11 tipů, jak překonat strach a udělat z něj spojence

11 tipů, jak překonat strach a udělat z něj spojence

Strach je jednou z nejsilnějších emocí, která může ovlivnit naše rozhodování, naše tělo i mysl. Ale co kdybychom jej nevítali jako nepřítele, nýbrž jako učitele? Já věřím, že strach nám nepřichází do života náhodou – má nás učit, ukazovat naše slabiny a posilovat naši víru. Pojďme se společně podívat na 11 způsobů, jak strach překonat.

Co je to strach

Strach je energetická vibrace. Pochází z hloubky našeho podvědomí, kde si uchováváme vzpomínky na bolest, odmítnutí a zklamání. Většina strachů je projekcí naší mysli, která se obává budoucnosti nebo lpí na minulosti. Pokud ale pochopíme, že strach není realita, ale jen myšlenka, můžeme jej překonat a naučit se s ním pracovat.

Strach funguje jako program, který se snadno spustí a šíří. Problém však nastává, když tento strach vytvoří propast mezi tím, kým skutečně jsme, a tím, kým se snažíme být.

Kniha Cesta k mému majáku

Strach v podstatě znamená, že nejsme v souladu se svým vnitřním bytím, s harmonií svého já. Naše skutečné přesvědčení v hloubi duše nemá se strachem nic společného. Naše pravé já strach nezná. Avšak mysl – náš analytický nástroj – okamžitě spouští program, který nám našeptává, že bychom se měli bát a že selžeme.

Podle Napoleona Hilla existuje pět základních strachů, na které se váže nespočet dalších. Když pocítíme strach, odpojujeme se od svého skutečného já a začínáme žít v programu obav. Přesto může být strach i užitečný – ukazuje nám, že svou pozornost směřujeme špatným směrem. Když se bojíte, zkuste to přijmout a obrátit své myšlenky k něčemu pozitivnímu. Například si místo obav z neúspěchu představujte, jak danou situaci úspěšně zvládáte. Strach se tak může stát spojencem, který vás nasměruje k lepšímu vnímání sebe sama a svých možností.

Mohlo by vás zajímat: Jak překonat strach, když nás pohltí

11 tipů, jak překonat strach

Sepsala jsem pro vás 11 tipů, jak překonat strach. Když budete tyto kroky ve svém životě pravidelně aplikovat, brzy uvidíte, že se začnou dít zázraky.

Strach překonáme tím, že mu čelíme postupně, nahradíme obavy důvěrou v sebe a pracujeme s přítomným okamžikem.
Strach překonáme tím, že mu čelíme postupně, nahradíme obavy důvěrou v sebe a pracujeme s přítomným okamžikem.

1) Zaměřte svou pozornost jinam

    Když se ponoříme do svého strachu, má tendenci růst. Proto zkuste svou pozornost zaměřit jinam. Například na hlubokou vděčnost – zkuste si napsat seznam toho, co vám dělá radost a za co jste vděční. Přesměrování myšlenek pozitivním směrem pomáhá změnit vaši vnitřní frekvenci a snižovat intenzitu strachu.

    2) Dýchejte

      Náš dech je mostem mezi tělem a myslí. Když nás strach ochromuje, dech je často rychlý a povrchní. Zastavte se, zavřete oči a hluboce se nadechněte nosem a vydechněte ústy. Opakujte pomalu a vědomě, dokud se nezačnete cítit klidnější. 

      3) Nekontrolujte své okolí

        Strach často pramení z potřeby mít vše pod kontrolou. Ale pravdou je, že kontrola je jen iluze. Odevzdejte svůj strach do rukou vesmíru. Věřte, že vše, co se děje, má svůj důvod a  vede vás k něčemu lepšímu.

        4) Omezte sociální sítě

          Sociální sítě mohou krmit naše obavy z toho, že nejsme dost dobří, úspěšní nebo milovaní. Poradím vám – dejte si digitální detox, abyste se mohli soustředit na svou vnitřní pravdu a hodnoty. Využijte tento čas k tomu, abyste se napojili na sami sebe.

          Zkuste si dát digitální detox a využijte tento čas k tomu, abyste se více spojili se svou vnitřní pravdou a hodnotami.
          Zkuste si dát digitální detox a využijte tento čas k tomu, abyste se více spojili se svou vnitřní pravdou a hodnotami.

          5) Meditujte

            Meditace je dar, který nám umožňuje utišit mysl a naslouchat našemu tichému hlasu víry a klidu. Každý den si vyhraďte alespoň 10 minut na posezení v tichu, soustředění se na dech nebo pozitivní afirmace.

            6) Spojte se s přírodou

              Příroda má léčivé schopnosti. Procházka lesem, bosá chůze po trávě nebo poslech zpěvu ptáků vás spojí s přítomným okamžikem a připomene vám, že jste součástí něčeho většího. 

              7) Přestaňte se „zaříkadly“

                Občas si v mysli opakujeme negativní věty: „Co když to nezvládnu?“ nebo „To je příliš těžké.“ Tyto myšlenky jsou jako zaklínadla, která posilují naše strachy. Nahraďte je pozitivními tvrzeními, jako například: „Jsem dost silný/ná na to, abych to zvládl/a.“

                Chcete-li vědět, jak překonat strach, začněte tím, že nahradíte negativní myšlenky těmi pozitivními.
                Chcete-li vědět, jak překonat strach, začněte tím, že nahradíte negativní myšlenky těmi pozitivními.

                TIP: Jak změnit negativní myšlení v pozitivní

                8) Vystupte ze své komfortní zóny

                  Strach často vzniká, když čelíme něčemu neznámému. Ale právě tam, kde je největší nejistota, často leží největší růst. Vyzkoušejte něco nového, co jste vždycky chtěli udělat, ale báli jste se. Každý malý krok mimo komfortní zónu vás posiluje.

                  9) Žijte v přítomnosti

                    Strach často vzniká z obav o budoucnost nebo z lítosti nad minulostí. Přiveďte svou mysl zpět do současnosti. Všímejte si všech maličkých detailů kolem sebe – barvy, zvuky, vůně. Věřte, že jediný okamžik, který máte, je tady a teď.

                    Zaměřte svou pozornost na přítomný okamžik, překonání strachu je na dosah.
                    Zaměřte svou pozornost na přítomný okamžik, překonání strachu je na dosah.

                    10) Říkejte si mantry a pozitivní afirmace

                      Mantry jsou silné věty, které posilují naši mysl a duši. Vyberte si tu, která s vámi rezonuje – například: „Jsem v bezpečí“ nebo „Strach je jen iluze.“ Opakujte si ji kdykoli se nebude cítit dobře nebo když ucítíte strach.

                      11) Poděkujte svému strachu

                        Na závěr zkuste svému strachu poděkovat. Poděkujte mu za lekce, které vám přinesl, a za to, že vás upozornil na to, co je třeba léčit. Když strach přijmeme a odevzdáme mu svou vděčnost, ztrácí svou moc a promění se v našeho spojence.

                        Kdo je autorka?

                        Barbora Englischová

                        Barbora Englischová

                        Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.

                        Vytváří specifické fungující metodyonline programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.

                        Komentáře

                        Přidat komentář

                        Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

                        Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů