Vztahy mohou být někdy složité a plné emocí. A některé se dostanou do bodu, kdy jeden z partnerů už necítí touhu pokračovat. Co ale dělat, když vy vztah ukončit nechcete, ale váš partner ztrácí zájem? Můžeme ovlivnit situaci, i když druhý nechce ve vztahu pokračovat? Odpověď zní ano. Mám pro vás 3 kroky, jak zachránit vztah, když druhý nechce, a 5 znamení, kdy je možná lepší vycouvat.
Vztahy jsou něco, na čem je potřeba pracovat, a to z obou stran. Vyžadují spoustu energie, vzájemného úsilí a práce. Když jeden z partnerů dává do vztahu dlouhodobě víc, vzniká nerovnováha. Z toho pak pramení nespokojenost, vztek, pocit nespravedlnosti, únavy a třeba i úzkosti.
Možná máte pocit, že do vztahu dáváte více než váš partner. Že jste to vždy vy, kdo řeší problémy, pečuje o domácnost nebo se stará o budoucnost vašeho společného života.
Tento pocit nerovnováhy často pramení z toho, že jeden z partnerů přebírá více zodpovědnosti, zatímco ten druhý si zvyká pouze přijímat. A co je horší, pokud tento vzorec pokračuje, začne se vytvářet skrytá hořkost, která může vztah pomalu, ale jistě narušovat. To může vést až k rozpadu vztahu, ve kterém jeden už dál pokračovat nechce. Pak je to taková asymetrická krize.
TIP: Chcete přerušit zajeté vzorce a konečně začít žít to, co chcete? Vstupte do Mojí akademie štěstí, ve které na tom zapracujeme společně.
Pojďte si nejprve upřímně odpovědět sami sobě, co pro nás vůbec znamená zachránit vztah, když druhý nechce. Možná si kladete otázku: „Je to vůbec možné?“ Pravdou je, že záleží hlavně na tom, co si pod tím představujete vy.
Znamená pro vás záchrana vztahu návrat k pocitům zamilovanosti? Nebo toužíte po tom, abyste se dokázali na sebe opět spolehnout jako přátelé? Možná hledáte řešení určitého problému nebo si jen přejete spolu lépe vycházet.
TIP: Jak zachránit vztah, když mě nemiluje partner? První to chce sebelásku!
Než se pustíme do záchrany vztahu, zeptejme se sami sebe, proč chceme daný vztah zachránit. Je to proto, že stále cítíme lásku? Nebo je to strach ze změny či samoty, který nás nutí zůstat? Možná nás spojují děti, společné vzpomínky nebo plány do budoucna.
Důvod, proč chceme zachránit vztah, když druhý nechce, musí být upřímný. Pokud se snažíme vztah zachránit jen proto, abychom nebyli sami, je načase se zamyslet nad tím, zda je to skutečně to, co chceme. Láska, která je založena na strachu, není zdravá ani pro nás, ani pro našeho partnera.
Pokud jsme jediní, kdo se snaží vztah zachránit, je důležité si uvědomit, že nic nejde dělat na sílu. Můžeme ale ovlivnit to, jak se cítíte a jak na vztah nahlížíme my sami. Místo výčitek a nátlaku zkusme zaměřit svou energii na pozitivní věci. Někdy právě změna, kterou uděláte u sebe, spustí změnu i u vašeho partnera.
TIP: Sebeláska a jak se mít rád krok za krokem
Zákon přitažlivosti ve vašem životě má opravdu velký vliv také na vaše vztahy. Jsme zodpovědní za náš život, a dokud si to neuvědomíme a nepříjimáme to, neposuneme se dál. Ve chvíli, kdy nám dojde, že jsme zodpovědní za to, co vytváříme, můžeme to změnit. Zákon přitažlivosti říká, že na co se zaměřujeme, to si přitahujeme do svého života.
Možná vás teď napadá otázka, zda je možné si přitáhnout partnera zpátky bez manipulace. Ano, jde to, a není to nic složitého.
Zákon přitažlivosti pracuje v náš prospěch. Pokud se dokážeme vibračně naladit na stejné energetické pole, jaké má náš partner, může se k nám přirozeně vrátit. A to bez ohledu na to, kde právě je. Pokud dokážeme svůj záměr upřímně stanovit, že chceme láskyplný vztah, ve kterém figuruje tento partner, dávejme mu ve svém záměru jeho vlastnosti, a to i po fyzické stránce.
TIP: Bod zlomu a 5 kroků, jak přeprat svou mysl na pozitivní myšlení
Pokud se náš partner odtahuje, první reakce často bývá strach a zoufalství. Ale právě tímto chováním jen zhoršujeme situaci. Místo toho zkusme přeladit své negativní myšlenky a obavy na pozitivní myšlení.
Pokud takto aktivně zapracujeme na své vizualizaci a pozitivním myšlení, může se stát, že se dostaneme na jinou úroveň. Pak nastane také otázka, zda vůbec budeme chtít svého partnera zpět, nebo nám zůstane třeba jako dobrý přítel.
Mnoho lidí zažívá nefunkční nebo toxické vztahy a chtějí v nich pokračovat ze strachu nebo ze svých zažitých vzorců, kdy si myslí, že je to takhle normální. Mám proto pro vás pět znamení, která naznačují, že něco ve vztahu není v pořádku, a to i když je třeba na začátku. Zachránit vztah má smysl jen tehdy, pokud vidíte potenciál, že se můžete oba posunout.
Pokud s partnerem už od začátku nevíme, na čem jsme, třeba když si s námi hraje (třeba nám nebere telefony a neděje se to náhodou, ale snaží se tak kolem sebe vytvářet tajemno), tak vztah nemá smysl. My budeme investovat sebe, své city, lásku, čas i energii, ale z jeho strany nebude takového nic. On bude jen brát.
Ve chvíli, kdy si na to zvykne a my ho začneme mít rádi, dost možná se dostaneme do fáze, kdy nám to bude připadat na první pohled vyvážené. Jenže rovnováha tam v budoucnu bude chybět. Protože jedna strana bude manipulovat, řídit vztah, a druhá strana bude jen dávat a trápit se. Často se tak chovají ti, kteří si vlastně nejsou jisti sami sebou.
TIP: Jak poznat toxický vztah?
Každý vztah má určité fáze, které jsou přirozené. Neříkám, že vztahy mají pokračovat podle určitého schématu, ale pokud fází ve vývoji vztahu přeskočíte více, časem se to projeví. Každý z nás dobře ví, že na začátku vztahu se lidé poznávají, učí se spolu komunikovat, buduje se důvěra, zjišťují očekávání toho druhého a podobně. Pokud váš vztah přeskočí tyto přirozené fáze, mohou se v budoucnu objevit problémy.
TIP: Je pro vás láska trápení? Jak ukončit toxický vztah
Zpozorněme, pokud nás partner obviňuje, když se mu něco nedaří nebo když to není zrovna podle jeho představ. Nebo když vždycky najde chybu, kterou my nebo někdo z jeho okolí udělal. Problém je to, že nikdy nehledá chyby u sebe. Má na vše výmluvy, vše je podle něho na nic. Proto v takovém případě zbystřeme, protože vyzrálý člověk přebírá zodpovědnost za svůj život a nepotřebuje hledat výmluvy u druhých ani je obviňovat.
TIP: Matka živitelka aneb jaká je cena za rozchod
Hrabe a slídí náš partner v naší minulosti? Ze začátku to často vypadá tak, že se o nás zajímá a že je zvědavý na naše předchozí vztahy. My máme pocit, že nás drží a soucítí s námi.
Ale jak vztah postupuje, partner se do minulosti stále vrací a snaží se najít v těch situacích, které jsme s ním sdíleli, naše chyby a podsouvá nám je. Nutí nás, abychom pořád mysleli na to, co se nám nepovedlo. My se pak z toho nemůžeme vyhrabat a utápíme se svými myšlenkami na minulost.
TIP: Jaká je vaše sebehodnota? Aneb cesta za poznáním
Pokud nás partner nikam neposouvá, pokud nás od všeho odrazuje, nedělá to dobrotu. Třeba když se necítíme dobře ve svém těle a chceme s tím něco dělat, odrazuje nás od diety nebo od studia či změny práce.
Proč? Ve chvíli, kdy se partner necítí jistý, je vnitřně slabý a má nějaký problém sám v sobě, vždy dělá podobné věci a nechce, abychom se někam posunuli. Zkrátka nechce změnu. Staticky nás udržuje na jednom místě a pěstuje v nás strach a obavy.
Záchrana vztahu může být náročná cesta, ale můžeme si díky ní uvědomit, co vlastně chceme a přehodnotit mnoho životních aspektů. A pokud u svého partnera vidíte některé ze zmíněných znamení, buďte na pozoru.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.