[ROZHOVOR] – Tomáš Jarolím: ,,Duchovní síla je můj smysl života.“

Nevyhýbá se očnímu kontaktu, stisk ruky je pevný a na otázky odpovídal s obrovským zápalem pro věc. Kromě dalšího úspěšného projektu, na kterém se podílí jsem se zajímala o jeho duchovní cestu.

Miluje meditace, je věřící, prošel si jógovým obdobím, navštěvuje čajovny. Plné pracovní nasazení hraničící s posedlostí vyvažuje občasným únikem do samoty, kde sbírá sílu na další vyčerpávající běh.

Pokud jste duší specialista, pak se rozhodně specializujte. Tak budete dělat nejlépe, co děláte. Pokud děláte více věcí se stejným zápalem a cítíte, že tak je to správně prostě nic neměňte.

Přijměte svou různorodou vášeň, následujte svou zvědavost, vstupujte do neznámých krajin. Přijetí svého vnitřního nastavení vede ke šťastnějšímu, opravdovějšímu životu.

 

TOMÁŠ JAROLÍM, nar. 21.5.1969

  • Bývalý politik. Místopředseda Věcí veřejných.
  • Aktivista, předseda občanských sdružení a nezávislý zastupitel v Teplicích.
  • Profesinální hudebník, ex baskytarista skupiny Motorband, nyní baskytarista skupiny HLAHOL
  • Vydavatel časopisu Krajský Express, zaměřeného na korupční kauzy.
  • Jednatel společnosti VisitTeplice.

 

1, Tomáši, čemu v životě přikládáš velkou váhu?

Smyslem života je za posledních více jak třicet let na prvním místě něco, co by někdo mohl klidně nazvat Duchovní síla. Součástí toho je i víra.

A pro někoho, kdo nemá stejné hodnoty to můžu nazvat víra v lidi, v dobro, v sounáležitost a sdílení. V moudrost a klid, který nás přesahuje, ale taky prostupuje.

Někdo může mít pocit, že dnešní doba tomu nepřeje, ale já mám pocit, že to je otázka osobního vnitřního postoje jednotlivce a ne společnosti a doby.

2, Jak vznikla myšlenka otevřít společnost VisitTeplice?

Já v tom procesu nejsem důležitý, důležitá je motivace a okolnosti a hlavně skutky. Projekt VisitTeplice byl na začátku hlavně myšlenkou, jenž propojovala prosperitu města Teplice s jeho potenciálem v oblasti cestovního ruchu. Chtěl jsem jako zastupitel, aby tu iniciativu mělo v rukou město, ale nepotkal jsem se u vedení města s pochopením.

Nejprve jsem tedy první kroky realizoval prostřednictvím naší neziskovky a společenství, kterému jsem dal název Pracovní skupina pro cestovní ruch. Bylo to sice inspirující, ale v důsledku neefektivní. A tak jsem s kolegou udělal kroky pro klasický podnikatelský záměr. Přizvali jsme třetího partnera a začali intenzivní proces realizace VisitTeplice s.r.o. Ono se vlastně ukázalo, že je něco na myšlence primátora Kubery, tedy, že soukromník je efektivnější než instituce, a že to nemá dělat město, ale soukromá firma.

3, O čem bude váš projekt do budoucna?

O tom o čem byl od začátku a je i dnes, ale v mnohonásobně větší formě než dnes. O společnosti, která je stěžejním hráčem na trhu cestovního ruchu ve městě i v okrese. A jak se ukazuje za poslední rok i v celém Ústeckém kraji.

O zdroji prosperity pro region, který vychází z potenciálu infrastruktury turismu. nebyla to žádná vize ve formě snu, ale vycházela z něčeho, co bylo zdrojem ohromné prosperity a výjimečnosti našeho města  v osmnáctém a devatenáctém století. Jen napasováno na jinou dobu, jiný potenciál, nové technologie a trendy. V první řadě tu má být prosperující firma, která iniciuje potenciál i pro jiné, a část své prosperity věnuje i potřebným.

4, Co Tě překvapilo při realizaci projektu, ať už pozitivně nebo negativně?

Negativně asi nic. Překvapení je odraz nepřipravenosti. Ukázalo se, že naše odhady a plány a cesta jak je realizovat jsou dobře zvolené. Ukázalo se, že potenciál trhu a možnosti prostředí jsou opravdu nadstandardní.

Museli jsme snad jen přijmout fakt, že jedna věc je něco vymyslet a zrealizovat a druhá to dostat na trh, nabídnout a prodat.

Tady byla má představa idealističtější než realita trhu, a bude to trvat déle než jsem plánoval, ale to je tak vždy. Možná je to i tím, že se udělal ohromný kus práce za relativně krátkou dobu.

Před dvěma lety mohl turista v Teplicích zajít maximálně do muzea a do botanické zahrady. Dnes si otevřete náš web a nebo náš originální konfigurátor turistických tras a zjistíte, že jste ve výjimečné turistické destinaci.

Ten první rok byl opravdu o výrobě a tvorbě. Webové stránky v několika jazycích, luxusní turistické centrum, poutní místo, vyhlídková věž, turistický vláček, Gallery-CAFÉ Beartholomeus, TOLSTOJ gallery- CAFÉ, systém průvodců, veletrhy. To jsou stovky jednotlivých realizačních kroků, malých i velkých.

A hlavně aktivizovat lidské zdroje a práce s týmem. Společnost se založila na konci září 2016 a v únoru už fungoval web, otevíralo se turistické centrum, v dubnu jezdil vláček a v květnu se otevřela vyhlídková věž. On rok 2017 byl plný intenzivní a tvrdé práce a zato bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří se na tom podílejí. Takže mne nepřekvapilo nic a těšilo snad vše.

5, Jaké máte aktuální novinky na letošní jaro a léto?

Letošní novinkou bude nový prostor malé galerie a kavárny v areálu teplického zámku. Je to součástí projektu, který inicioval hejtman Bubeníček a na kterém se podílí i teplické regionální muzeum tím, jak nám vycházejí vstříc. Respektive jak vidí vedení této instituce možnosti města ve stejné vizi růstu a prosperity právě v návaznosti na turismus. Vidí to stejně jako naše společnost a tak připravuje vlastí a výborné projekty, na které ty naše navazují.

Jinak se již otevřela v pravidelném režimu Gallery-CAFÉ Bartholomeus, kde jsou nádherné stálé expozice a také výjimečná kavárna. V neposlední řadě pak koncertní a výstavní prostor pro umělce.

To nejdůležitější co nás čeká je obchod. Cíl přivézt nové turisty a návštěvníky do města. Respektive nejen je, protože náš potenciál začínají využívat i obchodní společnosti v regionu a v kraji. Ty v rámci svých obchodních aktivit musejí často připravovat volnočasový program pro své hosty, obchodní partnery a nebo klienty. Najednou zjišťují, že to není legrace, a že jejich partner nebo klient, kterého pomyslně dostaneme do rukou, je spokojenější A to je vždy dobré pro obchod.

Děláme v tomto ohledu luxusní práci na klíč. Když spokojený klient z Indie, Finska, USA, Ruska, vlastně odkudkoliv, zažije svůj vlastní nový a zajímavý příběh, pak mu dá smysl naše moto „Město císařů a králů, město tisíce příběhů. Takže 2018 bude určitě plný novinek zejména v pestrosti nabízených služeb .

6, Vaše vize na rok dopředu, plánování tradic?

Vize na rok dopředu je spojená s rozrůstáním se i do jiných měst v kraji a to tam, kde o nás a naší vizi mají zájem. To však zatím nebudu prozrazovat. A tak jako byl první rok rokem tvorby a letošní rok je rokem obchodu, pak bezesporu příští rok bude rokem kvality. Nejen naší společnosti, ale celého zdejšího trhu a partnerů a vlastně doufám, že celé společnosti a prostředí.

Když se idea výjimečného města, kterým Teplice jako nejstarší lázně ve střední Evropě opravdu jsou, když se tato idea ujme a poroste, pak určitě přinese nebývalou prosperitu a růst. Přinese bohatství ve všech jeho podobách.

Nejen hmotných v přísunu peněz, které tu utratí turisté, ale zejména bohatství v kvalitě prostředí a aktivním životě. Přinese vzdělanost a kulturu, růst toho všeho. V důsledku pak vzdělané a spokojené obyvatele a zejména ty z mladé generace.

7, Do nedávna jste sídlili v Dlouhé ulici, nyní jste se rozrostli o další prostory? Stejným tempem budete rozšiřovat i vaše aktivity?

Nové prostory kancelářské proto, že se komplexně rozrůstáme. Nové aktivity proto, poněvadž ještě dlouho bude trvat, než vytěžíme i jen polovinu z toho, co na nabízí potenciál místa jako jsou Teplice. Nejen jeho historie, ale zejména potenciál šikovných lidí, kteří zde žijí.

Pokud má růst vytvářet bohatství, a opravdu nemyslím jen to hmotné, pak to musí být spojeno s tvořivostí a tvorbou lidí. Ideu, vizi a sen spojí jen lidská práce. Proto mám rád tvořivé lidi.

8, V čem Tebe osobně Visit naplňuje a překvapuje?

Já mám rád lidi. Nedávno jsem byl součástí velkého příběhu. Natočil se a promítal v kinech krásný film o hudební skupině Motorband, kde jsem hrál. Ohromný muzikantský i lidské příběh spojený i s naším městem.

Tam jsem si hodně uvědomil, jak výjimečné místo to je, jak inspirativní a motivující prostředí je okolo nás. A taky to, že pokud bych to prožil ještě jednou, pak bych si víc užil lidské společenství, které v tom příběhu bylo. Kamarády a známé, se kterými jsem to prožíval.

Tak mi i došlo, že si chci užít i společností okolo příběhu VisitTeplice. Uvědomuju si, že jsme parádní parta lidí, kteří jsou srdcem naší společnosti i celé její ideje. A jsme tedy u něčeho, co se rodí a roste a může být zásadní nejen pro nás, ale i pro daleko širší společenství a místo.

9, Z čeho jsi měl za poslední rok největší radost?

Z práce určitě. Nejen z té ve Visitu, ale hlavně v naší neziskovce European Initiatory Institute, která dělá zajímavé projekty.  Oficiálně jí sice vedu já, ale intenzitou práce fakticky hlavně moje přítelkyně které je pilířem těch aktivit a před kterou tímto hluboce smekám.

Zaměstnáváme děti z dětských domovů a připravujeme je do pracovního procesu v projektu P.I.P. ŠALAMOUN. Pomáháme desítkám lidí ve finanční tísni, zejména formou osobních bankrotů, které děláme zdarma v projektu P.I.P SAMUEL. I pár dalších podobných a smysluplných projektů opravdové pomoci.

To mi dělá opravdu velkou radost. A taky dcera, která studuje už z dosahu rodičů fotku a film mi dělá velkou radost.

No a ta největší radost je pro mne samozřejmě ona Radost s velkým R, ale tomu porozumí jen ti, kteří vnímají v životě i jistý duchovní rozměr.

10, Co Tobě málokdo ví?

To nevím. Pravda je, že můj život je docela pestrý a zasahoval v širokém spektru od politiky, sportu, kultury, duchovního života, jógy až po podnikání, dobročinnost a dobrovolnictví, nebo velice intenzivní rodinný život.

A tak lidi, kteří mne znají z jednoho z těchto spekter často překvapovalo a překvapuje, že jsem intenzivně fungoval i v jiných oblastech. Pak mají často pocit, že o mne něco neví.

Popravdě mne, ale moc netrápí to, co lidé o mě nevědí, nebo co si o mne myslí. Na to už mám přeci jen ledacos za sebou. Rozhodně málokdo, ale o mne ví, z okruhu mých blízkých, kamarádů, rodiny a spolupracovníků, jak moc si jich vážím a mám je rád.

Děkuji za rozhovor.

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů