Mnoho lidí ovlivňují emoce neprospěšně. Neumí s nimi pracovat tak, aby emoce sloužily jim. Pokud svým emocím dovolíte, aby vás ovládaly a nebudete je mít pod kontrolou, budete zacyklení v neprospěšných pocitech, myšlenkách a vzorcích. Proto se v tomto článku spolu podíváme, jaké jsou základní emoce a jak s nimi pracovat prospěšně.
Základní emoce jsou stavební prvky naší vnitřní reality a psychiky, které ovlivňují naše vnímání, chování i rozhodování. Jsou to vnitřní reakce na vnější podněty, které jsou pro nás signálem, jak se cítíme ve vztahu k okolnímu světu. Každá emoce přináší jedinečný prožitek a je doprovázena změnami jak na psychické, tak na fyziologické úrovni. Slouží nám jako vnitřní kompas, který nám pomáhá lépe chápat nejen sebe, ale i ostatní.
Ať už jsme kdekoli na světě, základní emoce máme společné se všemi lidmi. Mezi tyto základní emoce, jak je definoval například psycholog Paul Ekman, patří radost, smutek, hněv, strach, překvapení a znechucení. Každá z těchto emocí má svou vlastní jedinečnou vibraci, fyziologii a způsob projevu, který je pro lidské interakce neocenitelný.
Základní emoce nás provázejí v každodenním životě a každá z nich má specifickou roli ve způsobu, jakým reagujeme na okolí. Znalost a pochopení emocí nám může pomoci je zvládat prospěšněji a efektivněji pracovat s naším emočním světem.
Každá z těchto emocí nás formuje a ovlivňuje naše vztahy a komunikaci. Když se naučíme rozpoznávat a pracovat s těmito emocemi, můžeme lépe chápat nejen sami sebe, ale i ostatní. Základní emoce můžeme dál rozvést na mnoho dalších, jako třeba láska, vina, žárlivost, hanba, úleva, závist, pýcha a další.
TIP: Odpustit neznamená prominout a jak odpuštění zvládne každý?
Pokud zrovna necítíme pozitivní emoce jako štěstí, mnoho z nás dělá dvě věci. Emoce, které vnímáme jako negativní (hněv, smutek, strach), se snažíme buď potlačit, nebo od nich utéct. Utéct třeba k alkoholu, cigaretám, pornu a jiným závislostem.
Pokud naše duše není spokojená a nedokážeme se z tohoto stavu dostat, cítíme vnitřní napětí, emoční vyčerpání, tlak. Utíkáme k tomu, co z nás dělá roboty, a zmechanizujeme naši činnost tak, že cokoliv děláme jen proto, abychom se na chvíli cítili lépe a zapomněli či nevnímali naše skutečné základní emoce.
Další častou věcí, které děláme, je potlačování emocí. Snažíme se postavit se do racionální role, a pokud nás vnitřně něco tíží, řešíme to tak, že se zaměříme na něco jiného (třeba na praci) a nahradíme tím oblast, kde máme problém (často máme problém v partnerství, vztazích, rodině, sami se sebou atd.).
Zkrátka když v některých oblastech svého života vnímáme rezervy a vážou se k tomu negativní emoce, snažíme se je zahlušit. Můžeme to dělat aktivně a dlouho, ale nepřinese nám to štěstí.
TIP: 23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu
Když jdeme za svým záměrem, pohybujeme se v prospěšné energii a naše emoce začnou kolísat (což se děje často, když je nemáme pod kontrolou), odkloníme záměr, měníme energetickou vibraci a neumíme to pojmenovat či sami sobě vysvětlit.
Pokud v sobě budeme držet potlačené emoce, které mají silnou emoční energii, bude se ukládát v našem těle. Tam, kde se potlačené emoce ukládají, se pak často objevují různé zdravotní potíže a nemoci (s tím už pak úzce souvisí psychosomatika).
Není to o tom, že když cítíme hněv, jsme frustrovaní nebo cítíme cokoliv jiného, tak si máme otevřít láhev vína, hrát videohry a dělat, že tu žádné základní emoce nejsou a že ten pocit zmizí. On nezmizí, ale zacyklí se někde v energetickém bodě těla. Pak můžete mít třeba migrény, bolest břicha, cítit únavu a vyčerpání a narazit na další zdravotní potíže.
Když už pak člověk nemoc má, zastaví se. Když je poté k sobě upřímný, tak moc dobře chápe, proč nemoc přišla, proč je odpojený od svého bytí a není schopen se připojit.
TIP: Trápí vás emoční vyčerpání? 15 tipů, jak zlepšit své emoční zdraví
Jak to udělat, aby nám emoce sloužily ve vědomé tvorbě života? Metod, jak s emocemi pracovat, je mnoho. Dvě z nich považuji za základní. Pokud jim dáte šanci, můžete se během několika týdnů dostat z těch nejtěžších období.
První metodou, jak pracovat s emocemi, je terapeutický dopis. Pokud se cítíte na nic, vezměte si papír a tužku a napište dopis osobě (nebo sobě), ke které danou emoci cítíte, ale běžte do hloubky a buďte k sobě opravdu upřímní. Zkuste přijít na to, co vám jaká emoce má dát za zprávu. Cítíte třeba vztek, ale když půjdete hlouběji, zjistíte, že se pod ním může skrývat třeba zklamání a lítost.
Pokud se naučíte po emocích sestupovat dolů a najdete primární emoci, je to pro vás ozdravný proces. Základní emoce jsou tady proto, abychom po nich dokázali sestoupit k vlastnímu já, připojili se k vlastní duši a zjistili příčinu naší bolesti a nespokojenosti a také původ těchto emocí.
Například: Lidé často z primární emoce, jako je hněv, dojdou k uvědomění, že někdo nenaplnil jejich očekávání, že se nemají dostatečně rádi a chybí jim sebeláska (kterou vyžadují od ostatních). Pak mohou postupovat k sebelítosti i k pocitu, že něco s vámi zkrátka nesouzní a není v souladu.
Mohlo by vás zajímat: Sebeláska: Jak se mít rád krok za krokem
Druhá metoda je koncentrace na tady a teď. Dnes už je to trochu klišé, protože se všude píše a říká, že máte být v přítomném okamžiku. Lidé ale často neví, jak to udělat, a to hlavně, když jsou plní bolesti a trápí se. Neví, jak se mají přepnout a objevit se v přítomnosti, která pro ně znamená právě tuto bolest. Přítomný okamžik je skvělý, pokud je dobře uchopen.
Je fajn být v přítomném okamžiku, a to i v případě,když se necítíte dobře. Proč? Protože pokud to pochopíte, můžete si uvědomit, že tady a teď tvoříte to, co vás ovlivní i později. Neprospěšné myšlenky, sebelítost a utápění se ve vlastních problémech netvoří pro vaši budoucnost nic dobrého. Zákon přitažlivosti funguje vždy a všude, proto je potřeba věnovat pozornost tomu, na co myslíme.
Emoce, se kterými nyní pracujete, sami pro sebe specifikujte a běžte do hloubky. I když teď prožíváte náročné období, hledejte důvod. Když vás třeba někdo opustil, je to jeho volba, ale proč vás to bolí? Protože jste měli jiná očekávání a domněnky? Třeba jen neumíte být sami se sebou nebo vám to připomíná nějakou nepříjemnou situaci z dětství. Zkrátka snažte se přijít na ten důvod „proč“ a zapracovat na tom.
Mohlo by vás zajímat: 4 afirmace, které vám změní život
Ať už je to jakkoliv, můžete pomocí emocí zjistit, kde je problém. A tím pádem máte klíč a můžete na tom začít pracovat. A když se to děje v přítomném okamžiku, můžete ihned začít tvořit prospěšnou realitu a koncentrovat pozornost na zlepšení současné situace.
Možná až se na tuto situaci podíváte za měsíc nebo za rok, pochopíte, že je to okamžik, který měl největší přínos. Protože jste se od něj odrazili a šli dál.
TIP: Jste připraveni na sobě začít pracovat, zbavit se starých vzorců a negativního myšlení? Vstupte do mého online programu Moje akademie štěstí, ve kterém na tom společně zapracujeme, abyste konečně mohli žít to, co doopravdy chcete.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.