Sebeláska: Milovat sama sebe znamená respekt ke svému já. A to je zároveň jediný způsob, jak si vytvořit v životě lásku, kterou můžete sdílet s ostatními.

Sebeláska: Jak se mít rád krok za krokem

Sebeláska je o tom, že se naučíte odmítnout negativní přesvědčení, která jste možná získali v dětství, a začnete rozhodovat o tom, kým jste a kým budete.

Co všechno musíme vydržet, než začneme žít podle sebe?

Září, 2015

Vstávám. Cítím se divně. Hlava mě bolí jako střep z věčných úvah, co jsem měla nebo neměla udělat. Těhotenské bříško mi poměrně rychle připomíná moji situaci. Ta nestojí za nic. Jsem sama. V šestém měsíci těhotenství. Jediné své štěstí teď nosím pod srdcem. 

Bývalý partner je paranoidní chlap, který mě i po rozchodu psychicky terorizuje. Tudíž neexistuje den, kdy bych mohla v klidu jen tak být. Prožívat jej bez pocitu strachu, jaká verbální moudra najdu ve svém mobilním telefonu. Bez svírajícího stresu, jenž mě dusí při představách, co se stane a naplní-li se jeho zlá slova, jenž na mě chrlí při každé příležitosti. 

Co všechno musí vytrpět ty týdny poté, když nic netušící okolí vidí jen důsledek (rozbila budoucí rodinu) a ne příčinu?

Co všechno musí vytrpět ty týdny poté, když nic netušící okolí vidí jen důsledek (rozbila budoucí rodinu) a ne příčinu?

Snaží se ve mě vzbudit pocit viny za všechno, co se mu v jeho životě nepovedlo. Tenkrát v ten den jsem byla zkrátka zoufalá holka, která si díky prožitým zkušenostem v sobě pěstovala sebe trýznivé pocity. A že jich nebylo málo. Co všechno musí žena vydržet, než se rozhodne odejít těhotná pryč?

Změna přijde, když se pro ni rozhodneme

Srpen, 2018

Tři roky utekly. Synkovi je 2,5 roku a je úžasný. Sedím u svého notebooku a píšu tento článek. Pro vás. Pro všechny ženy, které nevědí, co dělat. Pro všechny ženy, které se nemilují, cítí se samotné a ve své mysli hledají všechny důvody pro trápení.

Pro všechny z vás, kteří máte pocit, že kdykoliv se pro něco rozhodnete (a je opravdu jedno, zda jde o vážný rozchod, rozvod, změnu práce nebo i pohlaví, změnu bydliště, odstřihnutí se od tyrana nebo X dalších rozhodnutí) nakonec vás to přemůže.

Co vás přemůže? No přece sliby. Sliby jako:

 • Prázdné fráze od protějšku.
 • Tlak okolí.
 • Strach, že to nezvládnete.
 • Stres, paralyzující vaše dílčí kroky.
 • Obavy, že děláte chybu.
 • A další záporňáci, jenž ať chcete nebo nechcete ovlivňují váš život.
Zkusit vás, na základě svých zkušeností, navést na cestu, která vede z tohoto kolotoče ven.

Zkusit vás, na základě svých zkušeností, navést na cestu, která vede z tohoto kolotoče ven.

Zatím. Napsala jsem už hodně článků, z kterých lze čerpat, pokud se v podobném rozpoložení nacházíte. Jenže, jak je dobře známo, není nad osobní zkušenost. Vlastní prožitek. A tak jsem se rozhodla, všem z vás, kteří se nyní trápíte, podat pomocnou ruku.

Co je sebeláska

Ptáte se, co je to ta sebeláska? Sebeláska je základním stavebním kamenem našeho emocionálního a psychického zdraví. Je to láska k sobě samým, která nám umožňuje žít šťastný, vyvážený a naplněný život. 

Bohužel sebeláska není něco, co je automatickou dovedností. Ani nás ji nenaučí ve škole. Mít rád sám sebe je něco, čemu se musíme naučit sami. Sebeláska je něco krásného, na čem se musí pracovat, a co se musí postupně rozvíjet.

Mnoho času ztrácíme tím, že čekáme na to, až nás někdo bude milovat. Doufáme, že si nás láska najde sama a snažíme se urputně hledat lidi, kteří nám ji dají pocítit. Myslíme si, že jsme bez lásky druhého prázdné a tak nějak neúplné. Logicky prahneme po pocitu, aby nás někdo naplnil chybějící láskou.

Pokud budete čekat na to, že vás někdo naplní láskou, a následně k tomu nedojde, pak přijde už jen zklamání a bolest.

Pokud budete čekat na to, že vás někdo naplní láskou, a následně k tomu nedojde, pak přijde už jen zklamání a bolest.

Tak to na světě ale nefunguje. Nejdůležitější význam je ukrytý ve velmi malém počtu slov. Je třeba najít tu nejsilnější a trvalou lásku, kterou lze pocítit.

Jde o sebelásku. Milovat sama sebe znamená respekt ke svému já. A to je zároveň jediný způsob, jak si vytvořit v životě lásku, kterou můžeme sdílet s ostatními. 

Proč je sebeláska důležitá

Co si představíte pod pojmem nejdůležitější vztah na světě? Partnera? Rodiče? Kamarádku? Není tomu tak, uvědomte si, že ten nejdůležitější vztah na světě je právě sám k sobě.

A proč je sebeláska tak důležitá? Hezký vztah sám k sobě totiž určuje i naše vztahy k dalším lidem. Pokud se člověk má rád, je schopen dávat a přijímat lásku od ostatních v jeho životě. 

Pokud člověk nemá rád sám sebe, není možné, aby dával a přijímal lásku zvenčí.

Milovat se a přijmout se takoví, jací jsme, je základem pro šťastný a naplněný život.

Milovat se a přijmout se takoví, jací jsme, je základem pro šťastný a naplněný život.

Sebeláska se i výrazně odráží na našem zevnějšku. Láska sama sobě zaručuje, že se o svou tělesnou schránku staráme s láskou a péčí. Staráme se o naše vlasy, pleť, postavu.

Nedostatek sebelásky může naopak vést k nadváze a celkové nespokojenosti s naším vzhledem.

Sebeláska a vztahy

Abyste byli schopni být milováni, musíte v první řadě milovat a respektovat sami sebe, stejně jako všechny ostatní bytosti. Pokud nemilujeme sami sebe, nemůžeme naplno milovat svého partnera. Proto je sebeláska pro vztahy důležitá.

Porozumění tomu, co to znamená milovat sebe sama, posílí vaši dovednost milovat další lidi. Pustíte tím do svého života vesmírnou pozitivní energii a otevřete cestu novým příležitostem.

Podle zákonu přitažlivosti vám více sebelásky přitáhne do života zdravější a láskyplnější vztahy. Pokud se budeš mít opravdu ráda, změníš tak svou energii, a začneš přitahovat celoživotní partnery a přátele.

Mohlo by vás zajímat: Sebeláska není sobectví!

15 kroků k sebelásce 

Jak už jsme si řekli, sebeláska je základem šťastného, plnohodnotného a zdravého života. Pokud se budete držet těchto kroků a budete na sobě neúnavně pracovat, dojdete k vytouženému cíli, a to mít rád sám sebe.

Mějte však na paměti, že to není cesta, kterou zvládnete absolvovat přes noc. 

Mějte však na paměti, že to není cesta, kterou zvládnete absolvovat přes noc.

1) Přeprogramujte své podvědomí

Ze všeho nejdřív je nezbytné přeprogramovat to, jak jste vnitřně nastavení. Každý vyrůstáme v jiných podmínkách, s jinými rodiči a s jinou výchovou. Nemůžeme za to, co nám do podvědomí nastavily domácí podmínky. 

Naše podvědomí je nejdůležitějším aspektem sebelásky. Podvědomí řídí naše myšlenky, chování, pocity, rozhodování a jaký vztah máme sami k sobě. 

Proto musíte sami v sobě změnit negativní vzorce a myšlenky na ty pozitivní.

2) Zpracujte svůj strach a přiznejte si své chyby

Strach je opakem lásky. Proto je nezbytné, pro vaši cestu k sebelásce, se naučit pracovat s vlastními strachy a obavami. Identifikujte svůj strach a přijměte ho. Za žádných okolností ho neodmítejte a neskrývejte se před ním. 

Je třeba pochopit, proč a čeho se bojíme, a následně ten strach umět zpracovat.

Pro pravou a nefalšovanou sebelásku je nutné překonat vše, co vás brzdí a omezuje.

Pro pravou a nefalšovanou sebelásku je nutné překonat vše, co vás brzdí a omezuje.

Dalším strašákem na cestě k sebelásce může být přiznání si svých chyb. Ale je to nezbytné. Milovat sám sebe nejde bez přijetí vlastních chyb. I když to může být bolestivé, pokuste se pochopit vlastní chyby a poučit se z nich. 

3) Postavte sami sebe na první místo

Lidé si často pletou sebelásku se sobectvím. Ovšem opak je pravdou. Naučte se sami sebe postavit na první místo. Nesnažte se zavděčit druhým, nejprve se postarejte o své vlastní potřeby. 

Zkuste si každý den udělat čas sami pro sebe a věnujte se tomu, co vás baví a naplňuje. Až poté se věnujte potřebám ostatních.

4) Přečtěte si knihu od Luise Hay

Ve chvíli, kdy jsem byla opravdu na dně mi do ruky přišla tahle knížka. Zcela náhodou. O tom napíši někdy jindy, poněvadž ta náhoda náhodou nebyla. Ale to vím až dnes. Knížka nese název Miluj svůj život a napsala ji Luise Hay.

Taková milá dáma, jejíž přednášku jsem s vámi již sdílela na mé láskyplné facebookové stránce Detoxikuj život. Luise tam hovoří o moci mluveného slova a myslím si, že její výklad dá mnohé odpovědi i skeptičkám. 

Pokud nečtete nebo zkrátka číst ani nechcete, pusťte si její přednášku. To vás stojí jenom jedno kliknutí počítačové myši.

Pokud nečtete nebo zkrátka číst ani nechcete, pusťte si její přednášku. To vás stojí jenom jedno kliknutí počítačové myši.

Knihu doporučuji každé z vás, poněvadž opravdu otevírá dveře do podvědomí a mysli velmi přijatelným a rychlým způsobem. 

5) Naučte se říkat ne

Pro spoustu z nás může být odmítnutí náročnější než se zdá. Uvědomte si, že slovíčko „ne” neznamená neochotu nebo sobeckost. 

Naučte se říkat ne v momentě, kdy to tak cítíte a neciťte se provinile. Bude to pro vaše dobro a klid v duši.

6) Poznejte sílu odpuštění

Odpuštění je naprostý základ vašeho nového bytí. Pokud se právě teď bráníte a v duchu voláte, že určité osobě neodpustíte nikdy, je naprosto nutné toto stanovisko pro vaše blaho přehodnotit.

Odpuštění v žádném případě neznamená, že něčí špatné jednání schvalujete. Odpuštění je akt láskyplného jednání, jež přinese úlevu a osvobození vám samotným.

Namluvila jsem 6minutový rituál, jenž vás k odpuštění navede, za jeho funkčnost ručím. 

Pokud mu dáte šanci a každý den si ho poslechnete a prožijete v něm řečené, pocítíte velmi rychle úlevu. 

Pokud mu dáte šanci a každý den si ho poslechnete a prožijete v něm řečené, pocítíte velmi rychle úlevu.

Vyhledávají mě ženy, jenž řeší silná traumata z dětství (nelásku rodičů, znásilnění, psychické zneužívání), i v takových případech měl rituál úspěch. Stačí jen chtít.

Pokud potřebujete ještě nějaké ujištění nebo vysvětlení, můžete si poslechnout naše přednáškové video, které jsme natočili s panem léčitelem Ing. Jiřím Vondrákem. Najdete ho zde. V něm jsme se snažili vysvětlit důležitost odpuštění na vaší cestě posunout se dál.

7) Nesrovnávejte se s ostatními

Srovnávání se s ostatními je vstup na minové pole. Z mého dnešního pohledu je to už skoro absurdní, ale před pár lety byla tato moje masochistická kratochvíle věrnou společnicí.

Nemusela jsem se ani srovnávat sama, většinou se vždy našel ochotný dobrák, který to dělal za mě. Bohužel následky tohoto negativního destruktivního procesu jsem si musela zpracovávat už jen já sama.

Proč to děláme? Nemá to žádnou logiku. Přece víte, že každý z nás je jedinečná bytost. Každá bytost je v jiné životní fázi a v jiné fázi duševního vývoje. Věc, kterou udělá 16letý kluk může být úsměvná, stejná věc u 25letého bude budit rozpaky a u 40letého odsouzení.

Dejte si dárek, přestaňte se porovnávat. Je to natolik úlevné, že se začnete vznášet. Dejte sbohem všem domněnkám o jiných lidech a začněte se zcela vědomě zabývat vaší nejbližší bytostí, což jste jen vy sami.

8) Milujte své vlastní tělo

Už jen ze slova sebeláska je patrné, že jde o lásku sama k sobě, jak vnitřní, tak vnější. Ale hodně lidí, většinou žen trápí to, jak vypadají. 

Jaké by vám bylo, kdyby vám někdo cizí říkal, jak jste tlustá, že máte velký nos nebo že vypadáte prostě příšerně? Cítili byste se špatně? Méněcenně? Tak proč takové věci říkáte sami sobě? 

Naučte se v zrcadle nevidět nepřítele, ale někoho koho máte opravdu rádi. 

Naučte se v zrcadle nevidět nepřítele, ale někoho koho máte opravdu rádi.

Velkou součástí sebelásky je právě láska k vlastní tělesné schránce. Přijměte se takoví, jací jste. 

9) Sebepoznání aneb víš kdo jsi?

Buďte tou ženou, kterou skutečně jste. Vyjadřujte se, smějte se, tancujte, malujte, hrajte si nebo zpívejte. Chovejte se, jak chcete šíleně. Nebojte se toho, co si pomyslí okolí.

Všichni se cítí stejně a chtěli by se projevit, ale bojí se. Strach je nejhorší veličinou a je to opak lásky. Když jsem psala povídání na téma Aha moment aneb Jak si vytváříme stres (v naší hlavě) snažila jsem se shrnout to podstatné, co považuji za nutné vědět.

Vy jste důležitá, vy jste jedinečná a vy máte právo žít šťastný naplněný život. Pamatujte si to.

10) Naučte se novým návykům sebelásky

Dalším důležitým bodem na cestě k sebelásce jsou vaše návyky. Zamyslete se tak nad tím, jaké máte v životě návyky a vyměňte negativní návyky za ty pozitivní. 

Mezi negativní návyky například patří kouření, alkohol, přejídání se, hazard, drogy a podobně. Nahradit je můžete meditováním, jógou, pohybem, procházkami v přírodě nebo jakoukoliv kreativní činností.

11) Zaměřte se na přítomný okamžik

Nechte minulost minulostí, stejně už ji nezměníte. Naučte se místo toho žít v přítomném okamžiku. 

Pokud se chcete posunout do přítomnosti a následně do šťastné budoucnosti, je ale nutné v sobě vyřešit traumata svého minulého já. 

Přijměte svou minulost a uzdravte svá traumata, která se s vámi táhnou.

Přijměte svou minulost a uzdravte svá traumata, která se s vámi táhnou.

Přestaňte se hodnotit. Definovat svou bytost podle toho, co jste udělali či neudělali. Naopak oslavte své úspěchy. Pokud vám to přijde zvláštní, mějte na paměti, že úspěch není cíl cesty. 

Úspěch je cesta samotná, díky které se přibližujete k tomu, co si přejete.

Pokud přijmete sami sebe, ostatní vás začnou následovat. Nejste ani svými činy, ani tím jak vypadáte a ani zůstatkem na vašem účtu. Jediné, co je nyní důležité, je tento přítomný okamžik.

Právě nyní vytváříte vaši budoucnost. Každou myšlenkou a každým slovem. Až takovou moc má vaše mysl.

12) Neodklánějte se od svého záměru

Toto považuji za základní věc na vaší cestě. Pamatujte si, pouze vytrvalost otevře dveře tam, kde nyní vidíte jenom zdi. Pokud na jaře do záhonu zasadíte semínka ředkviček, také nebudete každý den chodit hlínu odhrabávat a přesvědčovat se, že semínka již vyklíčila a ředkvičky vyrostou.

Zkrátka tomu věříte a víte, že to tak bude. Když je potom sklízíte ze záhonu, považujete to za samozřejmost.

Zalévejte semínka (používejte meditace), pečujte o záhonek (nesrovnávejte se s ostatními) a výsledek se dostaví.

Zalévejte semínka (používejte meditace), pečujte o záhonek (nesrovnávejte se s ostatními) a výsledek se dostaví.

Naučte se stejně tak přistupovat i k vašim myšlenkám. Ve chvíli, kdy si něco přejete, vysíláte do vesmíru signál, korigujte slovní spojení, kterými přání vyjadřujete.

Neochvějně věřte tomu, že se váš život začne ubírat jiným směrem a vytrvejte na cestě.

13) Tabule snů aneb pozitivní afirmace

Není pravdou, že pokud víte, co chcete, je tabule snů a přání zbytečná. Naopak. Vizualizace je potřebná a urychluje celý proces. 

Takže pusťte svoji kreativitu ze řetězu a napište si, namalujte si, nalepte si (fotografie, výstřižky) cokoliv, co odpovídá touhám ve vašem srdci. 

Pokud budete mít tuto tabuli neustále na očích, vaše mysl se bude tím, co vážně chcete, mnohem více zabývat. 

Jestli se necítíte až tak zdatné a přesto byste si tabuli snů rády vyplnily, napište mi. Pošlu vám ji ve formátu PDF k tisku zdarma.

14) Všeobjímající laskavost

Naučte se chovat se k okolí s láskou a respektem. Vnášejte radost do života lidí, najdete tak radost i sami v sobě. Nevytvářejte si domněnky.

Pokud je na vás prodavačka nepříjemná, neoplácejte jí to stejnou mincí. Vás osobně se to netýká. Korigujte své jednání. Postupně se začne přetvářet energie kolem vás a do vašeho života začnou proudit úsměvy a vřelá laskavost.

Stejné přitahuje stejné, to je vesmírný zákon.

Stejné přitahuje stejné, to je vesmírný zákon.

Je možné, že některé osoby z vašeho života zmizí, jiné zas přijdou. Nezabývejte se tím, má to tak prostě být.

15) Pokud nemůžete nabídnout pomoc, alespoň neškoďte

Dělejte svět lepším místem tím, že budete dělat dobré skutky. Začněte drobnostmi. Sdílejte sami sebe s ostatními lidmi. Sdílejte příležitosti pro budoucí štěstí tím, že budete se svými blízkými sdílet všechny své cíle a úspěchy

Pomozte nějakému charitativnímu projektu. Jestli nevíte jak začít, přečtěte si o Krabici online. Věnujte tomu čas a nasazení. Nebo choďte pomáhat do útulku, do školy nebo kamkoliv, kde je to třeba.

Vliv sebelásky na život

Pokud si tyto kroky opravdu osvojíte natolik dobře, že dojdete k té nejčistší formě sebelásky, čeká vás mnoho výhod plynoucích z lásky k sobě samým:

 • Kvalitnější vztah k sobě,
 • spokojenější život,
 • osvobození se od hledání lásky u ostatních,
 • naučení se respektování svých hranic,
 • naplnění svých vlastních potřeb,
 • lepší vztahy s ostatními,
 • lepší zdraví,
 • umění říkat ne, 
 • přijetí sebe samého.
Nemusíte se cítit provinile, že upřednostňujete sebe a svou duševní pohodu před ostatními. 

Nemusíte se cítit provinile, že upřednostňujete sebe a svou duševní pohodu před ostatními.

Sebeláska není sobectví

Sebeláska není synonymem sobeckosti, to si uvědomte. Prvně musíme umět pomoci sami sobě až pak ostatním. A tak to je. 

Pro lepší pochopení si představte instrukce v letadle. Letušky vždy před vzletem nabádají, abyste, v případě potřeby, nasadili kyslíkovou masku nejdříve sobě, až poté ostatním. 

V momentě, kdy budete bez kyslíku, nikomu dalšímu už pochopitelně nepomůžete. Stejně tak to je se sebeláskou.

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře
 1. Jana V. napsal:

  Krásný článek,Baru. ❤

 2. Hanka napsal:

  Skvele cteni!!! Dekuji

 3. Ivka napsal:

  Prala bych si poskocit v case a videt, ze to skutecne funguje :). Ze prijde clovek, se kteym budeme sdilet svoje zivoty.
  Jsem na zacatku cesty a pochybosti a uzkost jsou mymi kazdodennimi pruvodci.
  Dekuji za inspirativni clanek.

  • Barbora Englischová napsal:

   Milá Ivo, v dalším týdnu bude zde na webu zdarma ke stažení eBook co dělat po rozchodu, včetně pracovních listů. Určitě se podívejte. A jinak, Vaší realitu určují Vaše dnešní myšlenky, pochybnosti zameťte pod koberec se stejnou razancí, jako když uklízíte podlahu! Srdečně Baru

 4. Lenka napsal:

  Milá Baruško, jak je to dlouho, co jsem otevřela záznam Vašeho povídání s panem Duškem…jak je to dlouho, co jsem Vám poslala svůj první email a Vy mne začínala posílat Vaše emaily a videa…..Myslím, že je to měsíc…. Celý život jsem byla sama, pokud jsem potkala nějakého průvodce mým sebevzděláváním, duchovním vývojem, brzy jsme se rozešli a já zůstávala zase sama…Proto jsem – pokud něco začala, měla krásné prožitky, vize, splnění přání, začátky mého psaní, pomáhání lidem – vždycky všechno nějak končilo. Za tu chvíli co Vás poznávám, co jsem měla možnost poznat vlastním prožitkem při čtení, naslouchání, poslouchání, se začínají dít v mém životě změny. Ano, je to neuvěřitelný, za tak krátkou dobu. Ať už je to žlutý slon, autobus, veverka, krásné meditace i ranní rituál….tak i tyto řádky o sebelásce – hladí mě, otevírají mě, mění mě. Děkuji Vám, Baruško, za tak obrovskou podporu. Lenka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů