ROZHOVOR: MUDr. Daniel Schmitz, gynekolog, expert na léčbu neplodnosti:

,,70% příčin problémů s otěhotněním je v hlavě."

Když jsem v posledním měsíci dostala v okruhu mých známých potřetí dotaz, zda neznám opravdu dobrého gynekologa, došlo mi, že nejen znám, ale je to z mého pohledu natolik zajímavá osobnost, že má smysl pár řádků napsat. Gynekologie je takové ošemetné téma, ženské si svěřují svoje zážitky mezi sebou, chlapi většinou dělají, že tato specializace ani neexistuje, pokud nejsou v touze po úplné rodině tváří tvář postaveni problému, že miminko jaksi nepřichází.

Já sama se zcela vymykám v přístupu léčení potíží, neužívám nikdy léky, rodila jsem přirozeně a jsem přesvědčena o tom, že klíč k samouzdravovacímu potenciálu má každý uložený ve svém podvědomí. Proto je z mého pohledu u každého lékaře důležitá absence rigidních postojů a otevřenost ke konkrétní lidské bytosti jako takové. Nejsme pouze tělo. Jsme duše, mysl a tělo (fyzická schránka). Pokud není mezi těmito složkami našeho bytí rovnováha, nemůže řádně fungovat nic. 

Naše buňky reagují na naše myšlenky. Jedna jediná (často myšlená) myšlenka může spustit uzdravovací, stejně jako destruktivní proces a tím zcela zásadně ovlivnit stav našeho zdraví.

Tento rozhovor vznikl pro všechny ženy, které hledají lékaře s otevřenou myslí. Specifický a lidský přístup, letité odborné znalosti, zdravý selský rozum, otevřený přístup k alternativním postupům a zájem o komplexní vyřešení problému bez kladení důrazu na pouhé a krátkozraké odstranění příčiny.

Pohodové čtení, od srdce Baru

Daniel Schmitz promoval v roce 1993 na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, od roku 1996 je atestovaným gynekologem a porodníkem. Specialistou na IVF je přes 20 let. Je členem European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE), České gynekologické a porodnické společnosti (ČGPS) a Sekce asistované reprodukce. 

Daniela znám přes dvacet let, tudíž si u rozhovoru tykáme. Na rovinu, v průběhu života jsem hledala ženského lékaře s ohledem na můj komplexní postoj k celostní medicíně marně. Nakonec jsem byla roky v péči lékaře, který moje postoje alespoň respektoval. Daniel působil roky v nemocnici, na reprodukčních klinikách, stal se jedním z nejlepších ve svém oboru a tak jsem ani nedoufala, že by se něco mohlo změnit.

Jenže, když si člověk něco přeje, Vesmír to prostě zařídí. A tak ve chvíli, kdy můj původní lékař zemřel a já tápala, kde se budu registrovat, přemýšlela jsem kam budu dojíždět za adekvátním přístupem, si otevřel vlastní praxi, GENNERO, s.r.o. V tu chvíli do sebe všechny dílky zapadly a já vám všem, vědomým ženám a párům, nabízím tento rozhovor.

Při vstupu do čekárny mě zaujme okamžitě obrovský dětský domeček pro děti na hraní, spousta hraček, potřeby na malování i možnost posezení u kávy. S klasickou čekárnou nemá tento prostor nic moc společného, tady ve vzduchu visí zhmotněné přátelství. Necítím klasickou stísněnost a obavy. Nabídka kočárků rozptýlí pozornost a sestřička je bytostí z říše snů. A to je v dnešní době docela unikát.

Můj syn se zvědavě rozhlíží a běží si do domečku hrát. Jak jindy u lékaře drží mou nohu a raději se preventivně schovává, tak tady vůbec nenavnímal, že jde o lékařské zařízení. Což považuji za obrovské plus. Psychika má obrovský vliv na všechny procesy v těle, pokud je člověk ve stresu už před vyšetřením, i výsledky můžou vykazovat zkreslené hodnoty. Kromě toho baby friendly zařízení je pořád velký neddostatek.

1, Jaký máš názor na antikoncepci?

Vzhledem k tomu, že se přes dvacet let specializuji na léčbu neplodnosti, tak je to z mého pohledu docela kontroproduktivní věc.  Spousta žen si neuvědomuje, že pokud užívají roky antikoncepci, má to obrovský vliv na procesy v těle. Potom jde samozřejmě  o konkrétní ženu a stav jejího zdraví a vnitřního nastavení. Pokud ženě nefunguje gynekologický systém úplně ideálně a bere roky antikoncepci, tak se to úplně zazdí a potom není šance otěhotnět normální cestou. Zkrátka to nejde. Pokud je u ženy všechno v pořádku, může brát antikoncepci roky, poté ji vysadí, vše naskočí tak jak má a ona otěhotní.

Bohužel vystavit recept na antikoncepci je jednoduchý úkon a tudíž jde o nejčastěji používanou metodu, jak znemožnit nechtěné otěhotnění. Kromě toho se tím dívce nebo ženě sníží bolest břicha při menstruaci a menstruace se stane pravidelnou. Z mého pohledu je menším zlem antikoncepční tělísko. Samozřejmě jsou indikace, kde je antikoncepce vhodná, ale rozhodně jich není většina.

2, Jaká doba pro přirozené otěhotnění se považuje za standardní? 

Lidí, kterým se podaří do tří měsíců počít dítě je zhruba 10-15%. Do půl roku až do roka se to povede většině párů. A potom je zhruba pětina párů, kterým se to zkrátka nedaří. Tam je třeba zjistit příčinu problému. Ze 70% hraje roli psychika. Bohužel i v dnešní době je tato oblast docela opomíjená, což považuji za obrovskou chybu.

Kromě toho je hodně nekompatabilních párů. Oba partneři jsou zcela zdraví a společně počít dítě zkrátka nemůžou. Důvodem je zkrátka příroda. Takových párů znám mraky, mají komplexní vyšetření včetně imunologie (žena nevytváří protilátky proti spermiím partnera)  a přesto to nikdy nepůjde. Potom se rozejdou a každý bez problémů počne dítě s jiným partnerem. Na důvod nikdy nikdo nepřijde, prostě to tak je.

3, Pokud se otěhotnění nedaří, kolik žen (párů) se vědomě rozhodne pracovat se svou psychikou?

Bohužel moc ne. Pro lidi je většinou psychicky přijatelnější podstupovat proces umělého oplodnění, než se začít hrabat ve své mysli a vytahovat různé ,,černé petry", díky nimž mají v podvědomí bloky, které prostě příchodu nové bytosti brání. Kromě toho to bývá zdlouhavější a komplikovanější cesta. Pro spoustu lidí je jednodušší zvolit léčebnou terapii a možnost IVF, kde problém vyřeší za ně někdo jiný, než pátrat po příčině a hrabat se sama v sobě.

4, Jaká je úspěšnost u IVF? Jak často a kolik cyklů IVF lze realizovat?

Tam pozor, lidé si myslí, že úspěšnost je obrovská, 80-90%. Jenže jde o zkreslenou předsatvu, protože to je kumulativní výsledek. Takže to, že nakonec tolik žen otěhotní je pozadím pro klidně 5-8 pokusů (cyklů IVF) u ženy! Na první pokud otěhotní zhruba 20% žen. Někdy se nedaří, i když jsou oba v pořádku. V takové chvíli doporučuji bylinky, alternativní podpůrné metody atd. 

Za rok lze zvládnout i tři pokusy, ale já to nedoporučuji. Organismus si musí odpočinout. Pokud se dlouhodobě nedaří, jsou další možnosti. Darované vajíčko, darvané embryo, náhradní matka... Je zvláštní, že darované embryo, i když má úplně jiné antigeny, snáší většinou žena dobře. To znamená, že se zavede 5 denní embryo, žena je těhotná, poté porodí, kojí, má ,,svoje miminko" i když geneticky společného nemají nic. Žena prožije kompletní mateřství, pouze biologicky nemají společného nic.

5, Jaký vidíš vývoj u IVF za posledních 20 let?

V roce 1978 bylo provedené první umělé oplodnění v Anglii. Obrovský progres je v laboratorních postupech. První boom byl, že se to vůbec povedlo (otěhotněla žena, která měla neprůchodné vejcovody). Druhý obrovský zlom bylo zjištění, že lze realizovat celé asistované oplození (vpravit spermii do vajíčka). A potom se již jen všechny procesy zdokonalovaly. 

6, Je možné, aby si pár vybral, zda chce chlapečka nebo holčičku?

Když se vajíčko oplodní a začne se dělit, tak se dá zjistit, zda to bude chlapeček nebo holčička. Ale naše zákony toto neumožňují, výjimkou jsou pouze vážné zdravotní indikace. Třeba ženy jsou přenašečky hemofilie, ale nemocní jsou pouze muži, tam to potom má v konkrétních případech zdravotní opodstatnění. 

7, Můžou si lidé vybrat dárkyni vajíček?

Tento proces je zcela anonymní. Dárkyně nezná příjemkyni vajíčka, pár nezná dárkyni. Samozřejmě si ale můžou říct, jaké má mít dárkyně fyzické proporce, věk, vzdělání, barvu pleti, barvu očí, barvu vlasů, jen je třeba brát v potaz, že čím víc je požadavků, tím komplikovanější je dárkyni najít. A k tomu všemu se musí brát v potaz ještě ohled na další faktory, např. krevní skupinu a rh faktor.

8, Jaký máš názor na vyvolávaný porod, císařský řez na přání atp.?

Vyvolávaný porod je nutností, pokud tomu odpovídá indikace. Nesouhlasím ale s vyvoláváním porodu tam, kde to nutné není. S císařskými řezy ,,na přání" moc nesouhlasím. Samozřejmě respektuji co chce žena, důvody jsou u každého různé, ale zdravě probíhající přirozený porod je pro organismus vždy lepší.

9, Doprovázíš ženy k porodu? Jak je to s porodním plánem?

Ano, pokud žena bude rodit v teplické nemocnici, jsem schopný ženu na sál doprovodit a přímo ji odrodit. U porodu může mít samozřejmě i tatínka, dulu nebo někoho blízského. Sice je v Teplicích klasická porodnice, ale je zde opravdu skvělý kolektiv. Je zde respekt k porodním plánům, i když musím říct, že velmi často se od něj odkloní sama rodička (nakonec se rozhodne pro úlevu od bolesti atd.). Ne každá žena je připravena na to, co ji čeká, i když si to při sepisování porodního plánu myslí a je o tom přesvědčena. Je dost žen, které si rozmyslí to, co chtěly, přímo už při běžícím porodu a ze svých striktních požadavků sleví. 

10, Jaký máš názor na dotepání pupečníku?

Kladný, myslím si, že to je přirozené. Jde o pár minut, žena má dítě na bříšku a vytváří se vazba. Také to je jedna z věcí z porodních plánů, na kterou se ženy opravdu těší.

11, Kojení? Šátkování? 

Kojení považuji za velmi důležité, ale nevidím důvod, proč kojit dítě do tří let. Z mého pohledu je zásadní první půlrok. Šátkování je pro určitý typ maminek, miminko je mamince blíž, na druhou stranu je důležité hlídat správné uložení dítěte s ohledem na jeho vývoj.

12, Kolik žen se rozhodne pro přerušení těhotenství?

Z mého pohledu vnímám sestupný trend. Dřív bylo přerušených těhotenství mnohem víc. I když už dnes máme i šetrnější způsob - farmakologické ukončení těhotenství, přesto může i tak dojít k revizi (pokud se to z nějakého důvodu nepovede)  a k následné neplodnosti ženy. Toto rozhodnutí musí udělat každá žena sama, je to citlivá záležitost a může mít psychické i fyzické následky. I když se to neděje v mnoha procentech případů, může se to stát.

13, Proč jsi se před dvaceti lety rozhodl, stát se specialistou na IVF?

Nejspíš to byla shoda (ne)náhod. Pracoval jsem v lázních v Teplicích a tehdejší generální ředitel lázní se mě zeptal, jestli nechci na stáž do IVF centra. Zajímalo ho, zda bych o tuto specializaci měl zájem.  Rozhodl jsem se intuitivně a velmi rychle a bylo to!

 

Veškeré informace o soukromé praxi najdete TADY.

 

ZAREGISTROVAT A OBJEDNAT SE MŮŽETE:

 

MOBIL: 702 245 077

 

EMAIL: ordinacegennero@gmail.com