Přemýšlíte, jak najít sám sebe, jak najít své životní poslání nebo jak vůbec být sám sebou? Jak to udělat, abyste věděli, kdo jste? Mnoho lidí si s tím neví rady. Nic je nebaví, nebo je toho naopak baví příliš, ale u ničeho si nejsou jisti. Proto mám pro vás 6 kroků, jak najít sám sebe a poznat, kdo doopravdy jste.
Být sám sebou si můžeme vyložit mnoha významy. Pro mě najít sám sebe znamená přijmout všechny části své osobnosti, včetně těch, které nejsou dokonalé nebo které jsme se možná dlouho snažili skrývat.
Nepřetvařovat se a přiznat si, co opravdu cítíme a co nás ve skutečnosti naplňuje. Žít v souladu sám se sebou, se svými hodnotami, přáními a potřebami, a ne podle očekávání druhých. To znamená nebát se vyjít ze své komfortní zóny, mít své hranice a být upřímní k sobě i ostatním, i když je to náročné. Je to zkrátka proces, díky kterému rosteme a který nám dává smysl.
Proč vůbec pochybujeme, zda doopravdy jsme sami sebou? Jednoduše proto, že cítíme, že to není ono. A čím to je, že tam to „ono“ vnitřně necítíme? Jsme příliš ovlivněni očekáváními druhých a tlakem společnosti. Od útlého věku nás učí, že bychom měli vyhovět rodičům, přátelům nebo kolegům, abychom nás ostatní přijali, abychom byli chválení. Kvůli tomu se často odkláníme od vlastních přání a potřeb a žijeme podle vzorců, které nám nadefinoval někdo jiný. Co se pak s námi děje?
Pochopení, proč nejsme sami sebou, je opravdu důležité. První věc, co nás brzdí, abychom byli sami sebou, je prastarý program, který všichni v sobě máme. Vkládají ho do nás rodiče i společnost. Je to program, který jsem nazvala Koukej se zavděčit všem. Ve chvíli, kdy se budete chtít dostat do vlastního nitra a poznat, kdo jste, co vás opravdu baví a těší, ho budete muset ukončit. Není to lehký krok, ale je opravdu zásadní.
TIP: Chcete překonat vzorce a neprospěšné programy? Ve svém kurzu Moje akademie štěstí vás naučím, jak se vzorců zbavit a jak se naučit používat zákon přitažlivosti v praxi, abyste konečně mohli žít to, co doopravdy chcete.
Tento program nám říká, že nás ostatní budou mít rádi jen tehdy, když budeme dělat, co chtějí, a když se jim budeme zavděčovat. Teprve pak si od nich vysloužíme pochvalu, povzbuzování nebo přijetí.
My si ale neuvědomujeme, že tohle by lidé měli dělat bezpodmínečně. Bohužel se to neděje, protože k tomu nejsme vedeni a raději se snažíme změnit podle očekávání jiných. Pak jsme v bodě, kdy se necítíme fajn. Vnímáme, že chceme něco změnit a že to, co žijeme, nejsme my. Plníme požadavky od ostatních. Někdy stačí, aby na vás někdo blízký jen podíval, a víte, co po vás chce. Ale co vlastně chceme my sami a jak najít sám sebe?
TIP: Existuje bezpodmínečná láska?
Tento program je vstupní branou, kterou bychom měli překonat. Je důležité pochopit, že zavděčit se všem je krátkozraká politika, protože zanedlouho to ostatní nebudou oceňovat. Budeme muset dávat víc energie, aby nám dali zpět to, co jsme očekávali. Tím vším se jen vzdalujeme sami od sebe. Pokud chceme najít sami sebe, napojit se na vlastní já, zeptejme se, čím se můžeme zavděčit sobě. Co můžeme udělat, abychom měli radost my?
Když k sobě budeme upřímní, najdeme odpovědi ve svém nitru. Zjistíme, že jsme doteď možná dělali všechno jenom pro ostatní, ale nic pro sebe. Nic opravdového, co potřebujeme k tomu, abychom se propojili sami se sebou. Abychom věděli, co chceme uvnitř. Jak to změnit?
TIP: 4 kroky, jak si přitáhnout peníze a hojnost do života
Cesta k sobě není rychlá ani jednoduchá, ale výsledek stojí za to. Někdy stačí i malé krůčky, aby se daly do pohybu velké změny. Mám pro vás několik tipů, jak najít sám sebe a třeba i své životní poslání.
Mnozí z nás se často ocitají v roli „věčného čekatele“. To znamená, že čekáme na ideální podmínky, abychom začali jednat. Možná si říkáme, že teď není správná doba, že je moc práce nebo že to není možné kvůli penězům či dětem, takže pořád odsouváme to, co chceme. Ale co když je právě teď ta správná chvíle začít?
Když si uvědomíme, co skutečně chceme, přemýšlejme nad tím, jaké kroky udělat, abychom to mohli naplánovat. Abychom se vůbec dostali do energie, která nám umožní naplnit naše přání. Aby nám s tím spojené impulzy mohly pomáhat na naší cestě, na kterou je první nutné se vydat.
Přemýšlejme tedy nad potřebnými kroky ke svému přání. S tím se začnou objevovat příležitosti, situace nebo lidé, kteří nám v tom pomohou. Nezůstávejme v roli čekatele a udělejme první krok.
Mnozí z nás se bojí vystoupit z komfortní zóny, kde máme své pohodlíčko a všechno tam už známe. Když máme možnost udělat něco, co vyžaduje změnu, často se zastavíme. Může se stát, že první krok bude za hranicí této zóny, kterou máme ve své hlavě. Bude to možná něco, co se nám nechce, co se nám nelíbí nebo v čem si nevěříme. To je situace, která z mé zkušenosti zastaví každého druhého člověka.
I když někdy už víme, co chceme a snažíme se nečekat, před prvním krokem mnohdy couvneme zpět. Bojíme se, že se to nepovede, že je to čas a energie bez jasného výsledku. Jakákoliv pochybnost, která nás odrazuje, protože vede ven za pohodlí, je ale naprosto v pořádku. Je jedno, jestli se nám to hned povede, nebo ne. Tak či tak budeme mít zkušenost vykročit ven. Bez toho kroku se energeticky nedostaneme k ničemu jinému, než co je v naší bublině.
Dejme si šanci se posunout a vyvíjet se. Pokud to neuděláme, naše energie bude klesat a měnit se, ale nebude to nikdy k lepšímu.
Zamysleme se nad tím, kdy naposledy jsme se naučili něco úplně nového. Kdy jsme investovali energii k vývoji? Možná si myslíme, že to není potřeba, ale každý nový zážitek a každá nová věc nás posouvá dál.
Často zůstáváme v zajetých kolejích a bojíme se změn. Zůstáváme tam, kde se necítíme dobře, jen abych nemusel čelit novým výzvám. Proto lidé zůstávají v toxických vztazích nebo se bojí změnit práci, přestože jsou emočně i psychicky vyčerpaní. Nebojte se neznámého, protože jen tak tento vzorec zlomíte.
Učit se nové věci neznamená, že máme skočit s padákem na zádech. Začněme s maličkostmi. Udělejme každý den něco nového, co jsme nikdy nezkusili. Třeba zkusit něco opravit, o něčem jiném přemýšlet. Udělat změnu, která nás donutí udělat zkrátka něco jinak.
Právě to je ten čerstvý vítr, který potřebujeme k tomu, abychom se mohli vibračně posunout. Každá jedna nová věc znamená jednu novou zkušenost. S tím rosteme, vyvíjíme se a zrajeme.
TIP: 23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu
Vzpomínám si na chvíle, kdy jsem věděla, že bych měla něco říct, ale strach mě zastavil. Mnozí z nás se bojí vyjádřit to, co je správné, protože se bojíme následků. Ale pokud cítíme, že něco je správné, řekněme to. Ať už se to týká práce, vztahů nebo nějaké jiné situace. I když nám to v daný moment přinese nepohodlí, může to vést k novým možnostem.
Pokud to neuděláme, můžeme si to později vyčítat. Každý krok, kdy překonáme svůj strach a postavíme se za to, co je správné, nás posune v odvaze dál, ať už je výsledek jakýkoliv. Důležité je vědět, že to, co říkáme nebo děláme, je autentické a v souladu s naším vnitřním přesvědčením.
TIP: Jak uzdravit své vnitřní dítě
Každý z nás má svou vlastní představu o tom, co je normální. Co je pro nás samozřejmé, pro někoho jiného může být cizí nebo nepochopitelné. Pokud máme tendenci druhé odsuzovat, vyčítat jim něco nebo jimi opovrhovat, protože se chovají jinak než my, brzdíme tím svou vlastní energii.
Pokud tady jsme a pokud víme, že tady chceme být sami pro sebe ještě víc, být spojeni sami se sebou, přestaňme přemýšlet o tom, jak se druzí lidé chovají. Pokud ovlivňují jen sami sebe, neodsuzujme je a nechme je být. Co děláme a říkáme my, je naše věc a naše energie. To, co dělají oni, je jejich volba a jejich energie. Jejich volba, zda to udělají podle vašich představ nebo svých. Na nás je, abychom to dokázali přijmout a neviděli daného člověka hned špatně.
Pokud nedokážeme odpustit negativní energii, kterou v sobě můžeme mít kvůli tomu, jak se k nám kdo chová nebo jak jsme se k sobě či druhým chovali my, nemůžeme energeticky pozvednout naši budoucnost. To, co jste udělali, je minulost. Právě teď, v tomto přítomném okamžiku, tvoříme to, co se bude dít v budoucnosti. To znamená, že teď tvoříme přítomný okamžik.
Pokud se budeme hrabat v něčem, o čem si myslíme, že nejde odpustit, tato energie nám přitáhne do života právě tyto okamžiky. Aby naše budoucnost byla taková, jak si představujeme, je odpuštění základní krok. Na tomto principu funguje také zákon přitažlivosti.
TIP: Odpustit neznamená prominout: Jak odpuštění zvládne každý?
Pokud tyto věcí vyzkoušíme, začnou nás postupně navádět k nám samotným. Pokud dodržíme tyto principy, během dalších dnů či týdnů pocítíme energii, která se začne kolem nás měnit. Všímejme si impulzů. Možná budeme chtít dělat něco úplně jiného, než jsme dělali doposud.
Když vyzkoušíme něco nového, třeba to bude ono. Naše poslání, které je v souladu s naší duší a identitou, je jasně dané. Je to něco, nad čím nemusíme přemýšlet. Naplňuje nás to a neunavuje. My musíme vytvořit podmínky, aby se to mohlo v plné síle projevit. Dřív nebo později se zastavíme a budeme vědět, že je to ono. Nejde to vymyslet rozumem nebo to vynutit, přijde to samo.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.