5 tipů jak zlepšíte váš život hned aneb Kdybych zítra zemřela

V Thajsku jsem tenkrát byla počtvrté. Seděla jsem s mojí letitou kamarádkou Mittou uprostřed trosek jejího domu. Uplynulé týdny probíhaly ve znamení prožité hrůzy, ale zároveň i obrovské vlny solidarity mezi lidmi.

Psal se rok 2005. Pár dní před koncem roku 2004  přišlo tsunami (vzniklo 26. prosince 2004 v Indickém oceánu a o život přišlo skoro čtvrt milionu lidí).

Období, které následovalo po této přírodní katastrofě, bylo plné zoufalství, bolestných emocí a zároveň se v jeho pozadí začala pomalu líhnout nová, ozdravující energie, plná naděje. Lidi drželi spolu ještě mnohem víc, než je na tomto ostrůvku zvykem a hledali možnosti, jak i v této pohnuté době najít cestu z této traumatizující etapy ven.

A potom uběhl jeden jediný rok.

A já stála na tom samém místě. Vše kolem se změnilo, lidé se postupně vzpamatovali a začali stavět nové domy. Naproti mi šla Mitta s těhotenským bříškem a usmívala se. Ptala jsem se jí, jak se s tou děsivou katastrofou všichni vyrovnali a jak se jim žije nyní. A ona řekla větu, která změnila můj pohled na mnohé.

obr1

Řekla: ,, Došla mi zásadní věc. Život musíme žít teď. Ne až něco přebolí, až se z něčeho vzpamatujeme nebo až se nám bude dařit. Takže tím dnem, který tady převrátil vše naruby jsem svůj život otočila o 180 stupňů směrem, kterým jsem měla jít už dávno.“

Zářila. Byla v sedmém měsíci těhotenství

Dozvěděla jsem se, že odešla od manžela se třemi dětmi na krku. Často ji i děti bil. Také ho fascinovaly hazardní hry, alkohol a náklady na přežití rodiny musela řešit úplně sama nebo s pomocí svojí rodiny.

Ještě dnes si vybavuji chvíle beznaděje, kdy jsme těhotnou Mittu, svíjející se v bolestech, vezli s jejím otcem do nemocnice na ostrově. Manžel k nenalezení, Mitta na pokraji sil na drncající korbě prastarého auta. Nemocnice, pokud se to místo tak dalo nazvat, byl podivný přístřešek. Kóje byly odděleny poloprůhlednými omyvatelnými závěsy. Slyšet a vidět bylo opravdu vše. Okna chyběla, slovo sterilita tady bylo pro smích.

Tenkrát porodila dcerku, ztratila mnoho krve a její život visel na vlásku. A přesto s ním zůstala…

br2

Řekla mi, že o tom přemýšlela každý den v posledních pěti letech. Ale vždy ji zastavila představa, co by tomu řekli ostatní.

Po tsunami ji nezastavilo už nic a ona začala totálně měnit veškeré základy, na kterých léta předtím její život stál.

Dnes se píše rok 2020 a jejímu nejmladšímu synovi je již 15 let, Mitta žije celé ty roky s angličanem, který se tam tenkrát podílel na záchranných pracích. Má vlastní cestovní agenturu a naplněný šťastný život.

Když jsem se na ni dívala, cítila jsem hrdost a příliv energie. Ona to dokázala. V nuzných podmínkách, bez podpory přátel, v rigidním rodinném uspořádání a se třemi dětmi. Proč byste to nedokázali i vy?

konn

Zkuste si představit, že je tady možnost, že se zítra neprobudíte. Představte si, že najednou nejste se svými dětmi, necháváte tady svůj domov a přátele, nedokončený projekt, peníze na stavebním spoření i své milované rodiče. Necháváte tady nenaplněné touhy a přání. Zkrátka je totální konec. CO CÍTÍTE?

Strach a hrůzu? Lítost, že nestihnete to, po čem toužíte? Odevzdanost a pocit klidu, že jste každý den žili naplno? Paniku, že to je příliš brzy a nedokončili jste nic z toho, co jste potřebovali?

A možná dojdete k poznání, že je čas přestat čekat.

V našem životě spousta z nás pořád na něco čeká. Pořád něco odsouváme na až…

 • budu mít víc peněz
 • budu mít méně starostí
 • se vrátím z dovolené
 • půjdou děti do školy
 • bude teplo
 • po Novém roce
 • dostuduji
 • budu mít méně starostí

Poznáváte se? Jenže už zítra může být všechno jinak! Jestli cítíte, že už postávat na místě nechcete, zkuste těchto 5 tipů. Mají obrovskou moc, dokáží s vaším nasazením změnit váš život hned.

ddd

1, PRÁVĚ TEĎ JE TA CHVÍLE NA NOVÝ ZAČÁTEK 

Teď je ta chvíle, na které opravdu záleží. Pamatujte si, že budoucnost tady ještě není a minulost tady už není. To je základní věc. Zaměřte se, plně, na tento okamžik. TEĎ vytváříte TO, co zažijete POTOM (ve vaší budoucnosti).

A tak, máte-li jakýkoliv problém, položte si otázku: ,, Co můžu teď a tady udělat, aby se situace zlepšila?“

Nemá smysl odkládat změnu, nemá smysl čekat na ,,ten správný okamžik“. Ten nejlepší okamžik je právě nyní. Každá, opravdu úplně každá chvíle má potenciál změnit celý váš život.

www

2, VŠÍMEJTE SI VAŠEHO OKOLÍ A TOHO NA CO MYSLÍTE

Pokud dokážete odklonit svoji pozornost od svých problémů k jiným lidem máte napůl vyhráno. Rozdělte svůj čas v pomyslné pyramidě následovně.

 • čas věnovaný pozitivním myšlenkám
 • čas věnovaný myšlenkám vedoucím k řešení potíží
 • čas věnovaný plně pomoci ostatním lidem
 • čas věnovaný přítomnému okamžiku, který prožíváte s kýmkoliv právě teď
 • čas věnovaný pojmenování toho, co opravdu chcete

Přestaňte se soustředit na to, co ve svém životě nesnášíte. Nedávejte pozornost tomu, co vás irituje, co vám vadí. Nedumejte nad tím, kdo vám ubližuje. Nebabrejte se v tom, co ve svém životě nechcete mít. Když se vaše myšlenky vydají neprospěšným směrem, stopněte to ihned.

lol

3, ZAUVAŽUJTE NAD TÍM, KOHO MÁTE KOLEM SEBE

Lidé, s kterými trávíte nejvíce času zásadně ovlivňují váš život. Důkladně se zamyslete nad tím, kdo to ve vašem případě je. Jde o 5-6 hlavních osob.

Počítají se rodinní příslušníci, spolupracovníci i přátelé. Minimálně si tím uvědomíte, jakou energii vtahujete do svého života. V případě, že stojíte o něco jiného změňte to.

Váš čas je nejdražší komoditou. Zvažujte, komu ho věnujete. Pokud budete ve svém okolí schraňovat lidi, kteří si neustále stěžují, brečí nad svým životem a vtahují vás do svých každodenních dramat, zaděláváte si na problém. Obklopte se lidmi, kteří svoje problémy aktivně řeší a nemají potřebu je rozmazávat a neustále probírat s ostatními. Najděte si lidi, kteří vás při setkání nabíjí pozitivní energií a vy se po setkání s nimi necítíte jako po upírském náletu.

rtr

4, KAŽDÁ ŽIVOTNÍ LEKCE JE PŘÍNOSNÁ

Ano, ať už se nacházíte v jakémkoliv období vaší životní cesty, pamatujte si, že každá lekce (i ta z vašeho pohledu nejbolestnější) je přínosem. Posílí vás. Teď vám to může připadat absurdní, ale za nějakou dobu, až se otočíte dozadu, přínos uvidíte.

Život je taková tvrdší forma školy, předkládá nám jednu zkoušku za druhou. Pouze v případě, že zkouškou projdete s ucházejícím výsledkem nebude mít důvod vám ji do života poslat ještě jednou.

A pokud se vám nyní zdá, že dostáváte naloženo více, než snesete…

Prostě to přijměte. A poděkujte, že máte možnost se posunout skrze tuto skutečnost dál. Nebojujte. Jděte dopředu, krok za krokem. Nedívejte se do nejvzdálenějšího dobu, stačí vidět vždy pod nohy na cestu.

ret

5, VĚNUJTE LÁSKU A ÚCTU. SOBĚ.

Připusťte si možnost, že vaše okolí je vaše zrcadlo. Ukazuje vám to, co máte vy sami uvnitř. Pokud už se nechcete potkávat s lidmi, kteří vás terorizují, ponižují, pomlouvají a nedůvěřují vašim schopnostem tak přestaňte PŘESNĚ TAK POHLÍŽET SAMI NA SEBE.

Otočte tu energii. Začněte se milovat. To, co cítíte k sobě a to jak si vážíte sami sebe se jako důsledek zhmotňuje v chování lidí okolo vás.

Můj příběh také nebyl zrovna procházka růžovou zahradou, více se dočtete TADY.  Ale jedno mi dal. Obrovské pochopení, že Vesmír nám naloží přesně tolik, kolik uneseme a zároveň tolik, abychom se díky zkušenosti posunuli dál.

Jsou mezi námi lidé, kteří se postavili dokonce i smrti tváří v tvář. A zvítězili. Zázraky se dějí…

Jonathan (voják britského námořnictva) měl vážnou nehodu. Byl dva měsíce v kómatu a jeho zdravotní stav byl velmi vážný. Nikdo nevěřil ve zlepšení jeho zdravotního stavu. Pouze jeho žena.

Lékaři mu nedávali skoro žádné šance na přežití. Měl poškozený mozek a vyhlídky na kvalitní život naprosto nulové. Přesto, jeho manželka věřila. Opustila zaměstnání. A každý den věnovala svému manželovi.

Napřed se probral z kómatu, poté se znovu naučil mluvit. Používat invalidní vozík. Nakonec se postavil. Příběh pokračuje dál a je autentickým svědectvím o tom, že víra a láska jsou hybnou silou života.

Pamatujte, můžete změnit svůj život. Je úplně jedno, jaký je dnes den, co jste prožili včera nebo před rokem, kolik máte času… Pokud se ROZHODNETE ZMĚNIT SVOU REALITU, nemůže vás nikdo a nic zastavit. Jedinou výjimkou tohoto pravidla je osoba, která se na vás dívá ze zrcadla. Držím vám palce.

Od srdce do srdce, Baru

PS: Hledáte nakopnutí zcela zdarma? Neznáte mě a nevíte co čekat? Přečtěte si můj příběh nebo se podívejte se sem.

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů