Nanny aneb Můj příběh o hlídací víle dechu u čerstvě narozeného skřítka

Když jsem čekala první dítě, dost jsem v pořizování výbavičky a věcí pro čerstvě narozené miminko, tápala. Dnešní doba je synonymem materiálního zajištění, a to bohužel ve všech směrech. A tak se na mě ze všech stran valily nevyžádané rady, co vše budu ,,určitě“ potřebovat.

polo

Odolávala jsem statečně, ale lhát vám nebudu. I tak jsem pořídila pár naprostých zbytečností, které mi ležely půl roku doma a potom bez známek používání putovaly dál. Kdybych byla hodně striktní, asi není nic, kromě máminy náruče, jejího broukání a nalitého prsu, co by miminko v prvních týdnech až tak postrádalo.

Ale žijeme ve 21. století. Ptáte se mě (i když víte o mé fascinaci minimalismem a znáte můj vztah k materiálním blbostem), na které věci jsem nedala dopustit po narození synka já.

Přemýšlela jsem poctivě. A došlo mi, že pokud nechci sepisovat ,,prázdný reklamní seznam“, kterých je na internetu nepočítaně, budu muset otevřít mojí další tajnou komnatu.

Protože věc, která v mých očích hraje prim, se váže k velmi niterné příhodě, kterou žádná čerstvá maminka nechce zažít.

Na rovinu, když jsem neměla děti, byla jsem k monitoru dechu trochu skeptická. Víte jak, výmyslů aktuální doby je tolik, že jsem zaujala i v tomto případě postoj typu: ,, Neexistoval ještě pár let dozadu a nikdo ho nepostrádal.“

A zařadila ho na seznam zbytečností, které s pomocí vydařené reklamní kampaně vytahují lidem z peněženek tisíce.

Potom mě ještě jako těhotnou, jedna příležitost zavála do rodiny, kde se narodila předčasně narozená holčička. Dívala jsem se na to křehké stvoření a vnímala blikající světýlko, které hlásilo, že miminko dýchá. Ve spánku vypadala jako maličká panenka. Když mi maminka holčičky vyprávěla s pokorou v hlase, jak je za pomoc monitoru dechu vděčná, protože se konečně bez obav v noci pár hodin vyspí, přišlo mi to značně přehnané.

Ale byla jsem prvorodička a o pár týdnů později jsem si monitor dechu objednala.

Sice jsem měla trochu výčitky svědomí, ale tak nějak jsem si řekla, že podcenit nechci nic a po porodu, když nebudu monitor využívat ho daruji do kojeneckého ústavu nebo do jiného zařízení, kde pečují o čerstvě narozené děti.

OBRÁZEK 3

Dnes si říkám, jak často má člověk oči zavřené, když se ho situace netýká… a jak je snadné dospět k odsudkům, když nechodíme v něčích botách…

Porodila jsem v listopadu 2015. Syn se narodil při přirozeném porodu v centru aktivního porodu poměrně rychle, jen o pár týdnů dřív. Ale byl zdravý a mohli jsme odejít normálně domů.

Už první noc jsem pochopila slova té maminky, která mi přišla tenkrát značně přehnaná. Doma jsme byli sami a já první noc trávila u postýlky pozorováním toho malého zázraku. Monitor dechu jsem zapnutý měla.

Jak ubíhala noc za nocí a týden za týdnem, trochu jsem se uklidnila a začala si synka opravdově užívat. I když na pozadí mojí mysli strach o něj samozřejmě dominoval, což mi došlo až mnohem později, když jsem se snažila rozklíčovat z vědomého hlediska PROČ SE TO STALO.

ÚNOR 2016, čas těsně nad ránem

Ozval se ostrý alarm. Vymrštila jsem se z postele a zvedla synka do vzduchu, nic. Jemně jsem s ním zatřásla, nic. Znovu, nic. Potom najednou syn zalapal po dechu a začal dýchat.

UJN

Volala jsem na pohotovost, zkontrolovala podle telefonických pokynů, zda je vše v pořádku a potom jsme vyrazili do nemocnice, kde následovala několikadenní hospitalizace na dětském oddělení JIP. Následovala vyšetření srdce, dechové činnosti a pozorování.

Když nás propustili domů, byla jsem šťastná a plná pokory zároveň.

OBRÁZEK 1

Byl to nejhorší okamžik mého života od porodu synka.

Na náhlé úmrtí kojenců zemře v České republice v průměru 25 dětí ročně. Je to jedna z nejčastějších příčin úmrtí dětí do jednoho roku.

Monitor dechu snímá dýchací pohyby u dětí, pokud se 20 vteřin nenadechnou, spustí se zvukový signál. Monitor dechu vás na výpadek dechu upozorní včas, aby byla možná případná okamžitá resuscitace. Většinou však stačí s dítětem zatřást – jakmile se vzbudí, samo se nadechne.

KI

Jde o to, že centrum zodpovědné za dýchání nemusí být ještě u miminek zralé a dítě se zkrátka ,,zapomene“ nadechnout. 

Na rovinu, tato příhoda ve mě byla dlouhé měsíce a monitor dechu považuji od toho dne za nejlepší investici mého života. Neriskujte maminky. Jde o nejlepší hlídací chůvu na světě.

Z mého pohledu, i kdyby mělo miminko jezdit v kočárku po třech dětech, nosit dupačky s nevypratelným flekem a muselo by oželet jiné ,,vymoženosti“, monitor dechu bych si pořídila vždycky. Jde o jednorázovou investici a pokud si po 2 letech koupíte novou podložku, můžete monitor dechu používat i pro několik dětí narozených v řadě.

OBRÁZEK 2

Mohla jsem tady psát o martyriu s kočárkem nebo o přemýšlení, CO JE opravdu potřeba, co se kupuje z plezíru a co prostě jen ,,frčí“, a nebo o tom, co opravdu pomáhá. Zvolila jsme druhou možnost. Všem čerstvým i budoucím maminkám přeji klidné noci.

A pokud na vás tíha samoty doléhá v těhotenství nebo po porodu víc, než kdy jindy, stáhněte si zdarma eBook SAMA S MIMINKEM aneb JAK NAJÍT KLÍČ K ÚSMĚVU, který má potenciál změnit váš pohled na věc:

STAČÍ KLIKNOUT NA TLAČÍTKO:

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře
  1. Jana napsal:

    Baru, úplne súhlasím. My sme tento monitor mali pri oboch deťoch a určite odporúčam. Tiež sa nám stalo, že sa zapol, ale chvala Bohu, dieťa sa potom nadýchlo. Bol to šok, ale som rada, že sme mali monitor. Oni si ani nejak veľkú reklamu nerobia (ako hračkárske firmy a iné blbosti). Za nás určite vhodná investícia.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů