Patrik Proško aneb Nic není nemožné

Patrik Proško je absolventem pražské VŠUP v ateliéru sochařství u V.K. Nováka (2000) a od roku 2013 je členem umělecké skupiny Re-prezentace. Známe se několik let. Pokud jsem vždycky měla pocit, že můj rozptyl zájmových a pracovních činností je příliš široký, tak po několikaletém pozorování tohoto umělce jsem změnila definitivně názor. Jeho činnost je precizní, tudíž ať se pustil do street artu, věděckých rekonstrukcí nebo realizoval malby 3D vždy po sobě zanechal v uměleckém světě výraznou stopu.

Sám o sobě říká: ,, Když jsem byl malý kluk, chodil jsem si často hrát s kamarády do lesa. Stavěli jsme bunkry a různá zákoutí s ohništěm, kde jsme pak pekli brambory a buřty. Ještě jsem z toho nevyrostl a do lesa si chodím hrát pořád. Bunkry už sice nestavím, ale přesto přetvářím krajinu ke svému obrazu – maluji krajinomalby ve smyslu malování obrazů přímo na krajinu, na stromy, na listí, oživuji křoví, nebo stavím pomníky padlým stromům. Vytvářím zde vlastní pomíjivý genius loci. Utíkám z města a reflektuji zde svůj městský způsob života. Společenské zákonitosti versus přírodní. Ulice města jsou také zajímavou zónou kterou občas přetvářím, ale tam za mnou zůstávají jen černé vtipy a parodie. Dneska se tomu říká site specific art, kdy pracuji s geniem konkrétního místa a s jeho významovým potenciálem. Vyjadřuji se ve vztahu ke svému okolí.“

V letech 2010 – 2012 vytvořil sochař Patrik Proško sérii realistických soch vyhynulých zvířat z doby ledové.

Šlo o zakázku pro společnost Giganti, která se zabývá jejich vědeckými rekonstrukcemi a vytváří tak putovní vzdělávací výstavy, které cestují po celém světě. Celý průběh realizace byl konzultován s paleontology a přírodovědci, aby bylo dosaženo co největšího přiblížení se dávné realitě podle současných vědeckých poznatků a důkazů.

Největší a doposud ojedinělou sochařskou výzvou byla bojová scéna znázorňující pravěké lidi, kteří loví mamuta. Tato momentka byla navíc vytvořena v životní velikosti. Základním materiálem je polystyren a následně pak epoxidové hmoty, laminátové kompozity, silikony, len apod. Mamut má v nejvyšším bodě bezmála 6 metrů a včetně železných konstrukcí váží asi tunu. Je rozebíratelný a skládá se z 15 dílů, aby ho bylo možné transportovat. Jak říká Patrik : „Byli jsme nuceni zkonstruovat i vlastní jeřáb k demontáži hlavy.“

„Pro lovce, který mamuta přímo bodá zpředu, jsem stál modelem já sám. Když jsem udělal mamuta, lidé mi říkali, že mi je svým způsobem podobný, tedy ve spojení s tímto lovcem je ve scéně i můj osobní příběh, a to boj sám se sebou. Kdo vyhraje?“

Druhou sochou byl gigantický obrněný pásovec Glyptodon. Mírumilovný býložravec, který má na délku 5 metrů a ve skutečnosti vážil až 2 tuny. Je v podstatě celý zkostnatělý a jeho krunýř se skládá z cca 1000 segmentů. Jeho výroba byla další výzvou.

Třetí sochou bylo živočich pojmenovaný Elasmotherium sibiricum. Vzdáleně sice připomíná bájného jednorožce, patří ale do skupiny nosorožců. Jeho roh dosahoval délky až dvou metrů. Socha má na délku 7 metrů a 2,5 metru v kohoutku. Záměrem bylo zachytit zvíře v běhu.

Výstava má obrovský úspěch s celoevropským dosahem. Když na začátku Patrik dostal zadání, pochybnosti se určitě draly na povrch. On je ale zdárně umlčel a díky jeho pozitivní vizi nyní občas oněmí i děti, které jinak ,,nezavřou pusu,,  a o tom to v životě je. Pokud se pro něco nadchnete vy, pokud máte vizi a cíl a věříte si celým svým srdcem, nemůže s vámi otřást vůbec nic. Ano, někdy se derou na povrch pochybnosti, ale na nás je jak s nimi naložíme. Jak je zpracujeme. A hlavně prověří, jak je naše touha velká.

Pokud stále přešlapujete na místě a svírá vás strach vykročit jinou cestou (bližší vašemu srdci) zkuste se podívat na můj projekt Detoxikuj život. Ebook Detox mysli aneb 30denní výzva je psaný pro každého, kdo by něco změnit chtěl, ale chybí mu impulz.

A pamatujte, co řekl Dalajláma:

„Když se člověku zdá, že všechno jde špatně, pokouší se do jeho života proniknout něco zázračného.“

 

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka, certifikovaý kouč a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • e-Kniha POROZCHODNÍK

  Tvůj vztah skončil a nevíš jak dál?

   

   

 • e-Kniha SAMA S MIMINKEM ANEB JAK NAJÍT KLÍČ K ÚSMĚVU

  Jsi těhotná nebo jsi porodila miminko a nemáš partnera?

 • program STOP – ZAČNI JINAK

  Tvůj život se nevyvíjí tak jak chceš?

  TRANSFORMACE STOP -ZAČNI JINAK

 • NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
 • MEDITACE ZDARMA

  Máš nějaké trápení?
   

   

 • CO VÁS ZAJÍMÁ?
 • UVIDÍME SE NA FACEBOOKU
 • INSTAGRAM
  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: There is no connected account for the user 7100769891 Feed will not update.

 • SLEDUJTE NA YOUTUBE
 • TAHÁK PROTI NEGACÍM

  Pokud cítíte, že Vám okolí bere energii, a nevíte jak se bránit, mám pro vás tahák do kapsy zdarma
   

 • E-book DETOX TĚLA NESTAČÍ

  Zde najdete základní rozlišení a pojmy, jenž vám objasní rozdíl mezi detoxem fyzické schránky a komplexní očistou vašeho já.