, kterou můžete využít ve svůj prospěch se začnou dít jisté věci.

Schéma 3x P4S - PODPOŘIT
Schéma 3x P4S – PODPOŘIT

Už v dávných dobách se chlapci měnili v muže, když překonali z něčeho strach a získali tím další dílek sebevědomí. Hlavně ale uvědomění, že po zvládnutí nekomfortní situace se nakonec uvolnil adrenalin a cítili se lépe.

Stejně tak i vy můžete zapnout program, ve kterém budete mít jasnou definici toho, že překonáte-li strach nebo obavu budete se cítit lépe. Pamatujme na to, že strach je reakce na cokoliv v našem životě, co nemáme pod kontrolou. A emoční nestabilita je příčinou mnoha strachů, neadekvátních reakcí i stresových situací.

3. SEBEDESTRUKCE = NEZNALOST ZPRACOVÁNÍ EMOCÍ A PŘITOM POTŘEBUJEME STABILIZOVAT EMOČNÍ TĚLO

Úzkost je poměrně častý negativní duševní prožitek, který může být pociťován v různé míře. Od chronické nízké dávky obav nebo strachů až k ostré panické bolesti. Jestli se perete s úzkostmi nebo depresí dlouho, můžete nabýt představy, že se jich nelze zbavit. To je ale omyl. Jsou duševní i fyzické možnosti, jak omezit úzkost a léčit jí u jejího zdroje.

Najděte příčinu

Vždy je nutné najít příčinu, která váš stav způsobuje. Je hlavní příčinou něco ve vašem okolí? Je zdrojem možný nepříjemný výsledek jednání nebo pracovního pohovoru? Je příčinou obava z něčeho konkrétního? Vždy se lze lépe vypořádat z něčím, co je pojmenované a u čeho víte konkrétní zárodek vašich obav.

Nejčastější příčiny deprese

Ať už je příčinou deprese cokoliv, hlavní je na to přijít a pracovat s tím.

Mezi nejčastější příčiny deprese patří:

  • Ztráta blízkého člověka (partnera, člena rodiny),
  • dlouhodobý stres a tlak v životě,
  • prodělaný úraz a vážná zranění,
  • ztráta zaměstnání, rozvod a další náročné životní situace,
  • zneužívání,
  • hormonální nerovnováha (porod, menopauza atd.),
  • dlouhodobé užívání některých léků nebo návykových látek.

Uvědomte si, že vše má řešení

Uvědomte si, že je vaše trápení řešitelné. To znamená, zda jde o něco, s čím se lze postupně vypořádat, o něco co pomůže vyřešit čas nebo zda jde o vaše negativní fantazijní představy.

Jak se zbavit deprese a úzkosti? Posilujte svou sebedůvěru a posouvejte svoje sebe-uvědomování dopředu. Rozhodněte se, že váš stav mysli změníte. 

prospěšné myšlenkové vzorce
Co pomáhá na deprese 16

Používejte afirmace

Nevíte, co pomáhá na depresi? Používejte pozitivní afirmace. Napište si každou věc, která se vám podaří a přestaňte si v hlavě přemílat věci, které se vám nedaří. Je ta sklenice poloprázdná nebo z poloviny plná? Dva lidé vidí sklenici s jedním obsahem odlišně. A stejně tak můžete vy sami vidět z minuty na minutu vaše vnitřní vědomí odlišně. Proč si neustále připouštět pocity, že je něco špatně, že mi je špatně, že se cítím špatně a tvořit z nich řetězy myšlenek, které vás omotají jako záď lodi?

Pokuste se hned korigovat a hlídat svoje pocity a pokud neuhlídáte úplně pocity, zaměřte se na svoje myšlenky.

4. STRES  A PŘITOM POTŘEBUJEME SEBEUVĚDOMĚNÍ

Neprospěšným způsobem bohužel v dnešní době žije velká část populace, proto dnes tolik lidí trpí depresemi. Touha a z toho vyplývající ulpívání na požitcích, na utkvělých názorech, na představách o sobě samém, to je ten základní zdroj neprospěšného a zcela zbytečného utrpení v našem životě.

Ulpívání na čemkoliv
Co pomáhá na deprese 17

Pozor na hlavu plnou nenávisti

Když bude naše mysl plná chtění, nenávisti a zaslepenosti, život se stane strastiplným problémem. Zákon energií funguje a stejné následuje a přitahuje stejné. O tom je zákon přitažlivosti, který ve vašem životě hraje hlavní roli, ať chcete (a používáte ho vědomě) a nebo nechcete (a přivoláváte si situace, lidi i dopady nevědomě).

Mějme na mysli, že vše vzniká a zaniká. Ulpívání na čemkoliv přináší do našeho života pouze rigiditu v názorech, mentální ztěžklost a setrvačnost, která nevede nikam.

K zamyšlení na závěr

Sami si odpovězte na otázku, kolik znáte bohatých a zároveň nešťastných, věčně nespokojených lidí. Sami si odpovězte na otázku, zda 5000 přátel na sociální síti upokojí na chviličku pouze vaše ego nebo vám přináší trvalé pocity štěstí.

Ten nejdůležitější AHA moment a nejfunkčnější rada pro vás je ponořit se do svého nitra a hledat odpověď u nejlepší navigace všech dob – vaší intuice.

Pamatujte si, buď může být vaše mysl jako jedovatá houba, která vám bude ztrpčovat každý den a nebo to podhoubí zkrátka očistíte.

Ten nejdůležitější AHA moment a nejfunkčnější rada pro vás je ponořit se do svého nitra a hledat odpověď u nejlepší navigace všech dob – vaší intuice.
 

Pamatujte si, buď může být vaše mysl jako jedovatá houba, která vám bude ztrpčovat každý den a nebo to podhoubí zkrátka očistíte.

 
ZDE NAJDETE MEDITAČNÍ RITUÁL NA KAŽDÉ RÁNO ZDARMA
 
Opětovně je otevřená pro ty z vás, kteří chtějí svůj život měnit Moje akademie štěstí.
 

Kdo je autorka?

Barbora Englischová

Barbora Englischová

Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.

Vytváří specifické fungující metodyonline programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů