23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu

23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu

Došli jste během svého života do bodu, kde cítíte, že je čas změnit to, co vás trápí? Bod, ve kterém si kladete otázku „Jak si změnit život k lepšímu?” a nevíte, kde začít a jaké změny udělat? 

Každého z nás občas napadá, proč je náš život takový, jaký je a jaký by mohl jednoho dne být. Možná vás ale nikdy nenapadlo, že pochybnosti a strach, které máme a které nás doprovází téměř po celý život, mohou pramenit už z dětství. Někdy i jedna věta dokáže změnit mnohé. Mám pro vás příběh o malé holčičce a pár rad, jaké změny můžete v životě udělat.

Co znamená lepší život?

Každý máme své strachy a pochybnosti, se kterými se potýkáme a kterým čelíme. Chcete žít lepší život? První si odpovězte na otázku, co pro vás vůbec lepší život znamená. Lepší život totiž může pro každého něco úplně jiného, ale pro všechny je to život, kde je něco jinak nebo spíš kde děláme něco jinak. Život, ve kterém vědomě měníme věci, které v našem současném životě nejsou tak, jak bychom chtěli. 

Co dokáže pár slov

Začnu příběhem jedné malé holčičky.

Je jaro, rok 1983. Já chodím do druhé třídy. Stojíme v hloučku po ránu na prostranství venku a čekáme až se otevřou dveře školy. Ta Jana je tlustá jako prase!“ ozve se někde za námi. Jana byla v té době sedmiletá holčička s copánky. Ano hubená nebyla. Také proč. Byla zdravá, tváře měla červené a maminka jí šila nejhezčí šaty z celé školy. Právě proto ležela některým dětem v žaludku. Sedmiletá holčička lišící se maximálně o tři, čtyři kila. Jana to slyšela.

Od toho dne začala být jiná. Pomaličku. Pozvolně se měnila. Napřed prodloužila délku sukní. Do té doby volánkové sukně nad kolena vystřídaly sukně pod kolena v nijakém střihu. Vím to. Protože Jany maminka si před tou mojí povzdechla na třídních schůzkách, že Janička už má ,,svoji,, hlavu a vkus.

Nikomu to nepřišlo divné, vždyť holky se mění.

Pár dobře namířených záškodnických vět a z veselé baculaté holky se stala smutná chodící onuce. Trápila se. Vnímala posměšky, které přicházely ve zkracujících se intervalech. Nejprve šlo o váhu. Poté o oblečení, poněvadž Jana přece nyní chodila oblečená jako hastroš. Potom o vlasy, povahu, zhoršující se známky.

Před lety nikdo moc slovo šikana neznal a ani neřešil. Bylo to jen (ne)vinné dětské pošťuchování?

Před lety nikdo moc slovo šikana neznal a ani neřešil. Bylo to jen (ne)vinné dětské pošťuchování?

Každopádně proč o Janě píši.

Všichni jsme dokončili základní školu a potom jsme se rozprchli tak různě. A potom po deseti letech přišla pozvánka na sraz spolužáků. Pokud čekáte nějakou pozitivní pointu, nedočkáte se. Jana totiž nepřišla. Dozvěděli jsme se, že úspěšně složila přijímací zkoušky na gymnázium, kam už ale nenastoupila. Předposlední den letních prázdnin skočila z okna.

Nechala dopis. Kde psala, jak se celou základní školu trápila. Jak každý večer před spaním přemýšlela co udělat, aby byla hubenější, chytřejší, hezčí a popisovala (na 14letou dívku poměrně barvitě) jak se o to snažila. Též sdělila světu svůj šílený vnitřní strach z nástupu na novou školu.

Ponaučení z příběhu

Tímto příběhem jsem vám chtěla ukázat jedno ponaučení. Každý z nás má nějaké svoje vnitřní nedostatky, pocity nejistoty a občas bojuje s tím, jak se k nim postavit.

O tom, jak může obyčejné slovo uškodit jsem již psala. Zamysleme se i nad tím, jak může poničit psychiku hromadné odsouzení. A začněme si hýčkat svoje já. 

Vliv dětství na dospělý život

Podobné vzorce se opakují u mnoha lidí i v dospělosti. Ženy si často říkají „jsem tlustá, jsem příliš hubená, mám malá prsa, mám velká prsa, mám velký nos, mám řídké vlasy, mám křivé nohy”. Mohla bych pokračovat výčtem stížností jistě dlouho. Všechny tyto vzorce a názory, které sami na sebe máme, si s sebou neseme možná už hodně dlouho a mnohdy jsme si je vytvořili už v dětství a ovlivňují celý náš život.

Porovnáte se s okolím? Nedělejte to.

Porovnáte se s okolím? Nedělejte to.

Proč se porovnáváme s ostatními

Už od malička slýcháváme od ostatních, že nejsme takoví, jací bychom podle nich měli být. Položme si ale otázku, kdo má právo určovat, co je hezké a škaredé, co je dobré nebo špatné? A podle čeho to posuzujeme?

Když opomineme tlak sociálních sítí (kde se má každý naoko perfektně), televize (soutěže krásy a trend dokonalých žen na denním pořádku) a většinových mělkých názorů, kde se ten program bere? Proč máme potřebu se neustále s někým porovnávat, někoho dohánět nebo dotahovat?

Odpověď je jednoduchá. Každý z nás si přeje lásku a být milovaný. Často ale zapomínáme na lásku sami k sobě. Mějme se rádi, protože naše dokonalost spočívá v nedokonalosti. Každý je jiný, každý je originál a porovnávání nevede k ničemu dobrému. To samé platí třeba i u dětí, kdy každé dítě dělá pokroky a učí se věci tak, jak k tomu samo dospěje. Mějme tedy trpělivost, ať už s ostatními nebo sami se sebou.

Proč jste tedy nespokojeni s tím, kým jste?

Nátlak vašeho okolí, vašich spolužáků, rodičů, přátel či partnerů ve vás vzbudil pochybnosti, zda to, kým jste, jste správně. Opravdu si myslíte, že někdo jiný kromě vás ví lépe, kdo jste?

Pokud ano, pak ostatním říkáte: „Vy jste ti, kdo ví lépe, kdo jsem, vkládám svůj život do vašich dlaní, vy mi řekněte, jak se mám chovat a co mám říkat. Pak budu vámi přijat, pak budu stejný, jako vy…“ Opravdu toto chcete? Co tím děláte?

Z originálu, který na tuto Zemi přišel, tvoříte pouhou kopii… A proč? Protože jste naučeni, že pokud nebudete plnit očekávání druhých, nebudete jimi přijati a milováni.

  • A co vám zbyde, když nebudete přijati?
  • Zůstanete o samotě. S kým?
  • No přece sami se sebou. A chcete být sami se sebou?

Nechcete, protože jste přesvědčeni, že nejste dost dobří, že nejste dost hodní, že nejste dost milí, dost krásní, dost úžasní, že prostě nejste dost. 

Pak jsme často velkou část života s někým jen proto, abychom nebyli sami. Abychom se nemuseli potýkat a být sami se sebou. 

Pak jsme často velkou část života s někým jen proto, abychom nebyli sami. Abychom se nemuseli potýkat a být sami se sebou.

Stačí, že jste!

Copak si doopravdy neuvědomujete, že jste dost? Že jste více než dost? Že jste úžasní? Že přesně to, kým jste, je dokonalý záměr vaší duše, který jste tu přišli prožít? Jak by mohlo vaše okolí vidět vaši dokonalost, když ji nevidíte vy sami?

Přijměte všechno, kým jste, své chyby, nezdary, své bolesti, svá selhání, ale i své radosti, smíření, přijetí, protože přesně to všechno jste. Úžasná originální bytost.

Když vám někdo druhý říká, kdo podle něj jste, kým byste měli být, jak byste se měli chovat, je to pouze jeho představa o něm, o jeho světě, ve kterém žije nebo chce žít a skrze který vás vidí…

Říká vám: „Podmiňuji a dle tvého chování ke mně se rozhodnu, zda-li jsi dost dobrým člověkem. Jestli naplníš mé fantazie o tom, jaký bys měl v mých očích být, pak jsem ochoten tě přijmout.” Tomu se říká láska podmínečná.

Sebeláska

Láska k sobě je základem nejen pro harmonický život, ve kterém jste rádi sami se sebou, ale také pro vztahy mezi lidmi. 

Nikdo není pro vás větší autoritou, než jste vy sami. Pokud nemilujete sami sebe se vším, co představujete a kým jste bez podmínek, pak nikdy nemůžete bez podmínek milovat ani druhé.

Vy jste tím, středem ze kterého všechno ve vašem životě vychází a kam se vše navrací. Skrze své vlastní nepřijetí nejste schopni přijímat druhé takové, jací jsou, přes svou vlastní náročnost na sebe jste nároční na druhé, přes svou vlastní nespokojenost nebudete spokojeni s ostatními, skrze svou vlastní zlobu se budete zlobit na druhé.

Naučte se mít rád sám sebe. Jste krásná originální bytost.

Naučte se mít rád sám sebe. Jste krásná originální bytost.

Tip: Seberte odvahu a otevřete knížku Maják v srdci, která vás nasměruje tam, kam se bojíte dohlédnout.

Jak mít rád sám sebe

Přestaňte se zlobit na sebe, přestaňte se odmítat, přestaňte se kritizovat. Ať jste v životě udělali cokoliv, vždy jste jednali z toho nejlepšího vědomí, že toto je to správné jednání. Přijali poučení z dané situace, které vás posunulo dál. O tom je vývoj. Proto nikdy nekritizujte své chování zpětně, nedává to smysl. Celý život se učíme a posouváme se dál.

Indický mystik Osho řekl:

„ Komplex méněcennosti vede lidi ke všem druhům ctižádosti, zločinů.“

Jak začít se změnami

Doufám, že teď už lépe rozumíte sami sobě. Aby se ve vašem životě něco zlepšilo, chce to změnu. Moc dobře sama vím, že změnit něco, co už máme dlouhý čas zažité, není snadné a mnohdy je největším problémem to, že nevíte, kde začít. A protože pokud chceme něco jinak, tak my musíme začít dělat něco jinak, než jako tomu bylo doposud.

Sepsala jsem pro vás pár kroků, na co se zaměřit a jak si změnit život k lepšímu. 

Rozhodnutí a zákon přitažlivosti

Jste připraveni být šťastní? Nečekejte, až přijde ta správná chvíle, kdy se změnou začnete. Rozhodněte se, že zkrátka budete šťastní, přestože je mnoho věcí, které ještě nemáte dořešené nebo nejsou podle vašich představ. 

Uvědomění toho, že budete šťastní vám velmi pomůže zvládnout změny a překážky.

Uvědomění toho, že budete šťastní vám velmi pomůže zvládnout změny a překážky.

Možná jste už slyšeli o zákonu přitažlivosti a když se zamyslíte, zjistíte, že se vám to v životě dělo už mnohokrát. Když budete pořád myslet na to špatné, pořád se to bude dít a budete si to i přitahovat do svého života, protože vaše myšlenky a emoce mají obrovskou sílu. Podobné věci přitahují další podobné věci. Soustřeďte na to, co chcete.

TIP: Jak funguje zákon přitažlivosti v praxi?

Co chcete změnit

Důležitým krokem je si uvědomit, co přesně chceme v našem životě změnit. Jestli chceme třeba změnit práci a najít si takovou, která vás bude bavit nebo třeba zapracovat na vztazích s ostatními lidmi. Můžete si třeba začít psát deník, kam si postupně sepíšete vše, co chcete ve vašem životě zlepšit a proč. Nepřemýšlejte zatím nad tím, jak to provedete. Hlavní je, že víte, co chcete zlepšit. 

Vizualizujte si svůj lepší život i když ještě nevíte, jak si změnit život k lepšímu. I když nám to často mozek a ego nechtějí dovolit, nepřehlížejte své sny a přání. Soustřeďte se na to, co chcete a představte si život, ve kterém to, co vás trápí, je už vyřešené.

TIP: Indicie, díky kterým funguje vizualizace na vše

Tady a teď

Zkuste se na chvíli přenést do role pozorovatele a podívejte se, jak žijete. Děláte to, co vás baví a naplňuje? Věnujete čas sami sobě? Když si každý den najdete chvilku, třeba i pár minut na sebe, kdy si například v klidu vypijete čaj, přečtete pár stránek knihy, zacvičíte si jógu nebo cokoliv, co vám do života přinese trochu štěstí, budete se lépe soustředit na všechno, co se děje kolem vás a zároveň každý den uděláte něco pro sebe.

Budeme mít čas sledovat, co se ve vašem životě děje a uvidíte to, co vám možná po celou dobu uniká.

Budeme mít čas sledovat, co se ve vašem životě děje a uvidíte to, co vám možná po celou dobu uniká.

Sebepřijetí a odpuštění 

Možná vás trápí nejrůznější starosti, o kterých jsem mluvila výše. Odpusťte sami sobě i ostatním, nevyčítejte si chyby, které jste v životě udělali. I když byste se dnes zachovali v určitých situacích jinak, tehdy jste to ještě neuměli. Nebuďte na sebe zlí nebo tvrdí. 

Představte si sami sebe jako tříleté dítě, které také dělá spoustu chyb, díky kterým se učí. Na své dítě byste se také nezlobili, když mu něco nejde. Objali byste ho, řekli že to bude dobré a že když to zkusí znovu, určitě se mu to jednou podaří. 

Pracovat se svými emocemi se učíme jako děti, ale pokud jsme se v dětství naučili své emoce skrývat, je na čase se s nimi naučit pracovat. Proto mějte trpělivost a přijměte se takoví, jací jste.

TIP: Vnitřní dítě a jeho obavy a strachy

Čas na změnu

Ať už chcete změnit k lepšímu ve svém životě cokoliv, teď je čas na změnu. Uvědomte si, že jste ušli dlouhou cestu, která vás dovedla až sem a buďte za ni vděční, protože jste se díky tomu toho mnoho naučili.

Pokud si píšete deník, podívejte se, co jste si napsali, že chcete změnit a proč. Zamyslete se nad tím a udělejte první kroky k tomu, aby se to zlepšilo. Co všechno je součástí vašeho života? Zkuste si odpovědět na tyto otázky a možná najdete i další oblasti, které chcete zlepšit.

  • Práce, studium a kariéra: Naplňuje vás vaše práce či studium? Je to to, co opravdu chcete dělat?
  • Rodina a děti: Jaké jsou vaše rodinné vztahy zdravé? Co vám zrcadlí vaše děti z vašeho života?
  • Přátelé a kamarádi: Stýkáte se s lidmi, kteří vás inspirují a podporují?
  • Zdraví: Vaše psychika a emoce mají velký vliv i na vaše tělo a zdraví, proto je důležité na něj nahlížet jako na celek. 
  • Peníze a finance: Jaký máte vztah k penězům a hojnosti?
  • Zájmy a koníčky: Věnujete se sami sobě?
  • Osobní rozvoj a poslání: Cítíte, že na Zemi máte své poslání? Vnímáte svou intuici?

Pokud vás třeba trápí práce, ve které nejste šťastní, věnujte každý den čas tomu, že budete hledat novou práci. Vizualizujte si práci, ve které budete spokojení a šťastní. Pokud chcete třeba zlepšit své zdraví, začněte jíst zdravější jídlo a choďte na procházky. Zkrátka, podnikněte třeba i malé kroky k tomu, aby se to zlepšilo. Vždy je důležité pečovat o své fyzické i psychické zdraví.

Taky si vyberte jednu oblast, kterou chcete zlepšit a na té pracujte, aby toho na vás najednou nebylo moc.

Lépe zvládáme více menších změn, než ty velké.

Lépe zvládáme více menších změn, než ty velké.

TIP: Říkáte si občas, že štěstí není pro mě? Vím, proč tomu tak je.

Tvořte si návyky

Možná vás napadá, že žádné návyky nemáte, ale má je každý z nás. Návyky velice ovlivňují náš život a mohou být takové, díky kterým se cítíme dobře a náš život je lepší (např. ranní cvičení, pravidelné čtení, zdravé jídlo), nebo naopak takové, kvůli kterým se cítíme pod psa (např. neustálé odkládání práce a prokrastinace, negativní myšlení).

Vědomé tvoření návyků, které váš život zlepší, je skvělým způsobem, jak se krok za krokem posouvat vpřed po malých krůčcích za životem, který chcete žít. Návyky se ale nevytvářejí přes noc, vyžadují trpělivost a opakování

Například chcete začít cvičit, ale máte pocit, že na to nemáte dost času a necvičíte vůbec. Když si ale každý den vyhradíte třeba jen 10 minut na krátké cvičení, jednoduše cvičit začnete a nemusíte si k tomu vyhradit dvakrát týdně celé odpoledne.

23 jednoduchých kroků pro lepší život

Jste připraveni si změnit život? Některé změny mohou být náročnější, zatímco jiné zase jednoduché. Abyste se v životě cítili lépe a uměli si užívat a dávat pozornost i maličkostem, mám pro vás 23 návyků, které vám do života přinesou kousek štěstí.

1. Dopřejte si kvalitní spánek

Základem pro harmonii v životě je jednoznačně kvalitní a dostatečný spánek. Pokud budete přes den unavení, je jasné, že nebudete mít energii nejen na svou práci a rodinu, ale už vůbec ne na nějakou změnu života, po které toužíte. Raději večer vynechte poslední díl seriálu a běžte spát dříve. Uvidíte, jak to ovlivní váš život.

2. Ranní meditace

Začněte svůj den tím, že se třeba i jen na pár minut zastavíte, uvolníte se a najdete svůj vnitřní klid. Pozitivní naladění je skvělý start do nového dne. Stačí, když si v klidu sednete, zavřete oči a budete zhluboka dýchat. Zkuste na nic nemyslet a uvolněte napětí.

TIP: Vyzkoušejte meditační rituál pro dobré ráno.

3. Naučte se myslet pozitivně

Vaše myšlení má obrovskou sílu a vliv na psychiku i zdraví. I když se vám něco nebude dařit, nepředstavujte si v hlavě hned ty nejhorší scénáře. Zkuste se na i na běžné aktivity dívat pozitivně. Pozitivní myšlenky přitahují do života pozitivní věci a naopak. O zákonu přitažlivosti jsem psala tady.

Naučte se, jak si přitáhnout vše, po čem opravdu toužíte.

Naučte se, jak si přitáhnout vše, po čem opravdu toužíte.

4. Naučte se říkat ne

Každý se v životě dostal do situace, kdy po něm ostatní něco chtěli a přestože se vám nehodilo ostatním vyhovět, vyhověli jste, protože jste je nechtěli odmítnout. Říct ostatním lidem „ne” není nic špatného. Vaše energie a pozornost je jen vaše a směřujte ji tam, kam chcete vy. I když se ze začátku budete cítit špatně, že jste někoho odmítli, nastavujete si tím své hranice.

5. Buďte vděční

Zkuste se jednou za den zastavit a uvědomit si, za co můžete být vděční, co všechno máte a co se vám podařilo. I když vás třeba hned nic nenapadne, můžete být vděční, že máte kde bydlet a co jíst nebo že se vám ten den podařilo, co jste chtěli.

6. Zbavte se věcí, které nepotřebujete

Cítíte se přetížení? Zkuste zapracovat minimalistický způsob žití do svého života. Začněte jednoduše. 

Proberte své věci a zbavte se toho, co už nepotřebujete. Máte ve skříni kalhoty, které jste na sobě neměli už pár let? V tom případě je nepotřebujete a není nutné, aby okupovaly váš prostor.

Když si každý den najdete 10 minut na to, abyste probrali třeba botník, krabici se starými věcmi nebo klidně i plochu na počítači, poznáte, že je váš život a životní prostor jasnější a jednodušší.

7. Omezte čas na sociálních sítích a u televize

Přestože nám mohou být tvůrci na sociálních sítích inspirací, neměli bychom být tou inspirací přehlceni tak, že nakonec neděláme nic. Nemusíte se hned televize zbavovat a sociální sítě mazat. Zkuste si na telefonu nastavit limit pro jednotlivé aplikace nebo čas strávený na telefonu a ten dodržujte. 

Ušetřený čas můžete věnovat sobě, svým koníčkům nebo třeba odpočinku.

Ušetřený čas můžete věnovat sobě, svým koníčkům nebo třeba odpočinku.

8. Mějte kontrolu nad svými financemi

Peníze potřebuje každý. Můžeme je pojmout i jako formu energie, kterou dostáváme za naši energii vloženou do práce. Moc dobře vím, že vyjít s penězi může být pro mnoho z vás těžké a je potřeba se naučit s nimi dobře hospodařit. Sledujte své měsíční výdaje. Můžete si zapisovat, za co utrácíte a na konci měsíce snadno ve vašem přehledu uvidíte, kde můžete ušetřit. 

9. Pečujte o sebe

Mnohdy s láskou pečujeme o naše blízké, děti a ostatní, ale zapomínáme sami na sebe. Věnujte tuto láskyplnou péči i sobě. Může to zahrnovat třeba rituály v čištění pleti, meditaci nebo si občas dopřát třeba masáž. Každý by si měl najít alespoň pět minut denně, které vědomě věnuje sobě. 

10. Nevyhýbejte se povinnostem

Povinnosti máme všichni. Ať už je to péče o děti a domácnost nebo třeba jen zalévání kytek. Pokud je odkládáme, neustále zatěžují naši mysl a míváme i špatný pocit z toho, že je neustále odsouváme. 

I když je to občas něco, na co se netěšíme, když se jim nebudeme vyhýbat a postavíme se jim co nejdřív, budou co nejdříve za námi a mysli se uleví. 

Pokud něco dlouho odkládáte, zamyslete se také nad tím, zda to je úkol, který opravdu musíte udělat nebo jste si ho dali sami a ve skutečnosti po jeho splnění už ani netoužíte. Některé nápady a myšlenky v životě realizovat nemusíme a je vhodné se naučit některé věci nechat jít. 

Neodkládej své povinnosti, udělej je hned a věř, že se ti uleví.

Neodkládejte své povinnosti, udělejte je hned a věřte, že se vám uleví.

Mohlo by vás zajímat: Změna práce? Mám strach!

11. Nerozčilujte se nad maličkostmi

Patříte k těm, co se snadno rozčílí maličkostmi? To ale ve skutečnosti škodí nejvíce vám. Zkuste začít na tom začít pracovat, i když to není lehké. Jak? Zamyslete se ještě, než do vzteku vložíte energii, odkud vztek pochází a proč. I malá chvilka zamyšlení může změnit váš pohled na danou věc. 

To samé platí na sociálních sítích. Sledujete někoho, s kým nesouhlasíte a jeho názory vám vrtají hlavou a štvou vás? Jednoduše ho přestaňte sledovat. Není potřeba si dobrovolně do života přinášet negativní energii.

12. Obklopujte se lidmi, kteří vás inspirují

Lidé, kteří nás obklopují, na nás mají větší vliv, než si myslíme. Víte, že když jste ve společnosti lidí, kteří pijí často a ve velkém alkohol, je pravděpodobné, že ho budete pít ve velkém i vy? 

Stejně tak, pokud se snažíte zhubnout a máte kolem sebe pouze lidi, kteří jsou obézní, je pravděpodobné, že se vám to nepodaří. To, s kým se setkáváme a s kým trávíme čas, ovlivňuje naše názory i chování. Obklopujte se lidmi, kteří vás budou inspirovat a motivat.

13. Zastavte prokrastinaci

Je podstatné si uvědomit, že když se vám do něčeho nechce, ještě to neznamená, že toho nejste schopni. Pokud se vám do něčeho nechce, rozdělte si úkol na více částí, které postupně splníte v určeném termínu. Díky tomu zvládnete i více obtížné úkoly, se kterými prokrastinujete.

14. Naplánujte si svůj den

Abyste se naučili efektivně využívat svůj čas, vytvořte si plán na každý den, abyste lépe dosáhli svých cílů. Stačí, když si uděláte seznam věcí, které chcete za den splnit. Nemusí to být konkrétně úkoly, naplánovat si můžete i odpočinek a volný čas. Pozor ale na to, abyste na sebe nekladli nesmyslně moc úkolů. Někdy méně je více. 

15. Čas ve společnosti

Naučit se být sám se sebou je, jak už víte, velmi podstatné v rámci sebelásky i vnitřní harmonie. Neměli bychom se ale úplně stranit společnosti a času, který trávíme s lidmi. 

Jak už jsem zmínila výše, je důležité, abyste se obklopovali lidmi, kteří vám dodávají energii, inspirují a cítíte se s nimi dobře. 

Jak už jsem zmínila výše, je důležité, abyste se obklopovali lidmi, kteří vám dodávají energii, inspirují a cítíte se s nimi dobře.

16. Pravidelné čtení knih

Čtení knih vám pomůže zapomenout na chvíli na denní strasti, pomůže vám to usměrnit myšlenky jiným směrem, inspirují vás, pobaví nebo i něco naučí. Pokud zažíváte těžší období, vyberte si takovou knihu, která pro vás bude relaxací. 

17. Vzdělávejte se

Celý život bychom se měli snažit vzdělávat a učit novým dovednostem, je to zdravé pro naše tělo i mysl. Ať už prohlubujete své znalosti nebo se pustíte do něčeho nového, investice do vzdělání a rozvíjení svých schopností je investicí, kterou vám už nikdo nevezme. 

Můžete se učit tančit, hrát na hudební nástroj nebo si zaplatit kurz ve vašem oboru či v úplně jiném. Nezáleží na tom, že momentálně nevíte, k čemu vám to bude, důležité je, když ve vás nové schopnosti a vědomosti probudí nadšení. 

18. Nezapomínejte na pohyb

Přestože je psychická pohoda velmi podstatná, pečujte také o své tělo. Pohyb a cvičení zlepší fyzickou kondici, zvýší vám hladinu energie a pomůže vám zůstat fit nebo si držet zdravou váhu. Vyberte si ale takovou aktivitu, která vám bude zároveň přinášet radost a nebudete se do ní muset nutit. Vyzkoušet můžete třeba procházky nebo běh v přírodě, jógu nebo třeba jízdu na kole.

19. Pobyt v přírodě

Pro spoustu lidí je pobyt v přírodě skvělým způsobem, jak dobít baterky a vyčistit si hlavu. Spojení s přírodou je nedílnou součástí každého z nás, i když to tak možná někteří nevnímají v takové míře. Vyrazte na procházku a všímejte si toho, co se děje okolo vás. 

Spojte se s přírodou a zjistěte, jak vítr šumí mezi listy stromů, jak se květiny pohupují ve větru. 

Spojte se s přírodou a zjistěte, jak vítr šumí mezi listy stromů, jak se květiny pohupují ve větru.

20. Pozorujte svůj život 

Kam všude dáváte svou pozornost a energii? Zkuste se na chvíli přenést do role pozorovatele. Všímejte si, co vás během dne štve, ale také co vám dělá radost a při čem se cítíte dobře a zapisujte si to. Díky tomu získáte přehled, co vás baví a co vás naplňuje. 

21. Život není soutěž

Přestaňte soutěžit s ostatními. Každý má v životě své vlastní tempo. Ostatní lidé mají jiné zkušenosti než vy. Nebuďte zklamaní, pokud jiní dosáhli dříve toho, o co se také snažíte. Řiďte se podle sebe a jednotlivé kroky vpřed dělejte podle toho, zda jste na ně připraveni. Porovnávání a srovnávání se s ostatními je pouhé plýtvání časem.

Tip: Jak dosáhnout úspěchu aneb 15 ověřených tipů

22. Odměňujte se

Podařilo se vám to, o co jste usilovali? I kdyby to byly jen malé krůčky vpřed, odměňte se. Pochvalte se za to, že vkládáte úsilí do toho, abyste zlepšovali svůj život. Zajděte si po náročném úkolu na masáž nebo třeba do kina. 

23. Važte si svých chyb

Chyby jsou nedílnou součástí života každého člověka. Nebuďte zklamaní, pokud uděláte chybu. Je to forma ponaučení, díky které budete zkušenější. Chyby vás posouvají dopředu a jsou to cenné lekce.

Chyby vás posouvají dopředu a jsou to cenné lekce.

Chyby vás posouvají dopředu a jsou to cenné lekce.

Co si z toho vzít?

Pokud si i vy ve vašem životě nesete pocit nedostatečnosti a pochyby z dětství, uvědomte si, že to nejste vy. Že vy jste dokonalí tak, jak jste, se vším co máte. Že si zasloužíte lásku. Pečujte o sebe a mějte rádi sami sebe. Ať už ve svém životě chcete změnit nebo udělat cokoliv, na co vám ostatní říkají, že nemáte, vězte, že na to máte. Můžete dokázat cokoliv budete chtít, protože jste úžasní. Nezáleží na tom, co si myslí ostatní. Je to váš jen váš život.

 

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře
  1. Radka napsal:

    Hluboce pravdivé zamyšlení. Vždy než začneme koholiv odsuzovat a hodnotit, bychom měli svá slova opravdu zvážit. Jednou vyřčené slovo už nevezmeme zpět a mnohdy může lidem kolem nás ošklivě ublížit a obrátit život vzhůru nohama…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů