Je to paradox. Žijeme v době, která nám skýtá rozhodně větší volnost a svobodu k sebevyjádření, než bylo zvykem ještě před pár lety. Přesto si mnoho z nás o šťastném a naplněném životě pouze tajně sní. Trápíme se, zaplavují nás pocity vlastního selhání a nedostatečnosti a nevíme kudy kam.
Potácíme se ve škále svých pocitů, které zaplavují naši mysl v závislosti na vnějších podmínkách a nejsme schopni najít vnitřní stabilitu, která by naše emoce nenechala pustošit naše rozpoložení.
Těch scénářů, které prožíváme a jenž nás ve skrytu duše děsí, jsou desítky. Tak snad jen pro představu několik z nich:
Je až s podivem, kolik z nás se každý den zabývá neprospěšnými myšlenkami, které dokáží život velmi rychle poslat přesně tam, kam ho směrujeme – do neprospěšných končin.
Nacházíme se totiž v období, pro které je příznačná zásadní věc. Ve svém podvědomí si hýčkáme vzorce svých rodičů, prarodičů a ostatních osob, jejichž vliv na nás v dětství a dospívání byl markantní. A tak se podle jejich zažitých a nám předaných vzorců na nevědomé úrovni pěkně řídíme, ale tak nějak jsme nedomysleli, že my žijeme v naprosto odlišných životních podmínkách, než oni.
Proto se velmi často cítíme nejistě, máme strach vybočit se zajetých kolejí a snažíme se sami sebe logickými argumenty přesvědčit o tom, že by nám nic nemělo chybět.
Ano, ještě pár desítek let nazpátek stačilo k pocitu štěstí naplnit klišé, že máme solidní manželství, dobrou práci a co do úst. Ostatně v době, kdy svoboda zaváněla potížemi a mrak strachu se nad lidmi tak nějak vznášel stále, se většina lidí soustředila raději na to, co odklánělo jejich pozornost od negativních myšlenek.
Jenže nyní se nacházíme úplně v jiné době, situaci a též možnosti nelze porovnávat jako podle nějaké šablony, na kterou nemá čas vliv. Staré hodnoty, vzorce a šablony jsou přežité, nové se teprve pomalu vytvářejí a tak velmi obtížně hledáme svou cestu ke štěstí.
A tak naše vnitřní trápení roste.
Mnoho problémů a našich psychických stavů má dva původce. Strach a pocit viny. Buď si něco neustále vyčítáme a nebo se něčeho velmi často bojíme.
Snažíme se urputně ignorovat negativní a bolestné pocity, poněvadž se toužíme cítit jinak a čím víc na sebe tento tlak vyvíjíme, tím se cítíme samozřejmě hůř. Naše negativní pocity bychom si měli hýčkat. Poněvadž znamenají, že nám naše vnitřní a velmi citlivá navigace dává najevo, že jsme se odklonili od svého vyššího Já a něco je velmi špatně.
Ve chvíli, kdy dokážeme naše negativní pocity specifikovat, máme šanci si uvědomit, co nechceme. A z tohoto bodu se mnohem snadněji konkretizuje to, co v životě chceme. Ne to, co chtějí ostatní, rodiče, kamarádi, učitelé nebo zaměstnavatel, nýbrž to, co chceme my sami.
A s tím nám může pomoct kouč. Nebo mentor, váš průvodce osobním rozvojem. Někdy i psychoterapeut. Každý člověk je jiný, každý z nás je jinde na své životní dráze, řeší jiné potíže, je jinak odolný vůči vnějším faktorům a má v jiné kondici emoční tělo. Nelze to paušalizovat.
Lidé se dělí na dva tábory:
První setkání s koučem bývá obvykle zaměřené na definování cíle společného setkávání. Klíčovým bodem je ujasnit si, čeho chcete dosáhnout a jaký očekáváte výsledek. Častá se děje to, že klienti vlastně ani nevědí, kam chtějí dojít a co od života chtějí, a tak nějak očekávají, že jim to řekne kouč.
Proto považuji nalezení záměru za jednu z nejpodstatnějších věcí. Pokud se totiž se svým záměrem nedokážete ztotožnit a nejste o něm vnitřně přesvědčeni, nemá smysl se posouvat dál.
Lidé jsou často překvapeni, že nedostávají od svého kouče specifické rady. Kouč naslouchá, motivuje, povzbuzuje k tomu, aby každý člověk aktivně hledal to své řešení. Důležité je, že jste postaveni před fakt, že musíte převzít zodpovědnost za svůj život, poněvadž odpovědnost za to, co se vám děje, nesete vy.
Standardním přístupem jsou situace, kdy si musíte něčím projít a hledat svou vlastní cestu. Nemá smysl s koučováním přestat ve chvíli, kdy máte pocit, že se váš život ubírá někam, kde nechcete být. Právě naopak. Má smysl to přijmout a hledat z toho cestu ven.
Staráme se aktivně o své tělo, o svůj vzhled, o vzdělávání se ve své profesi a o své fyziologické potřeby jako je spánek, strava nebo pitný režim. Ve všech aspektech se snažíme zlepšovat. Cvičíme, běháme, vzděláváme se, chodíme na procházky do hor, řešíme diety, správný pitný režim, kvalitu spánku nebo úpravu zevnějšku. To vše je nám přirozené.
Možná je právě nyní ten čas, kdy bychom se mohli zastavit a v rámci transformace, která probíhá, ať chceme nebo ne, přehodnotit svůj postoj k vlastnímu bytí a žití. Pokud naopak vnímáte, že máte ve svém životě stabilitu a hledáte další cestu uplatnění, můžete se koučem stát.
Když bych měla napsat, co je příčinou našeho vnitřního nepokoje a neustálé nespokojenosti, jsou to myšlenky a z nich pramenící pocity. Je rozšířený názor, že každá negativní nebo jinak neprospěšná myšlenka škodí, ale není tomu tak.
Pouze skrze to, co nechceme, dokážeme velmi přímočaře přijít na to, co opravdu chceme a tak nám tato vnitřní kontrolka velmi účinně pomáhá v konkretizování osobního životního záměru.
Co podstatné je?
Určitě intenzita s jakou se do svých myšlenek a pocitů vnitřně pokládáme. To je to, co ovlivňuje naše energetické pole a to je většinou i důvod tzv. neprospěšných životních etap.
Lidově řečeno:
To je zásadní shrnutí příčin našich (ne)nálad, trápení, psychických potíží a jiných destruktivních stavů. Ono to takto napsané vypadá velmi jednoduše řešitelné, ale bohužel nelze dát rovnítko za pochopení procesu a jeho užívání. Převádění teorie do praxe vždycky nějakou tu snahu obnáší.
Možná nyní přemýšlíte, zda-li je tato cesta pro vás ta pravá. Pokud je váš život jako pračka, do které jste namačkali prádlo všech barev bez ladu a skladu, bude takový i výsledek takového ,,praní“. Pamatujte na to, že vždy jde vaše situace změnit, to, co k tomu potřebujete je vaše rozhodnutí.
Ať už se vydáte svou vlastní osobní cestou, zkusíte garantovaný online program, který má potenciál váš život změnit z pohodlí vašeho domova nebo zkusíte koučink se vším všudy, je to krok vpřed. A každý krok dopředu z neprospěšné situace vám pomůže se vymanit ze zrezlých okovů, které vás drží na jednom místě a tudíž nemůžete vidět dál, než za první roh
Pokud pochybujete o tom, že můžete ze své role oběti vědomě vystoupit a začít vytvářet vše, co si přejete:
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.