Zpochybňují vaše názory? Poděkujte.

Když mi bylo 10 cítila jsem se fakt blbě. Všechny holky byly tak o hlavu vyšší, no dobře tak o půl hlavy. Měla jsem podivné rodinné zázemí, kudrnaté vlasy, pihy a byla jsem moc hubená…

Ve třídě průměrných postav průměrných výšek, obličejů bez pih a hlav plných rovných vlasů jsem prostě vyčnívala (a to jsem byla nejmenší).

Jasně, nyní s odstupem pár let (no na rovinu, je jich už 32) také vidím, že to byly blbosti, jenže tenkrát mi to tak nepřipadalo. Na základce mi říkali buď Barboro bramboro a nebo kudrnáči.

Nejsem si jistá, co jsem vnímala hůř.

Měla jsem váhu prvňáka a na každé prohlídce u doktorky visela nad mojí hlavou reálná možnost, že odjedu do ozdravovny. A tam jsem fakt nechtěla.

Ty pihy mi také dávaly co proto. Měla jsem jich plný obličej (co bych teď za ně dala, že) a když vylezlo první jarní sluníčko, byly nepřehlédnutelné.

Také jsem měla starou koženou tašku do školy, byla jsem nejmenší a tudíž v každé řadě poslední a cítila jsem se pořád vnitřně sama.

Čím větší byla moje snaha zapadnout do davu (a tím získat ,,to správné a vytoužené postavení v kolektivu“), tím víc bylo jasné, že to nepůjde.

Někdy v tuto dobu jsem u dědy v knihovně vylovila útlou, ohmatanou knížku.

Na rovinu, název si už nepamatuji, ale pamatuji si z ní jeden odstavec. Bylo v něm napsáno něco v tom smyslu, že jsme pod vládou průměrnosti, zahlceni bezcennými věcmi a žijeme ve světě kde se tomu říká normálnost. Tenkrát jsem šla za dědou a chtěla to vysvětlit.

,,Dědo, vysvětlíš mi to?“ řekla jsem poté, co jsem odstavec vzorně přečetla nahlas. Děda mlčel. A mlčel. Začínalo to pro mě být nesnesitelné.

,,Víš s průměrným davem se prostě dobře manipuluje, Barunko…“ řekl. Potom dodal: ,, Jenže být průměrný není normální.“ povzdechl si.

,,Jak to myslíš dědo?“ můj desetiletý mozek se skoro zavařil při konzumaci této teorie.

,,Zkrátka, když připustíš fakt, že jsi úžasný originál, tak pochopíš, že každý z nás je a nebudeš mít nikdy mylnou představu o tom, že je normální zapadat do davu, kde se snaží všichni o totéž…“ řekl.

,,Aha“ vyloudila jsem ze sebe.

,,Pamatuj si, že když si je někdo se svou pravdou až příliš jistý, je to divné“ dodal.

Už si nepamatuji, jak to bylo dál. Každopádně to byla velká lekce. Paradoxní je, že jsem na ni na mnoho let zapomněla.

Běžely roky. Často jsem chybovala a hledala a tápala…zkušenosti se vrstvily jedna na druhou…

A já pořád se pořád vnitřně utvrzovala v tom, že je lepší (méně komplikované, očekávané, komfortnější…) plavat tak nějak s davem. Alespoň občas jsem se fakt snažila.

Jenže, to co je uvnitř se probouzelo a častěji a častěji docházelo k situacím, kdy jsem dávala nahlas najevo svůj názor. Bylo mi jedno, že jsem proti všem a hlavně jsem žila v iluzi, že se nepletu. Věřila jsem totiž tomu, co jsem říkala, celým svým srdcem. Jak jsem byla naivní… prostě jsem na chvíli zapomněla (pochybovat!).

I tak se snažil okolní svět o sobě dávat vědět. Vždycky se našel někdo, kdo se mi snažil podsunout fakt, že nemám pravdu. Chvíli jsem tápala a snažila se nalézt odpověď na to, kde berou jistotu, že ji nemám a také, že většina = pravda?

Kde brali všichni jistotu, že to, co proklamují je pravdou a faktem pouze z toho důvodu, že tak na to pohlíží většina lidí?

Z mého pohledu je to nesmysl. Pokud si vezmete partnera, který bude relativně v pohodě a bude mu o pár let víc, než vám, nikoho nenapadne se zeptat: ,,A víš, že to bude klapat?“

Pokud si vyberete partnera, který bude o deset let mladší, začnou to na vás chrlit. ,,Vážně myslíš, že to vyjde?“ nebo ,, Fakt má smysl do toho jít?“ a mnoho dalších zpochybňujících otázek začne proudit do vašeho světa.

A je opravdu fuk, zda jde o partnerství, práci nebo vzdělávání. Zkuste něčím vybočit a uvidíte sami, kolik se vyrojí pochybovačů rozsévajících jed, skrytý pod slovem pochybnosti.

Jenže, napadlo vás někdy, že to, čeho se obáváme (útoky na naše rozhodnutí, která neplují s proudem) je to, co je obrovská cennost?

Když budete plavat s proudem, nebudete nikdy tlačeni do zpochybňování svých rozhodnutí.

Pokud se k životu postavíme čelem, zjistíme jednu legrační věc. Chceme-li mít otevřenou mysl, musíme neustále v sobě porovnávat to, co považuje za pravdu většina a to, co považujeme za pravdu my.

Už jsem psala mnohokrát, že srovnávání se s někým nemá žádný smysl. Nemá. A pokud to nutkání máte, porovnejte se pouze se svou včerejší verzí…

Pravdu máte vždycky. I kdyby jste se úderným pádlováním drali proti proudu u jezu.

Ale je dobré si připustit, že ať už pádlujeme proti proudu nebo zrovna souzníme s proudem většiny je důležité si připustit (alespoň v duši), že může být všechno jinak…

Každý má úhel pohledu a každý má tu svou pravdu. Ve chvíli, kdy (jen maličko) připustíte, že věci můžou (a nemusí) být jinak, než si zrovna nyní myslíte, máte vyhráno. A našlápnuto k respektování životních cest jiných lidí, se kterými tvoříme vyšší celek, ať už si to připouštíme nebo ne.

Zkrátka udržet mysl ve bdělém stavu…vám pomůžou i zakomplexovaní negativci, kteří vás nutí svými řečmi neustále přehodnocovat a převažovat to, o čem jste (byli?) přesvědčeni… Poděkujte jim.

PS: Napište mi, jestli si dovolujete vyčnívat z davu a nebo raději se sklopenou hlavou (i přes neustálý řev svojí intuice) jdete s davem, ale proti sobě… Naštěstí možnost to začít dělat jinak je tady pořád.

Kdo je Bára?

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • e-Kniha POROZCHODNÍK

  Tvůj vztah skončil a nevíš jak dál?

   

   

 • e-Kniha SAMA S MIMINKEM ANEB JAK NAJÍT KLÍČ K ÚSMĚVU

  Jsi těhotná nebo jsi porodila miminko a nemáš partnera?

 • program STOP – ZAČNI JINAK

  Tvůj život se nevyvíjí tak jak chceš?

  TRANSFORMACE STOP -ZAČNI JINAK

 • NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
 • MEDITACE ZDARMA

  Máš nějaké trápení?
   

   

 • CO VÁS ZAJÍMÁ?
 • UVIDÍME SE NA FACEBOOKU
 • INSTAGRAM
 • SLEDUJTE NA YOUTUBE
 • TAHÁK PROTI NEGACÍM

  Pokud cítíte, že Vám okolí bere energii, a nevíte jak se bránit, mám pro vás tahák do kapsy zdarma
   

 • E-book DETOX TĚLA NESTAČÍ

  Zde najdete základní rozlišení a pojmy, jenž vám objasní rozdíl mezi detoxem fyzické schránky a komplexní očistou vašeho já.