Úzkost není v dnešní době nic neobvyklého. Silně ovlivňuje tělo i mysl, přináší s sebou strach, obavy a kolotoč negativního myšlení, které je pro nás destruktivní. Ve skutečnosti potlačujeme své negativní emoce, protože je máme strach naplno prožít. V tomto článku se dozvíte, jak se projevuje úzkost a jak zvládnout úzkost pomocí mého odzkoušeného mechanismu.
Úzkost je silný a nepříjemný pocit strachu, napětí a stresu. Často pramení z tlaku okolí nebo z našich vlastních obav a negativních myšlenek. Je to stav, kdy se doopravdy bojíme prožít své negativní emoce, jako je třeba smutek, vztek, žárlivost, hněv a podobně, a tak je v sobě potlačujeme. Postupně se v nás střádá tlak, který potlačené negativní emoce způsobují, a vše se projevuje na našem těle i v naší mysli. Tím se do úzkostných stavů propadáme hlouběji a hlouběji.
TIP: Jak změnit negativní myšlení na pozitivní a 8 tipů, jak si udržet pozitivní mysl
Není úzkost jako úzkost a i tady existují různé typy, které se od sebe liší. Tato specifika mohou být pro vás nápomocná, abyste lépe porozuměli sami sobě.
Úzkost je stav, který ovlivňuje nejen naši mysl, ale doslova i celé tělo. Často nás zasáhne náhle a dokáže spustit lavinu nepříjemných pocitů. Pojďme se podívat blíže, jak se projevuje úzkost a jaké jsou jednotlivé příznaky úzkosti. Celkově můžeme cítit emoční vyčerpání, ztrátu smyslu života, neustálou únavu a někdy i existenční krizi.
Signály úzkosti nám dává naše tělo velmi jasně. Je to jako kdyby se celé naše vnitřní nastavení přeplo na režim „poplach“ a náš vnitřní klid je pryč. Jak se projevuje úzkost na našem těle? Každý to může mít jinak. Nejčastější příznaky jsou:
TIP: Jak zvládnout strach
Signály nám posílá kromě těla i naše mysl. V mysli se projevuje úzkost negativními pocity a myšlenkami, které nás dostávají do kruhu, ze kterého se neumíme dostat pryč. Mnohdy jsou pro nás horší než fyzické projevy úzkosti. Jak se projevuje úzkost v naší mysli? Zahrnuje to kognitivní i emoční projevy úzkosti.
TIP: Kdo je introvert a 6 silných stránek, které mají
Ve skutečnosti tolik nezáleží na tom, jaký druh úzkosti máte nebo jak přesně se projevuje. Proč? Protože hlavní příčina úzkosti je potlačování negativních emocí. Těch, které považujeme za „nepříjemné“ nebo „nevhodné“. Může jít o smutek, vztek, žárlivost nebo zármutek. Místo toho, abychom je přijali a prožili je naplno, zadupeme je hluboko do sebe, protože máme strach je doopravdy prožít.
Máme strach prožívat své emoce naplno, protože to může mít nepříjemné důsledky. Představa prožít naplno třeba vztek v práci, žárlivost ve vztahu nebo třeba zlost na děti, není zrovna lákavá. Bojíme se, že nám to pokazí naše vztahy, dostaneme v práci vyhazov nebo si o nás budou ostatní myslet něco špatného. Nechceme snášet důsledky, kdybychom negativní pocity naplno prožili ve vnějším světě. Tak je namísto toho potlačíme, děláme, že nejsou, a před ostatními se přetvařujeme.
Výsledkem je, že tyto potlačené emoce v nás postupně vytváří vnitřní přetlak, který se nakonec projeví jako úzkost, strach nebo sevření. Čím více negativních pocitů ze strachu zadupáváme, tím nesnesitelnější se to stává a cítíme přetlak. Cítíme se hrozně, cítíme, že je něco špatně, ale nevíme, co s tím. A co to způsobuje?
Nahromaděné potlačené negativní emoce vytvářejí obrovský vnitřní tlak, který ovlivňuje naše energetické pole. Zákon přitažlivosti funguje a právě tato energie si k sobě přitahuje podobnou energii. Proto nám do života chodí neustále nepříjemné situace, vstupují do něj lidé, kteří se k nám nechovají hezky a jsou na nás zlí a prožíváme další zkušenosti, které jsou v souladu s naším energetickým polem plným negativních pocitů.
TIP: Chcete lépe porozumět zákonu přitažlivosti a naučit se ho využívat? Vytvořila jsem online program Zákon přitažlivosti v praxi, se kterým se naučíte si do života přitáhnout to, co chcete.
Jakmile se tohle neustále děje, projevuje se úzkost, máme strach a už nevíme, jak dál. Máme pocit, že je to hlavní problém. Směřujeme tam touhu vše vyřešit a s tím i emoce, které z přetlaku už musí ven. Jenže jsme přesvědčeni, že úzkost máme proto, že se stalo něco nepříjemného v našem okolí, co nás zasáhlo (třeba rozchod, smrt blízkého, problémy v práci, hádky s partnerem atd.) nebo něco, co nás naštvalo. Jenže tyto okolnosti pouze urychlují uvolnění přetlaku. Odpověď na naše trápení je v nás samotných, i když vám mozek bude říkat něco jiného.
Jen pokud to budeme schopni přijmout a netlačit proti tomu, tak se můžeme společně posunout dál.
Cesta, jak zvládnout úzkost a dojít k vnitřní spokojenosti, vede přes pochopení a zpracování příčin potíží. Tím nechci říct, že se máte hrabat v nepořádku a binci, který vám naskočí v hlavě, když se projevuje úzkost.
Řešení negativních emocí je často něco, čemu naše mysl přirozeně odporuje. Když vám řeknu, že řešení je ve vás, vaše mysl se začne bránit. V tomto bodě skončí mnoho lidí, protože už více nechtějí slyšet. Já vám ale chci ukázat silnou a fungující cestu. Na vás už bude, zda se pro ni rozhodnete.
Když se necítíme dobře, zastavme se a zaměřme na to, co právě prožíváme. Pojmenujme ten pocit. Může to být strach, nejistota nebo třeba nedostatek sebedůvěry. Pojmenujme ten pocit a soustřeďme se na něj, místo abychom se zaměřovali na to, co nás rozrušilo.
Jakmile si uvědomíme, co cítíme, pozvěme tento pocit k sobě. Řekněme si: „Přijímám tě, patříš ke mně.“ I když ego může říkat, že to nezvládneme, můžeme mu odpovědět, že si prostě jen povídáme se svým pocitem. Přijměme ho, místo abychom se mu snažili bránit nebo ho potlačovat.
I když to možná zní divně, přivítejme svůj pocit a klidně si řekněme: „Vítám tě, pokud chceš být součástí mého života, můžeš tu na chvíli být.“ Když přestaneme proti němu vyvíjet tlak a začneme pocit prožívat, postupně ucítíme úlevu. Nesnažíme se ho odstranit, ale věnujeme mu pozornost v přítomném okamžiku. Tím se začne postupně rozmělňovat.
Zkusme chvíli nemyslet. Jakmile pocit rozmělníme, soustřeďme se na něj bez jakýchkoliv myšlenek. A pozorujme ho. Když to dokážeme, zjistíme, že my nejsme tím pocitem, ale pozorovatelem toho, co prožíváme.
Pokud tento proces opakujeme, kdykoli se projevuje úzkost, kdy cítíme strach, lítost, žárlivost, závist nebo jiné negativní pocity, začneme postupně cítit větší klid. Vnitřní mír se stane přirozenou součástí našeho života a nebudeme už reagovat unáhleně, ani se nebudeme utápět v negativních cyklech.
TIP: Jak pracovat se svými emocemi
Pokud se naučíme přistupovat k úzkostným stavům a negativním pocitům tímto způsobem, časem se to zlepší. Jakmile přestaneme potlačovat negativní pocity, začneme se více spojovat se svým vnitřním já a do našeho života se začne vracet klid.
Díky tomuto mechanismu z nás budou negativní pocity odcházet pryč, nebudou se hromadit a my nebudeme podléhat úzkosti kvůli tomu, co se děje tam venku. Začneme nacházet cestu k sobě samým a vytvářet vnitřní klid.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.