Osud nebo náhoda

Když jsem byla malá, věřila jsem na osud. A také na náhodu. Ostatně, určitě někteří z vás pamatují na to, jak ve vašem okolí někdo osud nebo náhodu do svého verbálního projevu přimíchal.

Proč ne, vždyť to je docela pohodlná cesta.

Když se nám děje něco špatného, když nám někdo ubližuje nebo třeba, když nám něco nevyjde podle našich představ, můžeme to velmi lehce na osud svést. A když se nám něco vydaří, použijeme umírněnější náhodu.

Je to paráda. Neuspějete v práci? To je osud! Přijdete o větší obnos peněz? Může za to osud. Rozejde se s vámi partner? Osud to chtěl, nemůžete nic dělat.

Vyhrajete malý obnos peněz? To je náhoda. Podaří se vám zvládnout přijímací řízení na vysněnou školu? Náhoda jako fík! Mají ve slevě vytoužené šaty? Zřejmě šťastná náhoda…

A tak bych mohla pokračovat ještě zítra.

Osud nám zvěstuje většinou něco, co se nám nelíbí. Náhoda bývá synonymem pro něco, co se nám vydaří.

Vyrůstáme v podobných rčeních a nemáme kolikrát ani čas si připustit, že je to úplně jinak. To, co bereme za fakt, je tak pouze iluzí, kterou jsme (leckdy natrvalo) vpustili do svých životů.

Dnes se pokusím tento imaginární domeček z karet zbořit a postavit kostru něčeho, co váš život může od základů změnit.

Když jsem poprvé slyšela o zákonu přitažlivosti, zaujímala jsem poměrně skeptický postoj. Z mého pohledu byl obsah knih, které tento zákon přejmenovaly na všechno možné, pouze pohádkou.A to se ještě držím. Na rovinu, možnost existence něčeho podobného, mi přišla jako čistá sci-fi.

Roky běžely. Literatura na toto téma přibývala. A já se začala pídit po tom, proč má tolikrát opisovaná rovnice takový úspěch.

Každá z knih se zaměřovala na problém, který byl v tu konkrétní dobu pro lidi aktuální. Ať už to byly vztahy, finanční hojnost nebo zdraví.

Jenže, opravdu něco takového existuje? Opravdu existuje návod, jak mít život zcela podle našich představ nezávisle na okolním dění?

V jistou dobu jsem dokonce zastávala názor (dnes tomu říkám mezifáze na cestě), že pokud bychom neprošli určitými útrpnými etapami, nedostaneme se dál. Nebudeme mít totiž zkušenosti, z nichž můžeme do budoucna čerpat.

Naše osobní zocelení bez negativních prožitků nebude sílit. A tudíž jsem se přikláněla k tomu, že každá záporná zkušenost je pro náš vývoj nutná a svým způsobem i prospěšná. Ono to tak může i být. Otázkou je, zda k takové zkušenosti musí opravdu dojít.

Pokud nyní namítáte, že nás neblahý zážitek donutí hledat řešení a dotlačí nás k aktivitě, určitě máte pravdu. Zkrátka nás popostrčí k tomu, vybruslit z marastu ven.

Položme si, ale otázku, zda je opravdu nutné se nechat vláčet životem těžkostmi bez možnosti našeho zásahu a zároveň se konejšit představou, že pouze tímto způsobem můžeme ,,vyrůst“.

Co když to opravdu nutné není? Co když vážně můžeme mít v životě jen to, co chceme a nemusíme procházet žádnou nesmyslně obtížnou a zdrcující etapou?

Pokládala jsem si otázku, zda to jde. Zda lze reálně žít tak, jak chceme. Tudíž to sice znamená pro každého z nás něco úplně jiného, ale v tom jádru má toto žití podobné rysy. Minimum starostí a negativních příhod, maximum štěstí, spokojených dní a utužené zdraví.

Poměrně dlouho jsem tápala. Polemizovala sama se sebou i s mistry v oboru a pořád jsem nebyla přesvědčená o tom, kam se přiklonit. A potom to přišlo.

Psal se rok 2016. Během pár týdnů jsem přišla o tři, mému srdci nejbližší, osoby. Odešla mi maminka, babička a kamarádka. K tomu se přidal velmi vyostřený vztah s bývalým partnerem. Totální stávka mého těla v šestinedělí také ničemu nepřispěla.

A najednou ubíhal měsíc po měsíci a já, snažíc se dát si život zase do pořádku, měla silné intuitivní vnuknutí, že bych to konečně měla zkusit.

A tak jsem začala vše, o čem jsem do té doby jen četla nebo slýchala na odborných seminářích, uvádět do života. Nejprve jsem následovala instrukce, kterými se podobné knihy jenom hemží.

Jenže, velmi brzy jsem pochopila, že tudy cesta nevede. Nebo vedla, ale vždy pouze za první roh.

Je skvělé znát rovnici a vědět, co je do ní třeba dosadit. Zároveň je ale nutné určité aspekty uchopit jinak, než se stále dokola píše. Tak, aby to bylo jednoduché, srozumitelné a vedlo to ke konkrétním výsledkům.

A nyní nemyslím výsledky, o které stojí sám autor, ale ty, o které stojíte vy.

Trvalo mi to rok a půl, než jsem vybalancovala svůj systém aplikace tohoto zákona do podoby, kterou jsem si troufla nabídnout k vyzkoušení skeptikům v mém okolí.

A až po několika desítkách zkušeností s jejich zpětnou vazbou a doladění detailů jsem se konečně mohla podepsat pod větu: Zákon přitažlivosti funguje, máte-li návod jak s ním pracovat, můžete žít přesně tak, jak chcete. Právě vy.

Pokud bych se měla držet racionální roviny, tak fakt, že přijmeme zodpovědnost za náš život je prvním krokem. Tím druhým je praktikování jednoduché metody, jak dosáhnout toho, po čem toužíte.

Jsem srozuměná s tím, že si můžete nyní klepat na čelo. Jsem dokonce i smířená s tím, že tomu nevěříte, protože zkoušení něčeho stále dokola, bez hmatatelných výsledků, by umořilo i vola. A jsem v pohodě s tím, že to tak vnímáte. Jestli chcete dát šanci tomu, o čem píši výše, podívejte se na můj článek, kterým jsem téma zákona přitažlivosti otevřela.

Kdo je Bára?

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • e-Kniha POROZCHODNÍK

  Tvůj vztah skončil a nevíš jak dál?

   

   

 • e-Kniha SAMA S MIMINKEM ANEB JAK NAJÍT KLÍČ K ÚSMĚVU

  Jsi těhotná nebo jsi porodila miminko a nemáš partnera?

 • program STOP – ZAČNI JINAK

  Tvůj život se nevyvíjí tak jak chceš?

  TRANSFORMACE STOP -ZAČNI JINAK

 • NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
 • MEDITACE ZDARMA

  Máš nějaké trápení?
   

   

 • CO VÁS ZAJÍMÁ?
 • UVIDÍME SE NA FACEBOOKU
 • INSTAGRAM
 • SLEDUJTE NA YOUTUBE
 • TAHÁK PROTI NEGACÍM

  Pokud cítíte, že Vám okolí bere energii, a nevíte jak se bránit, mám pro vás tahák do kapsy zdarma
   

 • E-book DETOX TĚLA NESTAČÍ

  Zde najdete základní rozlišení a pojmy, jenž vám objasní rozdíl mezi detoxem fyzické schránky a komplexní očistou vašeho já.