Typické chování alkoholika – Jak se projevuje a jak ven ze závislosti

Typické chování alkoholika – Jak se projevuje a jak ven ze závislosti

Dnes se s vámi podělím o něco, co se dotýká mnoha z nás, ať už přímo nebo skrze naše blízké. Je to alkoholismus a závislost. Přijde mi, že alkohol je opravdu problém české společnosti. Z pohledu abstinenta se mi zdá, že alkohol nadměrně užívá většina Čechů a často jsou závislí. Proto se v tomto článku podíváme, jaké je typické chování alkoholika, jak ho poznat a hlavně jak se závislostí pracovat.

Proč lidé pijí a kdy vzniká závislost

Můžete se na mě zlobit, ale pokud si člověk dává jednu dvě skleničky denně, protože chce zahnat stres a cítit se líp, je to určitá forma závislosti. Je jedno, jestli je to alkohol, drogy nebo jiné návykové látky, protože pokud je to cesta úniku, jak se oprostit od toho všeho, co nás tíží, je to destruktivní.

Co stojí za závislostí

Závislost vzniká jako odpověď na hlubokou vnitřní prázdnotu a touhu cítit se lépe. V dnešní společnosti jsme od malička vedeni k potlačování našeho skutečného já. Okolí nás často odmítá, zpochybňuje a odsuzuje. Pak se pod tlakem snažíme chovat tak, aby nás ostatní přijímali, protože všichni toužíme po lásce a uznání

Komunita Detoxikuj život

Tím se ale vzdalujeme od svého pravého já. Pak v nás vzniká prázdnota, smutek a osamění. Nikdo nám nedal návod, jak se cítit dobře přirozeně, a tak hledáme únikové cesty, jakými jsou právě alkohol, drogy, nakupování nebo neustálé změny v životě. Ve chvíli, kdy prožíváme svou závislost, jako kdybychom vstupovali do vibrace radosti a uspokojení, kterou zdravý člověk získává nedestruktivními způsoby.

Závislost tedy vzniká jako způsob sebeléčby. Ironií však je, že právě to, co mělo pomoct cítit se lépe, nakonec člověka připraví o schopnost cítit se dobře jen sám sebou, přirozeně, bez dané látky nebo činnosti.

TIP: Jak se projevuje chování v depresi? 7 tipů, jak ven z deprese

Proč je alkohol únik 

Ať už člověk trpí jakoukoliv závislostí, je to zkrátka jen cesta, jak se cítit alespoň na chvíli dobře a nemuset čelit tomu, co ho trápí. Nejde jen o to, jaké je typické chování alkoholika, ale také co je k závislosti vede.

Typické chování alkoholika: když duše hledá lék na prázdnotu.
Typické chování alkoholika: když duše hledá lék na prázdnotu.

Jaké jsou nejčastější potíže a překážky v životě závislých?

TIP: Cítíte, že přišel správný čas začít pracovat na tom, co vás trápí, a nejen problémy zametat pod koberec? Vstupte se mnou do Mojí akademie štěstí, kde se naučíte opět žít, mít se rádi a mít radost ze života.

Jaké je typické chování alkoholika

Někdy o závislosti na alkoholu napovídá typické chování alkoholika, jindy ho však na první pohled nemusíte poznat. Mnoho závislých lidí si navíc ani nedokáže připustit, že jsou závislí. Možná jste si však u někoho z vašich blízkých všimli netypického chování a změn a máte podezření.

V nitru každého alkoholika zápasí zraněné dítě hledající lásku a přijetí.
V nitru každého alkoholika zápasí zraněné dítě hledající lásku a přijetí.

Jaké chování pomůže odhalit skrytého alkoholika?

  • Podráždění a přehnané reakce: Reaguje podrážděně, když se zmíníte o jeho pití. Když alkoholika upozorníme na vypité množství alkoholu, obvykle vybuchne a začne vás obviňovat, že ho sledujete nebo kontrolujete nebo celou situaci obrátí v žert. Obojí jsou signály, že něco není v pořádku.
  • Změny nálad: Jeho nálady se mění jako aprílové počasí – jednu chvíli je veselý, za hodinu naštvaný a večer třeba pláče u televize. Všimněte si, že tyto změny často souvisí s tím, kdy naposledy pil. Když má alkohol, je v pohodě. Když mu alkohol chybí, je podrážděný a nervózní.
  • Lži a tajemství ohledně alkoholu: Typické je také zatajování skutečného množství vypitého alkoholu. Takoví lidé často pijí o samotě. Před společenskou akcí si dají na kuráž a pak ještě na dobrou noc, když přijdou domů. Mají tajné zásoby, například láhev v pracovním stole, v autě nebo schovanou v knihovně mezi knihami.
  • Vysoká tolerance na alkohol: Možná jste si všimli i toho, že na některých lidech alkohol není vidět. Vypijí několik skleniček a stále vypadají střízlivě. To je známka vysoké tolerance, kterou si vybudovali dlouhodobým pitím.
  • Pití během celého dne: Pití v neobvyklou dobu je další varovný signál. Když si někdo dává skleničku už k obědu nebo si pravidelně zpříjemňuje pracovní den alkoholem, je to známka problému.
  • Ospravedlňování pití: Velmi typické chování alkoholika je používání alkoholu jako odměny nebo léku na stres (když měl těžký den, když je ve stresu, když se potřebuje uvolnit atd.). 
  • Vždy dopíjí: Všimněte si nutkavého vztahu k alkoholu. Musí dopít skleničku, i když už má dost. Bere si drink od ostatních nebo dolévá nedopité skleničky. Má neovladatelnou touhu se napít v určitých situacích, třeba před důležitým hovorem, při stresu, při setkání s určitými lidmi.
  • Výpadky paměti: Výpadky paměti a alkoholová okna jsou velmi vážným signálem poškození mozku. Člověk se druhý den nepamatuje, co dělal nebo říkal. Může zapomenout některé části večera nebo i celé dny.
  • Pije i přes zdravotní problémy: A snad nejdůležitější znak je pokračování v pití navzdory zdravotním problémům. I přes zákazy lékařů (třeba kvůli játrům, žaludku nebo vysokému tlaku) daný člověk pije dál.
  • Deprese a úzkost: Závislý člověk má častější deprese, úzkostné stavy, vyhledává samotu, projevuje verbální agresivitu (která se dříve nevyskytovala), může být paranoidní s obviňováním druhých. Sledujeme u něj duševní unavenost, nezájem o okolí, apatii, sníženou vůli k jakékoliv činnosti a ztrátu společenského taktu.
Chování alkoholika odhaluje hluboký zápas duše - za tajnými zásobami a výbuchy hněvu se skrývá touha cítit se aspoň na chvíli dobře a milovaně.
Chování alkoholika odhaluje hluboký zápas duše – za tajnými zásobami a výbuchy hněvu se skrývá touha cítit se aspoň na chvíli dobře a milovaně.

TIP: Jak se projevuje chování v depresi? 7 tipů, jak ven z deprese

Stádia závislosti na alkoholu

Alkoholismus si člověk nevypěstuje ze dne na den. Proces vzniku závislosti má několik fází:

  1. Počáteční stádium – alkohol přináší pohodu, euforii, dotyčný pociťuje chuť se napít. Postupně se zvyšuje množství alkoholu, které je potřeba k tomu, aby mu bylo dobře.
  2. Varovné stádium – začínají se objevovat častá alkoholová okna (epizody, kdy si dotyčný nic nepamatuje), piják často přechází k tvrdší formě alkoholu.
  3. Rozhodné (kritické) stádium – dotyčný ztrácí kontrolu, bez alkoholu se projevují odvykací příznaky, alkohol už nepřináší euforické pocity, ale je potřeba, aby se alkoholik necítil zle.
  4. Konečné stádium – alkohol vítězí. Alkoholik pije cokoli, v čem je alkohol. Bez něj nezvládá fungovat.

TIP: Jak překonat sociální úzkost

Jak se dostat ze závislosti na alkoholu

Když do někoho, kdo je závislý, jen ryjeme a říkáme, že má přestat, neříkáme mu nic nového. Tito lidé to vědí a často si to mysleli, už když s pitím začínali. Necítili se dostatečně šťastně, radostně, spokojeně, milovaně, necítili lásku, naopak. Z toho zoufalství hledali cestu ven.

Jak pomoci závislému člověku

Závislý člověk trpí psychickou i fyzickou závislostí. Hodně lidí si myslí, že silou, která potlačí fyzickou závislost, daného člověka osvobodí. Jenže fyzická závislost je jen část problému a její potlačení neřeší příčinu. Jak tedy můžeme pomoci závislému člověku tak, aby mu to opravdu bylo ku prospěchu?

Jak a proč vznikají? Paradox propadu. Jak z toho ven?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
  1. Pochopení: Ze všeho nejdůležitější je pochopení, že každý z nás má právo cítit se dobře. Bohužel nás to nikdo neučí, od malička jsme vedeni k tomu, abychom dávali přednost potřebám druhých. Jenže nic není důležitější než náš vlastní pocit pohody. Proto bych chtěla zdůraznit, že určitá zdravá míra „sobeckosti“ je v pořádku. Každý z nás má právo zvolit si cestu, která mu přináší dobrý pocit, a je důležité tuto volbu respektovat.
  2. Přijetí: Závislý člověk potřebuje cítit, že na něm lze něco ocenit a bezpodmínečně přijmout. Že nemusí přestat, abyste ho měli rádi. Když se to začne dít, uvěří tomu a ucítí vaši vibraci. Pak vám začne naslouchat, protože jeho vibrace se s tou vaší začne ladit. Najděte cokoliv, co mu udělá radost, v čem by se mohl cítit lépe, a zkuste ho k tomu dovést. K myšlenkám a pocitům, aby on sám ze sebe měl lepší pocit.

Když dotyčný člověk v závislosti nachází jedinou světlou chvíli, a vy mu ji chcete vzít, je to pro něj obrovská rána. Pokud po něm navíc chcete, aby s tím okamžitě přestal, a ještě mu vyhrožujete, že mu nepomůžete, odejdete a nepodpoříte ho, cítí se, jako by selhal na celé čáře. Vrací se tak zpět na začátek, kdy hledal únik v alkoholu.

Chování alkoholika nevolá po kritice, ale po bezpodmínečném přijetí a lásce, která léčí zraněné nitro.
Chování alkoholika nevolá po kritice, ale po bezpodmínečném přijetí a lásce, která léčí zraněné nitro.

Láska jako odpověď

Láska je odpověď. Neříkám, že se máte nechat v akutní fázi závislosti osočovat nebo že se máte nechat mlátit nebo si nadávat. Ten společný prostor můžete opustit a snažit se pomáhat zvenku, pokud o to ten člověk bude stát.

Co si z toho vzít

Pokud chcete pomoct sobě i druhým, otočte to. V jakékoliv situaci se naučte soustředit sami na sebe a zeptejte se, při čem se cítíte dobře a co pro to můžete udělat. Potom se zvýší vaše energetické pole a ovlivníte pozitivně i vaše okolí.

Člověk, který je v závislosti a má pocit, že mu ta látka něco dává, je hluchý k tomu, když mu budete říkat, aby přestal. Čím lépe se budou závislí lidé cítit i bez alkoholu, tím méně ho budou vyhledávat.

Kdo je autorka?

Barbora Englischová

Barbora Englischová

Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.

Vytváří specifické fungující metodyonline programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *