Když jsi odešel, tati…

Mohla bych tady polemizovat a psát mnoho a mnoho vět, které by otevřely mnohé bolestné rány u mnohých z nás. Ale o tom dnešní příspěvek zkrátka není.

Někdy (často) dva lidé nedokáží mluvit o tom, co je opravdu důležité. Když jde o tátu a o dceru, je to o to bolestnější. Možná i vy máte v okolí někoho, kdo odešel, když byly děti malé.

A možná máte ve svém okolí někoho, kdo lituje zpětně společně (ne) trávených chvil naplno a tak, jak to jde pouze a jenom v tom konkrétním, přítomném okamžiku.

Prosím, výjimečně toto není o tom, předávat poznatky a zkušenosti, ale o tom, aby to třeba již od zítra bylo (leckde) jinak. Držme jim palce. A nejen jim, i těm, kteří se v tomto textu tak nějak najdou…

Setkala jsem se s ní v příjemné cukrárně. Znám ji několik let a je prostě úžasná. Není třeba psát, co všechno umí, v čem vyniká a co dokázala. Kdyby to tak nebylo, nečetli byste tyto řádky. A já bych ji nevnímala jako výjimečnou.

Plnoletost se jí blíží raketovým tempem a ONA bilancuje. A to s vervou dospívající inteligentní osůbky, která tápe a hledá to, co jí protéká mezi prsty. Možná, že pokud se tento text dostane tam, kam má, bude další etapa jejího života naplněnější. Stejná, ale zároveň úplně jiná…

Každý z nás se někdy nepohodne s někým, na kom nám záleží. Jenže není hádka jako hádka. Někdy se bolest usídlí uprostřed láskyplného srdce a s každou další ranou se nabaluje a nabaluje, až člověk ztratí přehled nad jejím velkorysým rozpínáním.

A potom přijde den, kdy dcera stojí vedle milovaného táty a přesto je mezi nimi obrovská propast (smutků, strachů, nenaplněných snů a pocitů nedocenění).

Jenže, minulost už tady není a budoucnost ještě také ne. Toto moje oblíbené rčení otevírá prostor pro to, začít jinak právě v ten okamžik, kdy si to ON přečte. Hodně štěstí, oběma, protože za to stojíte…

Tati, když jsi odešel, bylo mi 6 let. A i když jsi mě miloval, jak nejlépe jsi uměl, potom jsi vedle mě nebyl.

Pochop…

Malá tmavovlasá holka, která ztratila velmi rychle iluze o tom, že má rodinu navždycky. Rodina jako domeček z karet? Znáš to přísloví…

Za co jsem mohla já? 

Když jsi odešel k jiné ženě, nebylo to pro mě lehké. Situace, kdy jsem (chtě nechtě) získala místo klidu na návštěvách u Tebe nevlastní bráchy, byla pro mě ztělesněním toho, že už nejsem ta Tvá jediná holčička a že tu je už i někdo jiný…

Víš, první roky jsem neustále sváděla boj sama se sebou jak to přijmout. S nimi jsi prostě žil, usínal, seděl u stolu a jedl. Také jsi se o ně staral, kupoval jim dárky a byl tam. Prostě jsi tam hlavně BYL.

A i kdyby jsi mi přivezl růžového jednorožce, bylo by mi to postupem času jedno, protože…

Já nejsem zlá ani sobec, ale pochop…

Bylo mi moc málo na to, abych dokázala chápat Tvoje rozhodnutí. Neměly jsme to s mamkou  doma lehké, kolikrát jsme sotva vyšly. Přesto mi máma dopřála všechno, co mohla.

Víš, jak mi bylo, když jsem přišla k vám? Viděla ten luxus? Vnímala, že jako Tvoje jediná dcera mám práva stejná, ne-li mnohem menší, než oni?

Přesto jsem Ti odpustila, byla to Tvoje volba.

Roky ubíhaly, všichni kolem Tebe viděli, že ten vztah s tou danou ženou nemá smysl. Přišel jsi postupně o spoustu peněz, energie, iluzí a nakonec i o úctu, kterou k Tobě nikdy nechovali. A teď jsi sám…?

Přesto…

Teď, s odstupem těch jedenácti let už neřeším proč, co a kdo, ale mám po celou dobu jedno jediné přání.

Dětství už nezměním. Můj další život jsem se rozhodla žít jinak. S plnou zodpovědností po boku někoho, kdo mě miluje takovou, jaká  jsem.

Tati, víš vůbec  jaká já jsem? Nebo víš jen, jaká jsem byla v Tvých snech, když jsi se mnou nebyl?

Víš, že mamka  pro mě dělá první poslední a víš i to, že lepší mámu by Tvé dítě mít nemohlo, protože…

Byla na výchovu (dalo by se říct) sama, u Tebe jsem byla zřídka a přesto dokázala ze mě vychovat slušného, vděčného člověka, který si váží věcí a i přes to všechno miluje své rodiče.

I když se mezi vámi stalo to, co stalo, mamka se vždy snažila a nemyslím si, že si zaslouží slova, které ji někdy říkáš…

Tati, najděte k sobě s mámou cestu. Vždyť vy jste dva lidé, bez kterých bych nemohla na tento svět v této konkrétní podobě přijít a bez vás, si život neumím představit.

A i když je mnoho lidí, kteří se dohadují do konce svých pozemských životů, nedokáží si odpustit a neustále v sobě živí zášť… moc vás prosím,  nebuďte stejní.

Bude maturitní ples, svatba a také první školní den mých budoucích dětí… a vy tam budete stát a ničit mi další vzpomínky? Nebo budu zase utrápená a zklamaná, ve své duši nucená se rozhodnout, kdo z vás přijde?

A potom v následujících okamžicích se v duchu omlouvat tomu, koho jsem nepozvala?

Tati, odpouštím Ti.

A i když mi je mnohem lépe a žije se mi snadněji, když nemusím být v té smršti vašich nevyřčených i vyřčených slov, pořád to není ono.

Poněvadž já jsem z poloviny Ty a Ty jsi já.

A tak pochop…

Žena po Tvém boku by Ti měla být oporou, láskou i přístavem. Někým, kdo Tě podrží, když máš ty Tvoje propady (a že jich je-vím to) a někým, kdo se zralým nadhledem dokáže pochopit moji bolest.

A dcera by v Tvém životě měla být jistotou a kapkou v oceánu lásky, protože bez velkého množství kapek by žádný oceán nemohl nikdy existovat.

Pamatuj si, pro nás není pozdě, vím to. A tak… pusť z hlavy peníze, sociální sítě, honění si ega, touhu po odplatě těm, kteří Tě ranili, nepodařené vztahy a nutkání mít víc a víc…

A pojď dokázat, že ještě můžeme společně změnit svět. Hned.

S láskou, Tvá jediná dcera.

Pokud to právě teď Ty tati čteš, víš moc dobře, kdo jsem a kdo to napsal.

Miluji tě.

PS: Co k tomu dodat? Vy, kteří jste se v textu také našli…zkuste udělat jeden jediný krok. Vpřed. Každý jediný krok může změnit ten váš svět. Stačí milovat a věřit.

AUTORKA

Bára je publicistka, mentorka a zakladatelka projektu DETOXIKUJ ŽIVOT. Je autorkou jedinečných online programů Moje akademie štěstíZákon přitažlivosti v praxi. Napsala e-Booky: Stop začni jinak, Sama s miminkem aneb Jak najít klíč k úsměvu, Detox těla nestačí, detoxikuj život, Porozchodník a pomáhá skrze online podpůrné programy zdarma  Zlikviduj strach a První pomoc po rozchodu mnoha lidem zbavit se strachu a zvednout se ze dna.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • e-Kniha POROZCHODNÍK

  Tvůj vztah skončil a nevíš jak dál?

   

   

 • e-Kniha SAMA S MIMINKEM ANEB JAK NAJÍT KLÍČ K ÚSMĚVU

  Jsi těhotná nebo jsi porodila miminko a nemáš partnera?

 • program STOP – ZAČNI JINAK

  Tvůj život se nevyvíjí tak jak chceš?

  TRANSFORMACE STOP -ZAČNI JINAK

 • NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY
 • MEDITACE ZDARMA

  Máš nějaké trápení?
   

   

 • CO VÁS ZAJÍMÁ?
 • UVIDÍME SE NA FACEBOOKU
 • INSTAGRAM
 • SLEDUJTE NA YOUTUBE
 • TAHÁK PROTI NEGACÍM

  Pokud cítíte, že Vám okolí bere energii, a nevíte jak se bránit, mám pro vás tahák do kapsy zdarma
   

 • E-book DETOX TĚLA NESTAČÍ

  Zde najdete základní rozlišení a pojmy, jenž vám objasní rozdíl mezi detoxem fyzické schránky a komplexní očistou vašeho já.