Když odejde někdo blízký, svět se zdá být najednou jiný. Bolest, kterou cítíme, je nesmírně silná. Často si proto říkáme, jak to vůbec zvládneme a kdy už bude lépe. Téma smrti buď obcházíme a utíkáme od něj, nebo ho naopak chceme pochopit do hloubky. V obou případech máme společnou potřebu – najít způsob, jak se s ní vyrovnat, pochopit ji, uklidnit své nitro a pocítit úlevu. Jak dlouho trvá smutek po zemřelém a jak to zvládnout?
V první řadě si zkuste uvědomit jednu zásadní věc: smrt není zánik, smrt je přeměna. Již na starých náhrobcích najdeme nápisy „Vita mutatur, non tollitur“, které v překladu znamenají, že život nebude zničený, ale přeměněný. Ani vědci v dnešní době nejsou schopni popsat, kde se energie bere, ani odkud k nám přichází. Život nelze vědecky popsat. Stejně tak nelze popsat vědomí. Jenže vědomí je velmi důležitý kousek živoucí bytosti, které říkáme člověk.
Naše tělo je živý organismus založený na přeměně hmoty. Po smrti se opět přeměnou rozpadne na malé částečky. Největší vědecké instituce nejsou schopné vysvětlit jasný fakt, a to, že svět je plný živoucích organismů, ale život nemizí, přeměňuje se. Je to neustálý koloběh přeměny živoucí energie.
To znamená, že vědomí tady bylo ještě před naší existencí a bude tady i dlouho poté. Pochází z čistého duševního světa a putuje po duchovních sférách. V určité chvíli může vstoupit do lidského těla a může během pozemského života odložit díl svého zatížení. Pokud se mu to povede, pokračuje v cestě zpátky domů.
Život na naší planetě chápejme jako mezistanici cesty vědomí, která se snaží prostřednictvím duchovního vývoje najít svoji původní čistotu a sílu. Veškeré životní projevy každého z nás mají původ ve vědomí. Skrze něj je tělo oživeno a skrze něj se stáváme tím, čím jsme.
TIP: Pokud vás povídání o smrti a proměně zajímá více, napsala jsem na to samostatný článek.
Truchlení je přirozená reakce člověka na ztrátu někoho významného. Není to nemoc, ale aktivní proces vyrovnávání se s novou situací, kdy se pozůstalý musí naučit žít bez milovaného člověka. I když je smrt blízkých hlavně emocionální záležitost, kdy většina z nás cítí smutek, vztek, zármutek, pocit viny a hlavně strach, můžeme cítit i fyzické příznaky zármutku jako únavu, nevolnost, změnu tělesné hmotnosti, špatný spánek nebo zkrátka bolest.
Truchlení zasahuje do všech rovin našeho života. Každý truchlí svým vlastním způsobem a individuální je i doba, jak dlouho bude toto období trvat. Proto nelze jednoznačně říci, jak dlouho trvá smutek po zemřelém.
TIP: Depka aneb co dělat, když na vás přijde krize
Zármutek může mít komplexní podobu a zasahuje celého člověka, proto je důležité si co nejdříve uvědomit, co smrt blízkého skutečně představuje. Jaké má smutek a zármutek projevy?
Tělesné projevy zármutku :
Psychické a emocionální dopady zármutku:
Duchovní krize:
Dopad na vztahy:
Celý proces, jak se vyrovnat se smrtí blízkého člověka, má několik fází, kterými si lidé procházejí. Podle toho, kdy fázemi projdou, záleží i jak dlouho trvá smutek po zemřelém. Je to zcela normální a přirozené.
TIP: Vnímáte, že je čas něco změnit? Chcete žít vědomý život a pracovat na sobě? Přidejte se do online kurzu Moje akademie štěstí. Naučíte se, jak profitovat ze změny, přetransformovat zažité destruktivní vzorce v mysli, zbavit se strachu a obav a získáte díky tomu naplněný a prospěšný život.
Na otázku, jak dlouho trvá smutek po zemřelém, neexistuje jednoznačná odpověď. Doba truchlení je individuální a závisí na tom, jaký jste měli se zemřelým vztah, zda zemřel náhle, v jaké jste životní situaci a podobně. Podle odborníků může truchlení trvat jeden až čtyři roky.
Průměrně se uvádí, že první rok je nejintenzivnější, zatímco ve druhém roce už je většina pozůstalých schopna fungovat normálně. Z praxe však víme, že někteří lidé vnímají druhý rok jako nejtěžší, protože v prvním roce často cítili pouze otupělost, zatímco plné uvědomění skutečnosti přišlo až později.
TIP: Inspirace duše aneb jak si udržet prospěšné emoční nastavení
Na závěr mám pro vás několik srdečných rad, jak celé tohle období zvládnout, na co se zaměřit a co pomáhá.
Pamatujte si, že smutek je většinou sebelítost. Prozkoumejte své nitro a položte si otázku: „Opravdu se neutápím v sebelítosti?“, „Opravdu mám pocit, že tam, na druhém břehu, musí být hůř?“ Je velmi těžké si přiznat, že veškerá bolest, kterou cítíme, se týká nás, a vědomí našeho blízkého se má již mnohem lépe, než když bylo tady.
TIP: Sebeláska a sebepřijetí: 5 největších zabijáků, které je ničí
Správně byste měli věnovat každému vědomí, které je na odchodu do jiné sféry, lásku a sílu na jeho cestě domů spolu s láskyplnými myšlenkami. Místo pláče a smutku pošlete svému blízkému světlo, lásku a požehnání na jeho další cestu.
Mnoho lidí žije v tom, že pozemský život je o užívání. Jenže lidský pozemský život je o výuce. Každý člověk by měl vědět, že je zde proto, aby se vyvíjelo jeho vědomí, zvyšovala se jeho laskavost a pomoc ostatním. Každá zkouška, kterou dostanete, včetně ztráty blízkého, má důvod pro váš duševní vývoj.
TIP: Existuje osud? Roztrhej scénář vlastního života
Je přece tak snadné zůstat a utápět se v bolesti. Mnohem těžší je přijmout fakt, že s námi tato událost otřásla proto, aby nás někam posunula. Každá neblahá událost v našem pozemském životě je další zkouškou.
Když se po této zkušenosti smrti blízkého vrátíte k realitě ztráty, nezadržujte emoce v sobě. Každý truchlí jinak. Někdo pláče, jiný se zavře do sebe, další potřebuje mluvit. Všechny tyto způsoby jsou v pořádku. Důležité je nechat smutek odejít, ať už má jakoukoliv formu.
TIP: 7 tipů, jak mít radost ze života
Truchlení je přirozený proces, kterého se nemusíte bát. Je to cesta, kterou musíte projít, abyste se dostali k novému chápání života a smrti. Buďte k sobě laskaví, dopřejte si čas a pamatujte, nejste v tom sami. Každá zkouška, kterou dostanete, má důvod pro váš vnitřní vývoj. Důležité je, jak se k ní postavíte a co si z ní vezmete. Když projdete truchlením s otevřeným srdcem, můžete z něj vzejít jako silnější a moudřejší lidé.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.