Každý z nás se občas s něčím trápí. Ať už jde o nezdravé návyky, komplikované vztahy nebo nespokojenost v práci, psychohygiena začíná u pochopení, proč se určité vzorce v našem životě stále opakují a proč to necháváme zajít tak daleko. Pojďme se společně podívat na to, jak přijmout trápení a pochopit jeho smysl v našem životě.
Psychohygiena je něco, co nám pomáhá pečovat o naši duši a psychiku stejně, jako se staráme o naše tělo. Mohou to být různé návyky, večerní nebo ranní rutina, aktivity jako meditace nebo jóga a zkrátka vše, po čem se cítíme uvnitř dobře a cítíme vnitřní klid. Metody psychohygieny nám umožňují lépe se vyrovnávat s každodenním stresem a negativními emocemi a pochopit, proč se věcí dějí tak, jak se dějí.
Naše duševní pohoda a fyzické zdraví jdou ruku v ruce. Když jsme dlouhodobě ve stresu nebo psychicky vyčerpaní, odráží se to nejen na našem těle třeba formou oslabené imunity a častých nemocí, ale také na naši duševní pohodě. Stres, úzkost nebo napětí nás pak brzdí v životě, trápíme se a neumíme se z toho dostat.
A přesně proto je psychohygiena důležitá. Pomáhá nám starat se nejen o tělo, ale i o duši. Pomáhá nám udržovat zdravé vztahy, pracovat na sobě, na své sebehodnotě a na nejrůznějších aspektech života. Je jedno, zda jste sociální pracovník nebo pracovnice, doktor nebo doktorka, známá osobnost, zdravotník, policistka nebo hasič, protože psychohygiena je důležitá pro každého z nás.
TIP: Máte ve svém životě trápení a nevíte, jak se z toho dostat? Přidejte se do Mojí akademie štěstí, ve které se naučíte, jak profitovat ze změny, přetransformovat zažité destruktivní vzorce v mysli a zbavit se strachu.
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se stále vracíme k věcem, které nám škodí? Často moc dobře víme, co bychom měli dělat – přestat kouřit, odejít z toxického vztahu, změnit práci, kde se necítíme dobře. Logicky chápeme řešení, ale přesto nejsme schopni je realizovat.
Máme strach odejít z práce, kde je toxické prostředí, protože se bojíme, že lepší práci nenajdeme, budeme bez peněz a podobně. Bojíme se rozejít se s partnerem, se kterým nám není dobře. Bojíme se vyjádřit své emoce, bojíme se říct ostatním NE, protože by si o nás mohli myslet třeba něco špatného.
To ukazuje na důležitou pravdu, a to že nejsme ovládáni rozumem, ale citem. Citem, duší, bytostí v nás, která nám říká: „To, co teď prožíváš, to, co tě teď bolí, musí dospět do určité fáze, která už pro tebe bude natolik nesnesitelná, že ty sám nebo ty sama se rozhodneš něco s tím dělat.“
Protože dokud vám to budou říkat všichni okolo, nebude to mít pro vás žádnou váhu, dokud nepřijdete kvůli tomu, co děláte, o svou čest, o svou sebehodnotu, o partnera, o práci, o zázemí, o bydlení, tak vás zkrátka nic nedonutí přerušit to, co je pro vás zdrojem toho trápení.
Trápení musí dosáhnout takové intenzity, kdy už pro nás bude nesnesitelné, abychom se konečně rozhodli něco změnit. Naše duše nás vede přes bolest k poznání.
TIP: Láska je odpověď, jak změnit život
Dlouhodobé poškozování sebe sama se postupně sčítá. Mylně si myslíme, že si na určité situace můžeme zvyknout – věříme, že si zvykneme na nepříjemnou práci, že nějak zvládneme problematický vztah, nebo že kouření není tak hrozné. Jsme mistři ve vymýšlení důvodů, proč nemůžeme změnit to, z čeho máme strach.
Když se člověk ocitne na úplném dně a má pocit, že už nemá co ztratit, právě v tu chvíli se může objevit jiskřička naděje. Je to takový vnitřní maják, který se rozsvítí, protože až díky této těžké zkušenosti si člověk uvědomí, co už ve svém životě nechce, a co naopak potřebuje.
Mnozí si pak vyčítají, že situaci nechali dojít tak daleko. Ale pravdou je, že většina z nás se musí dostat do bodu, kdy už nelze přehlížet, jak moc nás něco ničí. A právě v této temnotě často najdeme světlo – přesně pochopíme, co chceme změnit. A to je ten bod zlomu, kdy se můžeme konečně odrazit ze dna a vykročit ven z trápení.
TIP: Bod zlomu a 5 kroků, jak přeprat svou mysl na pozitivní myšlení
Jakmile se rozsvítí váš maják, teprve potom začíná fungovat i rozum, který většinou dává jednoduché indicie, abyste se, abyste se trápení zbavili. Teprve v takové chvíli si lidé do života pouštějí světlo. Vaše duše zkrátka ví, kde je ta hranice únosnosti.
Občas je trápení tolik, že je už to nejde vydržet. Lidé jsou pod tlakem a v napětí a často třeba i na hranici vyhoření nebo deprese. Podstata je ale jasná. To, co se děje v našem okolí, souvisí s námi. Jak přijmout trápení a pochopit, co se vlastně děje?
Prvním krokem v rámci psychohygieny je přestat popírat své pocity. Přiznejte si obavy, vztek, žárlivost, strach z neúspěchu nebo pocity méněcennosti. Naše síla není v popírání slabostí, ale v jejich přijetí. Když přijmete fakt, že jste dovolili, abyste se tak cítili, zároveň přijímáte i to, že máte v sobě sílu to okamžitě změnit.
TIP: Znáte všechny své základní emoce a jak s nimi pracovat?
Otevřete oči a upřímně se podívejte na zdroj problému. Přestaňte zavírat oči nad příčinou svého trápení. Naopak – otevřete je dokořán a spojte se se svým vnitřním já. Ve chvíli, kdy to uděláte, intuitivně ucítíte, kde je zdroj toho, co vás trápí.
TIP: Jaká je vaše sebehodnota? Aneb cesta za sebepoznáním
Vy víte, co máte dělat, aby vás trápení opustilo. A ano, můžete mít až panický strach z toho, jak to dopadne. Bojíte se třeba změnit práci, opustit toxický nebo nefunkční vztah, bojíte se vyjádřit své emoce nebo třeba jen máte strach z osamění. Můžete si myslet, že neuspějete – a to je v pořádku. Ale nikdy nezjistíte pravdu, pokud to nezkusíte. Udělejte krok, který možná bude bolet. Možná budete plakat, křičet nebo se budete fyzicky cítit nepříjemně. Ale stojí to za to.
TIP: 23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu
Na závěr mám pro vás několik zásad psychohygieny. Jde zkrátka o to, abychom si udržovali zdravé vztahy s lidmi, pečovali o sebe a snažili se myslet pozitivně, jak nejvíce to jde.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.