Orgánové hodiny představují tělesný cyklus aktivity našich orgánů. Díky pochopení vlastního rytmu života můžeme o své tělo pečovat a být si vědomi toho, co mu prospívá a co mu škodí. 

Biorytmus a orgánové hodiny: Jak funguje vaše tělo?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se často cítíte unavení, bez energie nebo třeba více smutní a podráždění? Spojení našeho těla s psychikou spolu hodně souvisí. Někdy máte za to, že děláte všechno správně, a přesto se necítíte dobře.

Orgánové hodiny představují tělesný cyklus aktivity našich orgánů. Díky pochopení vlastního rytmu života můžeme o své tělo pečovat a být si vědomi toho, co mu prospívá a co mu škodí. 

Co jsou orgánové hodiny 

Už jste slyšeli pojem orgánové hodiny, ale nevíte, co si pod tím tak úplně představit? Orgánové hodiny vychází z tradiční čínské medicíny a představují tělesný cyklus 12 časových úseků, ve kterém je každý orgán v našem těle v určitou dobu nejaktivnější a kdy je naopak v útlumu.

Kniha Cesta k mému majáku

Během těchto tělesných hodin se mění různé energetické hladiny orgánů během dne a noci a souvisí tak i s cirkadiánním rytmem. Ale protože každý z nás je jiný a jedinečný a každý máme své vlastní vnitřní hodiny, mohou se orgánové hodiny individuálně měnit.

Jak fungují orgánové hodiny?
Jak fungují orgánové hodiny?

Tradiční čínská medicína a jak poznat oslabené orgány

Tradiční čínská medicína skrývá neuvěřitelné bohatství vědomostí, které západní medicína prozatím postrádá. Čínská medicína vychází z konceptu, že v těle je celkem 12 hlavních energetických drah, tzv. meridiánů, z nichž je každá spojena s konkrétním orgánem. Aktivita všech orgánů je řízena biologickými hodinami v našem mozku a jsou ovlivněny tím, co jíme, kolik hodin a kdy spíme a dalšími podněty během každodenního života.

Mohlo by vás zajímat: 23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu.

Propojení těla a psychiky

Podle tradiční čínské medicíny se oslabení určitých orgánů projevuje nejen na fyzické úrovni, ale také na úrovni mentální a emocionální. Každý orgán v těle je spojen s určitými psychickými stavy a problémy. 

Například: Potíže se žlučovými kameny nejsou jen otázkou fyzického zdraví; na mentální úrovni mohou signalizovat hluboko zakořeněnou zahořklost, pýchu a zatvrzelé myšlenky, které člověku brání se otevřít novým perspektivám. Podobně i problémy s ledvinami mohou odrážet dlouhodobé lpění na starých myšlenkách a názorech, nevyřešené problémy, pocity zklamání či vztek, který často cítíme vůči opačnému pohlaví. 

Poznejte svých 12 hlavních energetických drah vašeho těla.
Poznejte svých 12 hlavních energetických drah vašeho těla.

Čínská medicína se tomu věnuje pomocí orgánových hodin a odráží to, že tělo a mysl jsou propojené – a proto je třeba se věnovat nejen fyzickým příznakům, ale i jejich emocionálním kořenům.

Porozumění svému tělu a proč je dobré znát své orgánové hodiny

Pokud poznáme hlouběji své tělo, pochopíme i vlastní orgánové hodiny. Díky tomu máme příležitost podpořit jednotlivé orgány v čase, kdy jsou aktivní, skrze naše každodenní aktivity tak, aby byla energie v souladu.

Takže například jídlo, meditace, cvičení nebo spánek můžeme upravit podle aktivity našich orgánů a tím tak podpořit jejich správné fungování a zdraví. Ale je to důležité hlavně proto, abychom byli lépe psychicky vyrovnaní a abychom fungovali v souladu s vlastním tělem.

TIP: Depka aneb Situace, která vás srazila na kolena

Jak fungují orgánové hodiny a cirkadiánní rytmus

Orgánové hodiny úzce souvisí také s cirkadiánním rytmem, který je takový náš vnitřní budík. Cirkadiánní rytmus je 24hodinový cyklus, který řídí fyziologické procesy v našem těle. Vliv na tento rytmus má světlo a tma, produkce hormonů a další tělesné funkce. Orgánové hodiny jsou specifickým aspektem tohoto biorytmu, zaměřujícím se na energetické hladiny jednotlivých orgánů. 

Představit si to můžete třeba tak, že se ráno sami od sebe budíte v podobný čas a je pro vás náročné třeba ponocovat nebo naopak vstávat velmi brzy. Jak se říká, někdo je ranní ptáče a jiný je noční sova. Proto se někomu třeba lépe pracuje brzy ráno a naopak. I když do značné míry můžete ovlivnit své návyky a vytvořit si svůj režim, v určité hodiny se vám bude fungovat lépe či hůře v závislosti na vašem cirkadiánním rytmu.

Ptáte se, jak poznat svůj biorytmus?
Ptáte se, jak poznat svůj biorytmus?

Orgánové hodiny a aktivita jednotlivých orgánů

Zamyslete se na chvíli nad tím, jak každý orgán v našem těle má svůj vlastní čas, kdy je na vrcholu aktivity. Naopak o 12 hodin později má každý orgán také svůj útlum, kdy je jeho aktivita nejnižší.

Játra 1:00-3:00 

Mezi 1. a 3. hodinou ranní, kdy většina z nás spí, jsou nejaktivnější naše játra. V tuto dobu tvrdě pracují, aby detoxikovala naše tělo. Představte si, že jsou jako malí noční čističi, kteří pilně uklízí nepořádek, který jsme během dne nashromáždili. Proto je spánek v tomto čase naprosto zásadní. Nejenže dáváme játrům šanci, aby svou práci odvedla co nejlépe, ale také tím podporujeme své celkové zdraví.

Tip: Genetika a osud. Obojí lze zvrátit?

Plíce 3:00-5:00

Pak tu máme plíce. Kdy jste naposledy přemýšleli o tom, jak důležité jsou pro nás plíce? Možná když jste se zadýchali při výstupu po schodech nebo na horách. Nejaktivnější jsou mezi 3:00 až 5:00 a není náhoda, že lidé s dýchacími obtížemi se často probouzejí právě v tuto dobu. Možná je to výzva pro nás všechny, abychom přemýšleli o tom, jak lépe pečovat o své plíce – pomocí dechových cvičení nebo jednoduše tím, že si dopřejeme více času na čerstvém vzduchu.

Tlusté střevo 5:00-7:00

Probudili jste se brzy a první myšlenka směřuje na toaletu? To je naprosto přirozené. Tlusté střevo je mezi 5. a 7. hodinou nejaktivnější a připravené zbavit tělo odpadních látek. Tento čas je ideální pro ranní hygienu a lehké protažení, které podpoří trávení. Pokud máte problémy s vyprazdňováním, může to být znamení, že vaše tlusté střevo potřebuje více vlákniny a hydratace.

Uvolněte staré a dejte prostor novému – stejně jako to dělá vaše tělo každé ráno.
Uvolněte staré a dejte prostor novému – stejně jako to dělá vaše tělo každé ráno.

Žaludek 7:00-9:00

Kdy je nejlepší doba pro snídani? Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že čas mezi 7. a 9. hodinou ranní je ideální pro jídlo a právě v tuto dobu je žaludek na vrcholu své aktivity. V tuto dobu dodejte tělu potřebnou energii na celý den. Ale pozor – přejídání a zbytečný spěch mohou celý tento proces narušit a místo toho, abyste se cítili plní energie, můžete se ocitnout ve stavu únavy a těžkosti.

TIP: Sebeláska a hubnutí –10 tipů, jak zhubnout s láskou k sobě

Slezina 9:00-11:00

Právě jste se usadili do pracovního rytmu a vaše slezina a slinivka jsou mezi 9. a 11. hodinu plně zapojené do zpracování živin a jejich přeměny na energii. Je to vhodný čas na práci a koncentraci. Pokud se cítíte unavení nebo bez energie, možná vaše slezina a slinivka potřebují podporu. Zkuste omezit sladkosti a zaměřte se na potraviny, které posilují slezinu, jako je kořenová zelenina a celozrnné obiloviny.

Poznejte vaše orgánové hodiny a využijte své schopnosti těla na maximum.
Poznejte vaše orgánové hodiny a využijte své schopnosti těla na maximum.

Srdce 11:00-13:00

Srdce bije neustále jako hodinky, ale i ono má svůj čas nejvyšší aktivity, a to mezi 11. a 13. hodinou. Možná jste si všimli, že se cítíte unavení nebo naopak příliš roztěkaní právě v tomto čase. Není to náhoda – vaše srdce je v plném nasazení, aby zajistilo, že krev cirkuluje po celém těle. To je čas, kdy bychom měli zpomalit, dát si zdravý oběd a možná i chvilku relaxovat. Srdce nám to určitě vrátí.

TIP: Jak se zbavit strachu?

Tenké střevo 13:00-15:00

Po obědě mezi 13. a 15. hodinou přichází čas, kdy tenké střevo pracuje na plné obrátky, aby strávilo a vstřebalo živiny z obědu. Býváte po obědě unavení nebo nafouknutí a zralí si jít lehnout? Může to být znamení, že vaše tenké střevo potřebuje více času na odpočinek a regeneraci. Zkuste si dopřát chvíli klidu po jídle, aby vaše tělo mohlo efektivně zpracovat přijaté živiny.

Močový měchýř 15:00-17:00

Odpoledne mezi 15. a 17. hodinou je nejaktivnější močový měchýř. Vypijte větší množství vody, která podpoří detoxikaci těla. Pokud máte problémy s častým močením nebo pálením, může to být signál, že váš močový měchýř potřebuje více hydratace a péče.

Zkuste se zaměřit na to, kolik toho za den vypijete a podpořte tak zdraví svého močového měchýře.
Zkuste se zaměřit na to, kolik toho za den vypijete a podpořte tak zdraví svého močového měchýře.

Ledviny 17:00-19:00

Jakmile se přiblíží odpoledne, nastupují na scénu ledviny. Mezi 17. až 19. hodinou jsou nejaktivnější a pracují na udržení rovnováhy tekutin v těle. Možná je to právě ten čas, kdy se cítíme unavení po celém dni. Co bychom mohli pro své ledviny udělat?  Hydratovat se, podpořit ledviny bylinným čajem a připravit se na zasloužený večerní odpočinek.

Obal srdce (perikard) 19:00-21:00

Nastal čas, kdy se tělo připravuje na večerní odpočinek a obal, který chrání naše srdce před stresem a přetížením, je nyní na svém vrcholu aktivity. Uklidněte svou mysl, relaxujte a přípravujte se na spánek. Pokud cítíte napětí nebo nespavost, zaměřte se na relaxační techniky, které podpoří váš klidný spánek a zdravé srdce.

TIP: Jak z deprese ven? Schéma 3x P4S

Tři ohřívače a energetické dráhy 21:00-23:00

Trojí ohřívač představuje tři propojená energetická centra v těle – horního, středního a dolního ohřívače, které odpovídají za hlavní orgány: srdce a plíce, žaludek a játra, střeva a ledviny. Když jsou v harmonii, energie proudí celým tělem bez překážek.

Pokud dojde k nerovnováze, je potřeba se zaměřit na podporu oslabených orgánů, abychom obnovili rovnováhu a zajistili plynulé proudění energie. Mezi 21 a 23. hodinou je ideální čas pro uklidnění, meditaci a přípravu na spánek.

Pokud cítíte chlad nebo úzkost, zaměřte se na uvolnění a teplo, které podpoří váš klidný spánek.
Pokud cítíte chlad nebo úzkost, zaměřte se na uvolnění a teplo, které podpoří váš klidný spánek.

Žlučník 23:00-1:00

Noc je v plném proudu a váš žlučník, který pomáhá při trávení tuků, je nyní nejaktivnější. V tuto dobu by tělo mělo být v hlubokém spánku, který podpoří regeneraci těla. Pokud se budíte s pocitem neklidu nebo bolesti, může to být znamení, že váš žlučník potřebuje více pozornosti. Zkuste se zaměřit na stravu, která podpoří zdraví vašeho žlučníku, a na klidný spánek, který podpoří regeneraci celého těla.

Mohlo by vás zajímat: Jak si vytváříme stres (v naší hlavě)

Jak využít orgánové hodiny co nejlépe

Už jste možná pochopili, že abyste vy, vaše mysl i vaše tělo byli v pořádku, musí být v rovnováze. Orgánové hodiny vám v tom mohou pomoci, abyste se cítili dobře. Můžete je využít pro:

  • Zlepšení spánku, 
  • změnu a čas jídla, 
  • každodenní činnosti a produktivitu 
  • a také odpočinek.

Mohlo by vás zajímat: 3 tipy, jak si zvýšit sebevědomí

Kdo je autorka?

Barbora Englischová

Barbora Englischová

Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.

Vytváří specifické fungující metodyonline programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů