Pokud jste otevřeli tento článek s cílem zhubnout, pak vám prozradím tajemství hned v úvodu. Klíčem k vysněné váze není hladovění, počítání kalorií, odpírání si a nadměrné cvičení, ale je to sebeláska a sebepřijetí. V moment, kdy změníme pohled sami na sebe z negativního a kritického, začnou se dít zázraky.
Důvody, pro napsání tohoto článku, jsou dva:
Nevíte, co si představit pod tou sebeláskou? Sebeláska je pozitivní a láskyplný vztah člověka k sobě samému. Znamená to přijímat a respektovat své vlastní hodnoty, potřeby a pocity, a to bez podmínek nebo neustálé kritiky. Znamená to také milovat, to jak vypadáme včetně těch pár kil navíc, vrásek na čele či striích na stehnech.
Nepleťte si sebelásku se sobeckostí či narcismem. Spíše jde o to, abychom si vážili sami sebe a byli sami se sebou šťastní, takoví jací jsme. Pokud vás téma sebelásky zajímá blíže, můžete si přečíst můj článek Sebeláska: Jak se mít rád krok za krokem.
Vzhledem k tomu, že jsem i certifikovaná výživová poradkyně a mám dlouholeté zkušenosti s desítkami lidí, věřím, že moje slova padnou na úrodnou půdu i u skeptiků, kteří by jinak moje psaní šmahem odsoudili.
Vzpomínám si na jednu klientku, která od dvaceti let až zhruba do čtyřiceti, s různě dlouhými pauzami hubla. Omezovala se v jídle, chodila cvičit, polykala potravinové doplňky a pořád si připadala tlustá. Její život nebyl o etapě, kterou dvacet let žila, ale o představě, kterou bude žít AŽ ZHUBNE. Znáte to?
To, co vám opravdu pomůže vymanit se z nekonečného koloběhu “až” je právě sebeláska. Ta je zároveň i klíčem ke zdravému hubnutí. Avšak svůj negativní přístup, nezdravé návyky, způsob stravování a fyzickou aktivitu můžeme změnit až ve chvíli:
Když přijmeme, že svůj život prožijeme pouze v jednom a tom svém těle, můžeme ho začít mít rádi.
Sebeláska se pak projeví i na vzhledu našeho těla. Při hubnutí není nejdůležitější jídlo samotné ani denní režim, ale sebepoznání, sebepřijetí a sebeláska. Jen pozitivní přístup může vést k pozitivním změnám.
TIP: Chcete se naučit myslet pozitivně? Mohl by se vám líbit můj rychlokurz Zastav negativní myšlenky.
Nedostatek sebelásky souvisí s nízkým sebevědomím, kdy názory ostatních stavíme nad své vlastní. Nepřihlížíme ke svým názorům, myšlenkám a emocím, stejně jako k signálům vlastního těla, což nám jen škodí. To může vést k nezdravým návykům a problémům s váhou. Sebeláska a sebepřijetí mohou pomoci posílit sebevědomí a vést ke zdravějšímu životnímu stylu.
Mohlo by vás zajímat: 3 tipy, jak si zvýšit sebevědomí
Při své praxi výživového poradenství jsem zjistila, že v udržení dosažené váhy nehraje roli pouze to, zda člověk dodržuje nebo nedodržuje v následujících měsících předepsaný dril. Dlouhodobý úspěch ve snižování hmotnosti a následného udržení váhy je úzce spojeno se sebepřijetím, sebeláskou a sebevědomím.
Mějte na vědomí, že pro hubnutí jsou naprosto klíčové dva zásadní body:
Dále jsem pro vás sepsala 10 tipů, jak zhubnout s láskou k sobě:
V rámci hubnutí se to může zdát kontraproduktivní, ale vaše tělo potřebuje opravdu všechno. Potřebuje bílkoviny, tuky, sacharidy i vlákninu. Nic nevynechávejte a udržujte si zdravý vztah k jídlu. Hubněte zdravě s mírným kalorickým deficitem a netrapte se extrémy.
Místo chytrých knih, odborníků a kritiků kolem vás naslouchejte svému tělu. Jen vy sami víte, co vám dělá dobře a čeho chcete dosáhnout. Neignorujte svůj vnitřní hlas.
Pokud vás honí mlsná nebo si chcete dát skleničku, směle do toho. Neodpírejte si malá potěšení a nesnažte se o dokonalost. Důležité je držet se pravidla “všeho s mírou”.
Nesnášíte běhat? Pak to nedělejte. Najděte si takový pohyb, který budete milovat a bude vám dělat dobře. Pohyb, na který se budete těšit, a který vám přinese radost a lepší pocit sama ze sebe.
Je důležité se naučit pracovat se svými emocemi. Spousta lidí při návalech emocí se buďto přejídá nebo hladoví. Ani jedno není správné. Zkuste najít jiné způsoby, jak se vypořádat se stresem či vztekem.
Pokud se v nějaké situaci necítíte dobře nebo něco opravdu nechcete, naučte se říkat ne.
Zamyslete se. To, jak o sobě a svém tělu ošklivě mluvíte – řekli byste to samé o své kamarádce? Pravděpodobně neřekli. Představte si, že vaše tělo i vy samotní jste svým přítelem a neříkejte o něm ošklivé věci. Naučte se, se mít rádi takoví, jací jste. Protože vy, narozdíl od ostatních, nikam nepůjdete. Vy se svým tělem budete do konce života.
Každý potřebuje lásku, péči a pozornost. Tak proč ji nevěnovat sama sobě? Starejte se o sebe, travte čas sami se sebou, odpočiňte si. Najděte si koníček, který můžete dělat jen sami se sebou.
Pokud nejde hubnutí podle vašich představ nebo jste moc unavení jít běhat a ten den vynácháte, je to úplně v pořádku. Netrestejte se za to a nemějte výčitky svědomí.
Co se hubnutí týče, je důležité si uvědomit, že nový životní styl nestačí přijmout pouze na měsíc a pak se vrátit do starých kolejí. Musíte ho přijmout na celý život.
Mohlo by vás zajímat: 23 jednoduchých kroků, jak si změnit život k lepšímu.
se začnou dít obrovské věci. A vážně nebude až tak záležet na tom, zda si odškrtnete v diáři 5 km běhu nebo si dáte u babičky svíčkovou. Ve chvíli, kdy investujete čas a soustředěnou pozornost na sebe sama a začnete na sobě pracovat, dokážete mnohem víc, než jen shodit přebytečná kila.
Budete zvládat veškeré životní situace s nadhledem. Nebudete otrokem emocí, které ve vás vyvolávalo okolí a činy ostatních lidí. Nebudete se hroutit, když vám něco nepůjde. Budete vědět, že z každé chyby čerpáte zkušenost. A budete projevovat vděk za to, co se vám povede. A to je důkaz, že se posouváte dopředu. Chcete-li, najděte inspiraci v mém příběhu.
A pokud se po vědomé cestě už pohybujete a chcete se naladit na další prospěšný den hned po ránu,
TADY NAJDETE MEDITAČNÍ RITUÁL ZDARMASebeláska je pozitivní postoj k sobě samému, který zahrnuje přijetí vlastních hodnot, potřeb a pocitů. Jde o péči o své fyzické, emocionální a duševní zdraví a vytváření zdravých hranic.
Sebeláska je klíčem k rozumnému hubnutí, protože nám pomáhá přijmout a respektovat své tělo takové, jaké je. To vede k zdravějšímu přístupu ke stravování a tělesné aktivitě, bez přehnaných omezení a sebekritiky.
Ano, sebeláska může pozitivně ovlivnit vaše fyzické zdraví tím, že vás motivuje k péči o své tělo a duši. Pomáhá předcházet extrémním dietám a nezdravým praktikám a podporuje udržitelný a vyvážený životní styl.
Začněte tím, že přijmete své tělo takové, jaké je. Nezavírejte oči před svými pocity, ani těmi negativními. Snažte se pochopit vnitřní důvody, které vás přivedly k současnému stavu, a pracujte na odstranění bloků, které vám brání posunout se k lepšímu životu.
Praktikujte sebekritiku a sebepřijetí.
Vytvářejte a dodržujte zdravé hranice.
Pečujte o své tělo prostřednictvím vyvážené stravy a pravidelné fyzické aktivity.
Hledejte aktivity a vztahy, které vás naplňují a podporují vaše blaho.
Pracujte na pozitivním myšlení a redukci negativního vnitřního dialogu.
Ne, sebeláska není sobectví. Sobectví znamená jednat na úkor ostatních, zatímco sebeláska je o péči a respektu k sobě samému, což umožňuje být šťastnější a efektivnější i ve vztazích s ostatními.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.