Jak se projevuje úzkost a 5 tipů, jak ji zvládnout

Jak se projevuje úzkost a 5 tipů, jak ji zvládnout

Úzkost není v dnešní době nic neobvyklého. Silně ovlivňuje tělo i mysl, přináší s sebou strach, obavy a kolotoč negativního myšlení, které je pro nás destruktivní. Ve skutečnosti potlačujeme své negativní emoce, protože je máme strach naplno prožít. V tomto článku se dozvíte, jak se projevuje úzkost a jak zvládnout úzkost pomocí mého odzkoušeného mechanismu.

Co je to úzkost

Úzkost je silný a nepříjemný pocit strachu, napětí a stresu. Často pramení z tlaku okolí nebo z našich vlastních obav a negativních myšlenek. Je to stav, kdy se doopravdy bojíme prožít své negativní emoce, jako je třeba smutek, vztek, žárlivost, hněv a podobně, a tak je v sobě potlačujeme. Postupně se v nás střádá tlak, který potlačené negativní emoce způsobují, a vše se projevuje na našem těle i v naší mysli. Tím se do úzkostných stavů propadáme hlouběji a hlouběji.

TIP: Jak změnit negativní myšlení na pozitivní a 8 tipů, jak si udržet pozitivní mysl

Kniha Cesta k mému majáku

Jaké jsou typy úzkostí

Není úzkost jako úzkost a i tady existují různé typy, které se od sebe liší. Tato specifika mohou být pro vás nápomocná, abyste lépe porozuměli sami sobě.

  • Agorafobie (strach z nemožnosti úniku)
  • Sociální fobie
  • Specifické fobie (strach z konkrétní věci nebo situace jako ze zvířat, z výšek apod.)
  • Panická porucha 
  • Generalizovaná úzkostná porucha (GAD)
  • Smíšená úzkostně-depresivní porucha
V očích má zmatek a nepokoj, ramena tíží neviditelný náklad, a dech se ztrácí v rytmu myšlenek, které nikdy neutichnou, tak může vypadat úzkost.
V očích má zmatek a nepokoj, ramena tíží neviditelný náklad, a dech se ztrácí v rytmu myšlenek, které nikdy neutichnou, tak může vypadat úzkost.

Jak se projevuje úzkost

Úzkost je stav, který ovlivňuje nejen naši mysl, ale doslova i celé tělo. Často nás zasáhne náhle a dokáže spustit lavinu nepříjemných pocitů. Pojďme se podívat blíže, jak se projevuje úzkost a jaké jsou jednotlivé příznaky úzkosti. Celkově můžeme cítit emoční vyčerpání, ztrátu smyslu života, neustálou únavu a někdy i existenční krizi.

Jak se projevuje úzkost na fyzickém těle

Signály úzkosti nám dává naše tělo velmi jasně. Je to jako kdyby se celé naše vnitřní nastavení přeplo na režim „poplach“ a náš vnitřní klid je pryč. Jak se projevuje úzkost na našem těle? Každý to může mít jinak. Nejčastější příznaky jsou:

  • Bušení srdce: Najednou máme pocit, že nám srdce vyskočí z hrudi. Tento jev je výsledkem zvýšeného adrenalinu, který tělo produkuje v ohrožení. Je to součást tzv. reakce „bojuj, nebo uteč“, kterou si náš organismus osvojil už v pravěku, kdy jsme čelili fyzickému nebezpečí.
  • Nadměrné pocení a třes: Ruce se začnou potit, prsty se třesou, celé tělo se chvěje a potí. Možná vám to připomíná situaci, kdy stojíte na pódiu před davem lidí nebo ve škole před tabulí, a přitom jste jen sami doma. Tělo tak reaguje na stres, který z dlouhodobého hlediska úzkosti napomáhá.
  • Zrychlené dýchání a pocit dušnosti: Dýcháme jen povrchově a rychle. Někdy dokonce máme pocit, že nám došel kyslík a nemůžeme se nadechnout. 
  • Návaly horka nebo zimnice: Úzkost často doprovází náhlé pocení nebo naopak pocit chladu. Někdy se oba tyto pocity dokonce střídají.
  • Nevolnost a žaludeční potíže: Mnoho lidí si stěžuje, že při úzkosti cítí tlak v břiše nebo jim je dokonce špatně (vzpomeňte si, jak jste se cítili třeba před maturitou nebo jinou zkouškou). Trávicí systém je jedním z prvních, které tělo při stresu „vypíná“, což může způsobit nejen nevolnost, ale i průjem nebo žaludeční křeče.
  • Mravenčení v rukou a nohou: Brnění nebo necitlivost končetin je další běžný projev. Tělo totiž při stresu směřuje více krve do životně důležitých orgánů, což může způsobit dočasné omezení prokrvení rukou a nohou.
  • Pocit slabosti nebo ztuhnutí svalů: Cítíme, jako by se nám podlamovaly nohy nebo že nás tělo „neposlouchá“. Svaly mohou být buď napjaté jako struna, nebo naopak nečekaně slabé.
  • Oslabená imunita: Neustálý tlak, stres a strach spojený s úzkostí oslabuje naší imunitu, takže jsme pak mnohem častěji nachlazení a podléháme infekcím, chřipkám a jiným nemocem.
Úzkost je jako jemné šepotání větru, které nás volá k tomu, abychom se vrátili k sobě, do náruče vlastního vědomí.
Úzkost je jako jemné šepotání větru, které nás volá k tomu, abychom se vrátili k sobě, do náruče vlastního vědomí.

TIP: Jak zvládnout strach

Jak se projevuje úzkost v mysli

Signály nám posílá kromě těla i naše mysl. V mysli se projevuje úzkost negativními pocity a myšlenkami, které nás dostávají do kruhu, ze kterého se neumíme dostat pryč. Mnohdy jsou pro nás horší než fyzické projevy úzkosti. Jak se projevuje úzkost v naší mysli? Zahrnuje to kognitivní i emoční projevy úzkosti.

  • Strach a obavy: Když úzkost udeří, přichází s ní příval negativních myšlenek. Hlava nám servíruje otázky jako: „Co když udělám chybu?“, „Co když mě všichni odsoudí?“ nebo „Co když se něco strašného stane?“ Tyto otázky se točí v kruhu a zhoršují už tak nepříjemný stav.
  • Pocit bezmoci a nejistoty: Úzkost nás často zavalí pocitem, že nemáme věci pod kontrolou a vše kolem nás se bortí. Chybí nám pak pocit bezpečí a kontroly, na který jsme zvyklí.
  • Neumíme zastavit myšlenky: Myšlenky při úzkosti se podobají kolotoči, který se točí stále rychleji. Čím více se snažíme je zastavit, tím silnější se zdají. Bohužel se pak často nedokážeme uklidnit. 
  • Izolace od lidí: Úzkost nás nutí vyhýbat se situacím, které považujeme za stresující. To může zahrnovat například velké davy, důležité prezentace nebo i běžné aktivity, jako je nákup v obchodě. Problém je, že toto vyhýbání z dlouhodobého hlediska úzkost jen zhoršuje.
  • Katastrofické myšlenky: Představujeme si nejhorší možné scénáře.
  • Problémy s koncentrací: Je pro nás těžké se na něco soustředit, i když to jsou každodenní činnosti. 
  • Strach: Intenzivní obavy, které často nemají racionální základ, ale přesto nás paralyzují a ovládají. Můžeme mít strach nejen z náročných úkolů, které máme před sebou, ale i z maličkostí (třeba se s někým setkat, jít na nákup atd.)
  • Podrážděnost: Snadná ztráta trpělivosti a snadné rozčilování i nad běžnými situacemi, které nás obvykle nevyvedou z míry.
  • Bezradnost: Pocity, že nemáme kontrolu nad vlastními emocemi, což může vést k pocitu ztráty stability a vnitřního klidu.
Úzkost přináší do mysli chaos – proud negativních myšlenek, strach a bezmoc, které nás pomalu oddělují od vnitřního klidu a bezpečí.
Úzkost přináší do mysli chaos – proud negativních myšlenek, strach a bezmoc, které nás pomalu oddělují od vnitřního klidu a bezpečí.

TIP: Kdo je introvert a 6 silných stránek, které mají

Co způsobuje úzkost a jaká je její pravá příčina

Ve skutečnosti tolik nezáleží na tom, jaký druh úzkosti máte nebo jak přesně se projevuje. Proč? Protože hlavní příčina úzkosti je potlačování negativních emocí. Těch, které považujeme za „nepříjemné“ nebo „nevhodné“. Může jít o smutek, vztek, žárlivost nebo zármutek. Místo toho, abychom je přijali a prožili je naplno, zadupeme je hluboko do sebe, protože máme strach je doopravdy prožít. 

Proč máme strach prožívat negativní emoce

Máme strach prožívat své emoce naplno, protože to může mít nepříjemné důsledky. Představa prožít naplno třeba vztek v práci, žárlivost ve vztahu nebo třeba zlost na děti, není zrovna lákavá. Bojíme se, že nám to pokazí naše vztahy, dostaneme v práci vyhazov nebo si o nás budou ostatní myslet něco špatného. Nechceme snášet důsledky, kdybychom negativní pocity naplno prožili ve vnějším světě. Tak je namísto toho potlačíme, děláme, že nejsou, a před ostatními se přetvařujeme.

Jaký dopad mají potlačené emoce

Výsledkem je, že tyto potlačené emoce v nás postupně vytváří vnitřní přetlak, který se nakonec projeví jako úzkost, strach nebo sevření. Čím více negativních pocitů ze strachu zadupáváme, tím nesnesitelnější se to stává a cítíme přetlak. Cítíme se hrozně, cítíme, že je něco špatně, ale nevíme, co s tím. A co to způsobuje?

Úzkost je volání duše po tom, abychom si dovolili cítit vše, co jsme tak dlouho skrývali — smutek, vztek, žárlivost — emoce, které čekají na své přijetí a osvobození.
Úzkost je volání duše po tom, abychom si dovolili cítit vše, co jsme tak dlouho skrývali — smutek, vztek, žárlivost — emoce, které čekají na své přijetí a osvobození.

Nahromaděné potlačené negativní emoce vytvářejí obrovský vnitřní tlak, který ovlivňuje naše energetické pole. Zákon přitažlivosti funguje a právě tato energie si k sobě přitahuje podobnou energii. Proto nám do života chodí neustále nepříjemné situace, vstupují do něj lidé, kteří se k nám nechovají hezky a jsou na nás zlí a prožíváme další zkušenosti, které jsou v souladu s naším energetickým polem plným negativních pocitů.

TIP: Chcete lépe porozumět zákonu přitažlivosti a naučit se ho využívat? Vytvořila jsem online program Zákon přitažlivosti v praxi, se kterým se naučíte si do života přitáhnout to, co chcete.

Řešení je v nás samotných

Jakmile se tohle neustále děje, projevuje se úzkost, máme strach a už nevíme, jak dál. Máme pocit, že je to hlavní problém. Směřujeme tam touhu vše vyřešit a s tím i emoce, které z přetlaku už musí ven. Jenže jsme přesvědčeni, že úzkost máme proto, že se stalo něco nepříjemného v našem okolí, co nás zasáhlo (třeba rozchod, smrt blízkého, problémy v práci, hádky s partnerem atd.) nebo něco, co nás naštvalo. Jenže tyto okolnosti pouze urychlují uvolnění přetlaku. Odpověď na naše trápení je v nás samotných, i když vám mozek bude říkat něco jiného.

Jen pokud to budeme schopni přijmout a netlačit proti tomu, tak se můžeme společně posunout dál.

5 tipů, jak zvládnout úzkost pomocí vyzkoušeného mechanismu

Cesta, jak zvládnout úzkost a dojít k vnitřní spokojenosti, vede přes pochopení a zpracování příčin potíží. Tím nechci říct, že se máte hrabat v nepořádku a binci, který vám naskočí v hlavě, když se projevuje úzkost. 

Klíč k uzdravení je v tom, co jsme dlouho odmítali vidět – v přijetí našich emocí, které nás vedou zpátky k sobě, k vědomí a lásce.
Klíč k uzdravení je v tom, co jsme dlouho odmítali vidět – v přijetí našich emocí, které nás vedou zpátky k sobě, k vědomí a lásce.

Řešení negativních emocí je často něco, čemu naše mysl přirozeně odporuje. Když vám řeknu, že řešení je ve vás, vaše mysl se začne bránit. V tomto bodě skončí mnoho lidí, protože už více nechtějí slyšet. Já vám ale chci ukázat silnou a fungující cestu. Na vás už bude, zda se pro ni rozhodnete.

  1. Uvědomění si svého pocitu

Když se necítíme dobře, zastavme se a zaměřme na to, co právě prožíváme. Pojmenujme ten pocit. Může to být strach, nejistota nebo třeba nedostatek sebedůvěry. Pojmenujme ten pocit a soustřeďme se na něj, místo abychom se zaměřovali na to, co nás rozrušilo.

  1. Pozvání pocitu do našeho života

Jakmile si uvědomíme, co cítíme, pozvěme tento pocit k sobě. Řekněme si: „Přijímám tě, patříš ke mně.“ I když ego může říkat, že to nezvládneme, můžeme mu odpovědět, že si prostě jen povídáme se svým pocitem. Přijměme ho, místo abychom se mu snažili bránit nebo ho potlačovat. 

  1. Přivítání pocitu a rozmělňování

I když to možná zní divně, přivítejme svůj pocit a klidně si řekněme: „Vítám tě, pokud chceš být součástí mého života, můžeš tu na chvíli být.“ Když přestaneme proti němu vyvíjet tlak a začneme pocit prožívat, postupně ucítíme úlevu. Nesnažíme se ho odstranit, ale věnujeme mu pozornost v přítomném okamžiku. Tím se začne postupně rozmělňovat.

  1. Oddělení se od pocitu

Zkusme chvíli nemyslet. Jakmile pocit rozmělníme, soustřeďme se na něj bez jakýchkoliv myšlenek. A pozorujme ho. Když to dokážeme, zjistíme, že my nejsme tím pocitem, ale pozorovatelem toho, co prožíváme.

  1. Pozorování a vnitřní klid

Pokud tento proces opakujeme, kdykoli se projevuje úzkost, kdy cítíme strach, lítost, žárlivost, závist nebo jiné negativní pocity, začneme postupně cítit větší klid. Vnitřní mír se stane přirozenou součástí našeho života a nebudeme už reagovat unáhleně, ani se nebudeme utápět v negativních cyklech.

TIP: Jak pracovat se svými emocemi

Na závěr

Pokud se naučíme přistupovat k úzkostným stavům a negativním pocitům tímto způsobem, časem se to zlepší. Jakmile přestaneme potlačovat negativní pocity, začneme se více spojovat se svým vnitřním já a do našeho života se začne vracet klid.

Účinný mechanismus JAK zvládnout úzkost a strach.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Díky tomuto mechanismu z nás budou negativní pocity odcházet pryč, nebudou se hromadit a my nebudeme podléhat úzkosti kvůli tomu, co se děje tam venku. Začneme nacházet cestu k sobě samým a vytvářet vnitřní klid.

Kdo je autorka?

Barbora Englischová

Barbora Englischová

Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.

Vytváří specifické fungující metodyonline programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů