Cítíte se nedocenění, i když se snažíte na maximum? Máte pocit, že ať děláte cokoli, stále to nestačí? Možná se trápíte pocitem méněcennosti, který vás vtahuje do nekonečného kolotoče vyčerpání a frustrace. Toto téma se týká mnoha z nás jak v partnerských, tak pracovních i přátelských vztazích.
Pocit méněcennosti často pramení z našeho očekávání, že druzí nám budou oplácet naši péči a zájem stejnou mincí. Dáváme ze sebe vše, překračujeme vlastní hranice a pak jsme zklamaní, když se nám stejné péče nedostává. Postupně si tak nastavujeme laťku, kterou ostatní začnou považovat za normu – a my se z tohoto vyčerpávajícího kolotoče nedokážeme vymanit.
Přečtěte si: Jak získat sebevědomí
Připravila jsem pro vás 5 tipů, jak pracovat s pocitem méněcennosti.
První krok k osvobození je přijetí faktu, že laťku jste si nastavili sami. Ať už pod tlakem okolí nebo z vlastního rozhodnutí. Souhlasili jste s určitým standardem péče či výkonu. Tento standard se časem stal normou, kterou okolí očekává. Pamatujte – byla to vaše volba a jen vy ji můžete změnit.
Jediný způsob, jak zastavit bludný kruh, je přestat dělat to, co vás vyčerpává. Nemusíte se nikomu omlouvat ani vysvětlovat. Můžou nastat dvě situace: buď si druhá strana uvědomí, co jste pro ni dělali, a začne si toho vážit, nebo zjistíte, že šlo o nevyžádanou pomoc, o kterou druhá strana vlastně ani nestála.
Mohlo by vás zajímat: Duševní hygiena – proč se lidé cítí stále hůř a jak z toho ven
Oslovte někoho objektivního ze svého okolí – ne však rodiče nebo blízké přátele, kteří by vás mohli hodnotit zaujatě. Požádejte o upřímnou zpětnou vazbu na vaše schopnosti, úspěchy a celkové působení. Často zjistíme, že nás ostatní vnímají mnohem pozitivněji, než jak se vidíme sami.
Položte si otázku: „Co se mi v životě často opakuje?“ V odpovědi objevíte jádro problému. Pokud řešíte stále stejné potíže v zaměstnání, s přáteli nebo partnery, jde pravděpodobně o váš vnitřní problém, který nevyřešíte ani výměnou deseti lidí ve vašem okolí.
Lidé s nízkým sebevědomím si často zakazují projevovat emoce. Bojí se ukázat vztek, protože mají strach z odsouzení. Radost potlačují, protože si ji „nezaslouží“, a smutek skrývají, aby nevypadali jako chudáci. Učte se své emoce přijímat a zdravě vyjadřovat – jsou přirozenou součástí vašeho života.
Kdo je autorka?
Bára je symbolem prospěšného myšlení v ČR a je také maminkou úžasných bytostí. Stojí za projektem osobního rozvoje Detoxikuj život, který pomohl tisícům lidí při objevování jejich sebehodnoty a probuzení vnitřní síly při vytváření prospěšnější verze jejich života. Je autorkou knih Detoxikuj život, trilogie Luna z lůna a bestselleru Maják v srdci.
Vytváří specifické fungující metody a online programy, díky nimž se lidé vrací ke své síle. Své poselství šíří prostřednictvím přednášek napříč Českem a Slovenskem a pořádáním vědomých seminářů a campů.