To nejdůležitější, co nás napadne jako nutnost, pokud má náš partnerský vztah vydržet, bývá láska a vzájemné porozumění. Jenže, pod tato slova lze schovat tolik věcí.
Pojďme se podívat na to, kdy má smysl porozumění zapojovat do naší love story a kdy ho vytahujeme ve chvíli, kdy už je to zbytečné.
Ostatně, pamatujete na tu rostlinu v květináči, která vám neplánovaně uschla? Někdy jste ji prostě s povzdechem vyklopili do koše a jindy jste ji zalévali do zemdlení s nadějí, že se ještě chytne. Ale nic. Přesně k tomu lze připodobnit naše vztahy.
Proč věnujeme tolik času zbytečným dohadům? Vracíme si skrze výčitky hloupé údery? A proč jsou hloupé?
Každý z nás v určitém věku přestává růst fyzicky, o to víc je markantní růst psychický. Každá překážka přináší zkušenost… Naše partnerství jsou na tom stejně. Chceme-li, aby se náš vztah vyvíjel směrem dopředu, je nutné, aby se oba zúčastnění v něm, chtěli učit ze svých chyb, karambolů a přešlapů.
Když náš svazek funguje, vyvíjíme se mnohem rychleji. Učíme se jeden od druhého, inspirujeme se a vybízíme se k novým zážitkům a činnostem. Také si utváříme společnou síť záchrany, když jeden upadne, druhý mu pomůže na nohy.
Pamatujme si zásadní věc, stejně jako jsou důležité věci, které děláme spolu jsou důležité i věci, které rozvíjíme každý sám.
Naše odlišnost je jako špetka pepře v jinak fádním pokrmu.
Chceme-li náš společný vztah obohacovat, je nutné a přínosné do něj vzájemně nosit odlišnosti, které nás nutí k jinému pohledu na věc nebo k přijetí možnosti, že náš názor nemusí být jediný správný.
Co vám se může zdát samozřejmé, druhého nemusí ani napadnout. Přijměte to jako realitu. Pamatujme si, že pokud se cítíme špatně a máme nějaké specifické potřeby (klid, odpočinek, touhu sdílet problém atd.) musí o tom partner vědět.
Vážně nestačí vzdychat s očekáváním, že to, co potřebujeme právě teď, druhému dojde.
A pokud nedojde, dobrat se přes výčitky a následnou hádku až k tiché domácnosti s nábojem minového pole.
Komunikace o potřebách je základ.
Jedna z dohod v knize od Dona Miguela Ruize zní: DĚLEJTE VŠE TAK, JAK NEJLÉPE DOVEDETE. A co to má společného s výčitkami? Mnohé.
Znám spoustu dvojic, které tráví mnoho a mnoho zbytečného času tím, že si při dohadech vyčítají, co kdo udělal špatně. Je to svým způsobem úsměvné! Víte proč?
Každý z nás dělá každý den něco ,,špatně“. Nebo, chcete-li, dobře, poněvadž v ten okamžik jsme o tom přesvědčeni. O pár hodin později, o pár dní později, za měsíc nebo rok vidíme, že to šlo udělat jinak, lépe. JENŽE TO JE NORMÁLNÍ.
Neustále se vyvíjíme, něco se učíme a sbíráme zkušenosti.
Víte kdo nedělá chyby? Ten, kdo nikdy nic nezkusil.
Tudíž pamatujme na to, že náš partner není od toho, abychom mu vyčítali jeho chyby a přešlapy. Ty existují, aby se posouval dál. Když něco vyjde – je to úspěch. Když něco nevyjde – je to zkušenost.
Nejhodnotnějším darem, který můžete jinému člověku věnovat je ČAS. Dokud jsme ochotni trávit čas s druhým v plném soustředění, dáváme mu pozornost. Nic prospěšnějšího pro fungující partnerství nenajdete.
Peníze, dárky, dokonce ani celodenní přítomnost bez vědomé pozornosti (například s mobilem v ruce nebo s očima přilepenýma na obrazovku televize) nenahradí pár hodin, které druhému věnujete naplno.
Fungující partnerství neznamená fakt, že potkáte dokonalého prince na bílém koni. Fungující a prospěšné partnerství znamená fakt, že najdete člověka, který má chyby a je v očích jiných leckdy obyčejný, ale něčím se přece jenom odlišuje…
MÁ CHUŤ PRACOVAT NA FUNGUJÍCÍM PARTNERSTVÍ.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.